Uykuda Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir?


Genellikle uyku esnasında dişlerin gıcırdatılması, çene sıkma olayı çoğu insanda farkında olmadan yaşanıyor. Basit bir eylem gibi gözükse de, altında ciddi psikolojik ve biyolojik etkenler yattığını söyleyen uzmanlar bu durumu Bruksizm rahatsızlığı olarak adlandırmaktadır.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/uykuda-dis-gicirdatma-nedenleri-nelerdir

Diş gıcırdatma nedir?

Diş gıcırdatma, daha çok psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan; hiç de hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Özellikle uyku esnasında artan diş gıcırdatmasının neden olduğu birçok sorun baş göstermektedir.

Peki diş gıcırdatmaları neden olur?

Bruksizmin oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar bruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu ve bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.

Yine stres!

Her koşulda insan sağlığını olumsuz etkileyen stres diş sağlığında da karşımıza çıkmaktadır.

Günlük hayatta yaşanan sorunlar, maddi ve manevi endişeler her insanda olduğu gibi psikolojik baskıya ve yorgunluğa neden olur. Bunlarla baş edebilen insanların sayısı oldukça azdır. Ama genelde psikolojik sorunlar insanların kendiyle baş başa kaldığı zamanlarda nüks eder. İnsanın beden ve ruhsal sağlığı bir elmanın iki yarısı olarak nitelendirilebilir. İçerisinde bulunduğu aşırı strese maruz kalan bireylerin vücutları bir şekilde tepki gösteriyor. Bunlara bağlı olarak, özellikle uyku halinde diş gıcırdatmaları olarak kendini belli eder.

Bruksizim hastalığına stres dışında bireylerin kişisel özellikleri de neden olmaktadır. Aşırı sinirli, hassas ve duyarlı bir yapıya sahip olan insanlarda da bu tarz hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Uzmanlar stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda hem fikir sahibidirler. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.

Kısaca özetleyecek olursak diş gıcırdatmalarını nedenleri;

 • Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmak,
 • Duygusal olarak aşırı strese maruz kalmak,
 • Malokluzyon ( dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar )

Uykuda diş gıcırdatmanın bir diğer sebebi de vücuttaki önemli vitamin ve minerallerin eksikliğidir. Bu vitaminlerden bir tanesi pantotenik asit ( B5 Vitamini ) ki “anti-stres vitamini” olarak da bilinir. B5 vitamini ihtiyacınızı, avokado, yoğurt, taneli tahıl ve sebze gibi doğal besinlerden alabilirsiniz.

Diş gıcırdatma vücuttaki kalsiyum eksikliğinden de meydana gelebilir. Kalsiyum, sağlıklı kemik yapısını korumaya yardımcı olan önemli bir mineraldir. Kalsiyum eksikliği aynı zamanda istem dışı kas hareketlerine sebep olur.

Aynı şey magnezyum eksikliği için de geçerlidir ki, güçsüz bir sinir sistemine ve kas spazmlarına sebep olur. Vücudunuzda kalsiyum veya magnezyum eksikliği varsa, içeriği bu minerallerle zengin besinlere ağırlık vermelisiniz.

dis-gicirdatma

Dişlerinizi gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?

 • Köşeleri veya kenarları kırılmış ön dişler,
 • Dişlerde aşınmış yüzeyler hatta kimisinin ısırma yüzeyleri düzelmiş olabilir.
 • Diş eti problemleri (ağrıyan diş etleri, kırmızılık, diş etlerinde şişme vb.),
 • Sabahları kalktığınızda ağrıyan çene eklemleri,
 • Gün içinde yaşanan baş ağrıları, diş gıcırdattığınızın kanıtıdır.

Eğer yukarıdaki bulgulara sahipseniz uzman bir diş doktoru tarafından bilgilendirilmenizi tavsiye ediyoruz. Bu bir malokluzyon (dişlerin diziliş ve bozuklukları ) vakası da olabilir ve diş hekiminiz bu soruna uygun tedavi şeklini size önerecektir.

Diş gıcırdatmanın dişlere verdiği zararlar nelerdir?

 • Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur.
 • Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.
 • Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.
 • Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
 • Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.
 • Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.

Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

Diş gıcırdatma tedavisi

Stres, diş gıcırdatma sonucunu doğuran en yaygın nedenlerdendir. Stresli bir günün ardından rahatlamak ve uykuya dalmak hemen hemen imkânsız hale gelmektedir. Maalesef vücudunuz rahatlayamaz ve uyku sırasında tepki vermeye, istem dışı uyarılar yaratmaya devam eder. Bunun için ilk önce psikolojik desteğe ihtiyacınız vardır. Tedaviye başvurduğunuzda, hastalığınızın boyutunu doktorunuz belirleyecek ve sizi yönlendirecektir.

Diş gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıkları ve kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi adına ‘gece koruyucuları’ olarak adlandırılan silikon içerikli maddeden yapılmış diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plaklar bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı da saptanmıştır. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir.

Gece plağı kullanmak çözümlerden bir tanesi olabilir. Ancak, beraberinde, gece diş gıcırdatmanıza sebep olan psikolojik problemleri de çözmeyi göz önünde bulundurmalısınız. Sizin ruhsal sağlığınız her şeyden önce gelir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr