YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ DONDURMA


Hijyenik şartlarda üretilmiş bir dondurma solunum ve sindirim organlarını olumsuz yönde etkilemez.

Yazın vazgeçilmez serinletici tatlısı olan dondurmanın günümüzde herkesin damak zevkine hitap edecek birçok çeşidi üretilmektedir. Uzun süren yaz sıcakları dondurmaya olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Modern teknolojilerde üretim yapan firmalar dondurmayı sadece yaz tatlısı olarak görmeyip, her mevsim tüketicilerin beğenisine sunmaktadırlar.

Dünyada en fazla üretilen çeşit sade dondurmadır. Bunun dışında dondurmanın lezzetine lezzet katmak ve talebi arttırmak için; çikolata, kurabiye, meyve parçacıkları, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerle çeşitlendirilmiş dondurmalar, yağı azaltılmış veya tamamen alınmış sütten yapılmış dondurmalar, kalp damar ve şeker hastaları için özel formüle edilmiş dondurmalar da piyasada yer almaktadır.

Dondurmanın yapım aşamasında; süt, sütün yağsız kuru maddesi, şeker, glikoz şurubu gibi tatlılık verici maddeler, stabilizatör, emülgatör, bitkisel yağ ve/veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık, fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılmaktadır.

Hijyenik şartlarda üretilmiş bir dondurma solunum ve sindirim organlarını olumsuz yönde etkilemez. Ancak hijyenik olmayan sağlıksız koşullarda hazırlanmış, sevkiyatı yapılmış ya da saklanmış dondurmalar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle hijyenik olmayan dondurmalar Brucella ve Salmonella adı verilen bakteriler açısından risk taşıyabilirler.

Dondurma, besin değeri yüksek bir tatlıdır. İçeriğinde; protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Diğer tatlılarla karşılaştırıldığında daha besleyici bir seçimdir. Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür. Meyveli ve sütlü olan dondurmalar genelde daha düşük yağa sahiptirler. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir. Normal bir külah ise yaklaşık 20 kaloridir.
Lezzet arttıkça buna bağlı olarak kalori ve yağ oranı da artmaktadır. Örneğin 1 porsiyon meyveniz ve 1 su bardağı sütünüzün yerine 2 top dondurma tüketebilirsiniz.

Dondurma çocuklar için de önemli bir besin kaynağıdır. Yoğun süt içeriği nedeniyle çocuğun büyüme ve gelişimine de destek olmaktadır. Sütlü dondurmanın 100 gramında yaklaşık 148 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle çocukların yaz aylarında kalsiyum gereksinmelerini dondurma ile desteklemek mümkündür.

Serin bir yaz geçirmeniz dileğiyle..

Dyt. Ladin Savaş Bayar


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 52 daha çox

Əlaqədar Məqalələr