​Yaz Aylarında Hamilelik


Hamileler sıcak yaz günlerinde güneş ve denizden mahrum kalmak zorundalar mı? Tabi ki HAYIR... Zira yüzme yürüyüşten sonra hamilelik süresince yapılabilecek aktiviteler içinde en yararlısı.

YAZ AYLARINDA HAMİLELİK

Yazın yaklaştığı şu günlerde hemen hepimizin aklını tatil hayalleri meşgul eder. Tatil deyince de insanın aklına ilk olarak güneş, kum ve deniz geliyor. Sıcak güneşin altında ısınan bedenleri serin sulara bırakmak hayali ya da evlerinde veya spor klüplerinin, otellerin havuzlarından yararlanabilmek; yazın en sık başvurulan tatil ve dinlence şekilleridir. Peki ya hamileler? Onlar sıcak yaz günlerinde güneş ve denizden mahrum kalmak zorundalar mı?

Tabi ki HAYIR... Zira yüzme yürüyüşten sonra hamilelik süresince yapılabilecek aktiviteler içinde en yararlısı.


Fırsat yaratıp yüzün

Yüzme ile vücudunuzun adeta tüm kaslarını çalıştırabilir, aynı zamanda psikolojik bir rahatlama da sağlayabilirsiniz. Yüzme için denizi ve hijyenik durumundan emin olduğunuz havuzları kullanabilirsiniz.

Yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas grupları çalıştırılır. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığı için dolayısı ile bebeğe giden oksijen miktarında da artış söz konusudur.

Bir başka avantajı ise kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesidir. Bu özellikle gebeliğinin son dönemlerinde olan kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla ısınması mümkün olmadığından egzersizin bu tür olumsuz etkilerini ortadan kaldırması da bir başka avantajıdır

Yapılan az sayıda çalışmada gebelikleri sırasında düzenli yüzen kadınların kendierini daha az yorgun hissettikleri, daha güzel uyudukları ve gebeliğin getirdiği ruhsal ve fiziksel streslerle daha kolay başa çıkabildikleri gösterilmiştir.

Gebelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

Öncelikle suya girmeden önce vücudu ısıtmak, yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş arttırmak gerekir.

Gebeliğinin ilk 3 ayında bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterlidir. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir.

İkinci 3 aylık dönemde ise su eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Karada yapılan kültür fizik hareketleri suda da yapılabilir. Bunun avantajı terlemeyi ve aşırı ısınmayı engellemesidir. Suda kültür fizik hareketleri yaparken suyun meme başı hizasında olması en uygun derinliktir. Bu kural yüzerken de geçerlidir. Özellikle sık sık kramp giren kadınlar boy hizasını geçmeyecek derinliklerde yüzmelidirler. Olası bir kramp durumunda yardım alabilmek için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmeli, nefes tutup çok uzun süre dalınmamalıdır.

Hava sıcaklığının gittikçe artmasıyla, hamileler için de biraz daha zorlayıcı günler başlamış olur. Hamilelik boyunca kan dolaşımı çarpıcı ölçülerde artar. Hormonlardaki değişimlerle ve kan akışındaki hızlanmalarla artan vücut iç sıcaklığına bir de havaların sıcaklığı eklenince sıkıntılar baş göstermeye başlar. Uygulanacak birkaç basit yöntem ve küçük ayrıntılar bu sıkıntılı günlerle baş etmenizi sağlayabilir. Aşırı sıcaklardan ve güneşten kendinizi koruyun.

Güneş ışınlarına maruz kalmamak için, mümkün olduğunca 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Güneş ışınlarının daha dik ve etkili olduğu bu saatler arasında dışarı çıkmak mecburiyetinde kalındığında ise mutlaka güneş koruyuculuğu yüksek faktörlü kremler cilde sürülmeli, şapka takılmalıdır.

Yürürken gölgelik yerler tercih edilmeli, giysiler açık renkli kumaştan ve ince pamuklu bir yapıda olmalıdır. Sık sık mola verilmeli ve sıvı tüketilmelidir. Hamileler sabah veya akşamüstü yürüyüşleri ile yazın keyfini çıkarmalıdırlar.

Hamilelik döneminde hormonların da etkisiyle güneş yanığı ve güneş lekelerine çok sık rastlanır. Bu dönemde cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimlidir.Özellikle halk arasında "hamilelik maskesi" olarak adlandırılan yüzdeki kahverengi lekelerin oluşumunda güneş ışınları etkili olur. Güneşe çıkmadan yarım saat önce uygun UVA ve UVB koruyucu içeren güneş kremi vücuda uygulanmalıdır.

Hormonal değişimlerin yaşanması ve sıcak havaların da artması ile vajina ve rektum da halk arasında "vajinal mantar" denilen kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle denizden ya da havuzdan sonra ıslak kalınmamalı, terledikçe çamaşırlar değiştirilmelidir.

Sentetik ve dar giyeceklerden kaçınılmalı ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ve temizlik maddeleri kullanılmalıdır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr