YAŞLILIK PSİKOLOJİSİ


​Dünya Sağlık Örgütü 65 yaşının üzerinde ki bireyleri yaşlı olarak kabul etmektedir. Yaşlılarımız bizlerin dün ve bugün arasında sağlam bir bağ kurmamızı sağlayan var olan kültürel değerlerimizi yaşatmamızı sağlayan varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi hayatımız devam ettikçe hepimizin geçeceği bir yoldur. Önemli olan yaşlılık dönemine gelene kadar bizim cebimizde neler biriktirdiğimizdir.

Yaşlılık aslında kişinin fiziksel ve ruhsal yönden gerilemesini ifade eder. Yaşın ilerlemesiyle beraber var olan tıbbi rahatsızlıklar yaşlıların hayatlarını kısıtlayıcı ve yönlendirici rol alabiliyor. Tabi bu süreçlerin yoğunluğun artması yaşlı bireylerin bireysel var olmalarını engelliyor. Özellikle yaşlılık döneminde kişileri zorlayıcı durum bir başkasına bağımlı olmak oluyor. üretkenliği azalan bireyler kendilerini beceriksiz, işe yaramayan bireyler olarak değerlendirebiliyorlar. Bu süreçte yaşlı bireylere içinde bulundukları yeni yaşam koşullarına ve yaşamın değişmeyen bazı gerçeklerine alışmaları için destek olunmalıdır. Üretkenliği azalan yaşlı bireyler, geçmiş yaşantılarını değerlendirme ve yüzleşme sürecine geçiyorlar. Geçirdikleri hayattan hoşnutluk düzeyi şu andaki yaşamdan keyif alma durumunu etkilemektedir.

Geçmiş hikayelerine sıkı sıkı bağlanan yaşlılar, geçmişi sıkça tekrar etme eğilimindedirler. Yaşlılıkla beraber gelen yeni bilgiyi kolay unutur, geçmiş hatıralarına tutunur onlarla var olurlar. Ancak genellikle yaşlılar geçmişi konuşurken anlarını kaçırırlar. Geçmiş hayatlarınındaki hayal kırıklıkları, yenilgiler, hatalar ve aile ile yaşanan olumsuz deneyimleri anlatma ve yaşatma eğilimleri yaşlı bireyleri anlarını yaşamaktan alıkoyar. Üretkenlikleri, fiziksel ve sosyal aktiviteleri azalan yaşlılar için bu dönem hayatı gözden geçirme olarak değerlendirilen bir dönemdir. Yaşadıkları hayatlarından memnuniyet seviyeleri ile şu anda hayattan hoşnutluk düzeyleri orantılıdır.

65 yaş üzerinde ki bireyler için artık hayatlarında yeni bir dönem başlamış oluyor bu dönem sükunet dönemidir. Var olan yatırımlarını kendilerini huzurlu ve mutlu hissettirecek alanlara yapma zamanıdır. Bu dönemde yaşlı bireylerin unutmaması gereken şey var olan yatırımlarının rahatları ve huzurları için harcanması gerektiğidir.

I8b4qw.jpg

Fiziksel olarak fazla aktivite gerektirmeyen ancak günlük rutin egzersizlerini yapmaları gereken bir dönemdir.

Bu güne kadar yüklendikleri bütün sorumluluklardan uzaklaşmaları gereken hayatın sadece keyfini çıkarmaları gereken bir dönemdir.

Bireyler yaşlılıkla beraber duygusal olarak daha hassas düşünmeye başlarlar. Çocukları ya da sosyal çevresinden beklentilerini açıkça ifade etmeye çekinebilirler. başkalarına daha bağımlı hissettikleri bu dönemde çevrenin duyarlılığı yaşlı bireyin isteklerini ifade etmesini kolaylaştırabilir. Özellikle yaşlılarla yapılan çalışmalarda yaşlı bireylerin yaşlı ve muhtaç olmalarından dolayı sevilmedikleri inancını besleyebilirler. Özellikle yaşlı çiftlerden biri vefat ettiğinde yalnız kalan yaşlı kişi için durum daha zorlayıcı olabilir.

Yaşlı bireylerde gözlemlenen en belirgin özelliklerden biri alışkanlıklarından vazgeçmeme isteğidir. Zorlandıklarını görseler de fiziksel güçlerinin azaldığını kabul etmek istemezler. Bu süreçte ailelerinin ve çevrenin desteği önem taşımaktadır. Yaşlı bireyleri kırmadan artık şartlarının değiştiğini ifade etmek gerekmektedir.

Yaşlı bireyler de ölüm düşüncesiyle beraber bazı kaygılar gelişmektedir. Genellikle yalnız ve yaşlı bireyler tek başlarınayken başlarına bir şey geleceğinden kimsenin onlara yardım etmeyeceğinden korkarlar. Yaşlı bireyler özellikle ölüm düşüncesinin artmasıyla beraber kafalarında ölümle ilgili senaryolarını arttırabilirler.

Yaşlılık döneminde ki hayattan hoşnutluk düzeyi gençlik ve orta yaşlılık dönemi diye tabir ettiğimiz dönemde yapılan maddi ve duygusal yatırımlara bağlıdır. Her insanın sonu olan yaşlılık dönemine gençlik ve orta yaşlılık döneminde hayatta yaptığımız yatırımlar önem taşıdığı için yaşlılık dönemimiz için bilinçli olmalıyız. Hayatımızı bilinçli yaşamış olmamız şüphesiz ki yaşlılık dönemini de huzurlu ve mutlu geçirmemizi sağlayacaktır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr