Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almalı?


Hamilelik döneminde anne adayının alması gereken kilo miktarı, hamilelik öncesi kilosuna göre değişiklik göstermelidir. Anne adayı hamile kalmadan önce zayıfsa 13-18, obezse maksimum 7 kilo almalıdır.

Lokman Hekim Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Zahide Küçük, hamilelikte alınması gereken kilonun, hamilelik öncesi sahip olunan kiloya bağlı olduğunu belirtti. Hamilelik öncesi normal bir kiloya sahip anne adayının alması gereken kilonun 10-12 arasında değiştiğini kaydeden Küçük, “Eğer hamilelik öncesi zayıf kabul edilen gruptaysanız hamileliğinizde normal kilolu olanlara göre daha fazla kilo almalısınız. Bu durumda tüm hamilelik süresince 13-18 kilo arasında almanız idealdir. Hamile kalmadan önce fazla kiloluysanız bu durumda tüm hamileliğinizde 7-11.5 kilo arasında almanızı öneririz. Eğer aşırı obez kabul edilen gruptaki bir gebeyseniz bu durumda tüm gebelik boyunca 7 kilodan fazla almamanız gerekir.” dedi.
İLK ÜÇ AY KİLO KAYBI OLABİLİR
Hamileliğin ilk üç ayında bazı gebelerde yoğun bulantı olabileceğine, bu yüzden yemek yenilemediği için kilo kaybı yaşanabileceğine işaret eden Küçük, şunları kaydetti:
“İlk 3 ay minimum kilo alımı veya durması normaldir. Endişe edilecek durum yoktur. Hızlı kilo kaybı ve kusmalarda doktor kontrolünde olmak önemlidir, riskli durumlarda doktor yatarak tedavi de uygulayabilmektedir. 4-6 ay arası artık çocuk büyümeye başlar, bu yüzden haftda ortalama 400 gram kilo alımı normaldir. 6-9 ay arası bebeğin en fazla kilo aldığı ve hızla annenin kilo alacağı dönem olduğu için alınması planlanan kilonun üçte ikisi bu dönemde alınmalıdır.”
KİLO ALIMI ŞU ŞEKİLDE OLMALI
Lokman Hekim Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Küçük, hamilelik süresince kilo alımının şu şekilde olması gerekiğini bildirdi:
- Gebeliğin ilk 3 ayında 0.5-1 kilo
- Gebeliğin 4-5-6. aylarında birer kilo
- Gebeliğin 7-8-9. aylarında ikişer kilo

Küçük, bir ay içinde üç kilodan fazla ağırlık artışı olan anne adaylarının beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtirken, gerekiyorsa bir uzmana başvurulmasının önemine dikkati çekti.
HAMİLEYKEN DİYET YAPMAYIN
Son dönemlerde yeni trendlere kapılıp, uygunsuz sıkı diyetler yaparak alması gerekenden daha az kilo alınmasının zararlarına vurgu yapan Küçük, “Bu durumda erken doğum eylemi, bebeklerinde gelişme geriliği daha sık gözlenmektedir. Sonuç olarak almanız gereken kilo sağlık durumunuz, kilonuz ve bebeğin durumu gibi faktörlere göre değişiklikler gösterebilir. Önemli olan gebelikte uygun miktarda ve düzenli şekilde kilo alarak doğuma normal bir kiloda girmek ve doğumdan sonra da yavaş yavaş doğru şekilde bu kiloları vererek eski formunuza kavuşmaktır.” ifadelerini kullandı.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr