Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi


Dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkaması uyku apnesine neden olan en önemli etkenlerden birisi olmasının yanı sıra cerrahi tedavisi belki de en zor olan problemdir.
Url Mənbəyi: http://www.teomandal.com/uyku-apnesi-tedavisinde-robotik-cerrahi/

Ulaşılması, cerrahi için görüş sağlanması ve müdahale yapılması oldukça zor olan dil kökü ve üst gırtlak bölgesindeki problemlerin çözümüne yönelik olarak çok sayıda yöntem tanımlanmış olmakla beraber çoğunun başarı oranlarının düşük olması, elde edilen başarının uzun ömürlü olmaması ya da oluşan komplikasyonlar nedeni ile dil kökünde yumuşak doku fazlalığına bağlı apnesi olan hastalarda yakın geçmişe kadar genellikle pozitif basınçlı hava veren maskelerle tedavi tercih edilmekteydi.

İlk geliştirildiği dönemlerde ağırlıklı olarak üroloji ve jinekolji alanlarında kullanılan robotik cerrahi sistemleri son yıllarda daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarı ile kullanılmaya başlandı.

İnsan elinin yapamayacağı beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı enstrümanların üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında, normal şartlarda kolaylıkla görülemeyen ve ulaşılamayan bölgelere ulaşmasını ve hassas kumanda sitemleri kullanılarak yönlendirilmesini sağlayan bu teknoloji uyku apnesinin tedavisinde de yeni bir dönemi başlattı.

Özellikle dil kökü ve üst gırtlak bölgesinde yumuşak doku fazlalığı ya da gevşekliği nedeni ile uyku apnesi oluşan hastalarda önemli bir tedavi seçeneği haline gelen Da Vinci Robotu ile problem olan bölgeye ağız yolu ile rahatlıkla ulaşılmakta, takiben bu bölgede tıkanıklığa yol açan yumuşak dokular, üç boyutlu endoskopik görüş altında hassas bir şekilde çalışan robot kollarına takılan özel ekipmanlar kullanılarak solunum yolunun açılmasını sağlayacak şekilde küçültülerek hastalığın tedavisi sağlanabilmektedir.

Uyku apnesi olan hastalarda aynı anda birden çok bölgede ve farklı içerikte sorun bulunması ihtimali fazla olduğu için bütün hastalar ameliyat öncesinde fizik muayene ve takiben uyku endoskopisi ile değerlendirilmekte, problem olan bölgeler ve problemlerin içeriği saptanmakta ve gerekirse aynı seansta birden çok bölgeye uygun cerrahi teknik kullanılarak müdahale planlanmaktadır.

Dil arka kısmında bulunan lenfatik dokuların (dil kökü bademcikleri) büyüyerek solunum pasajını tıkamasına bağlı oluşan horlama ve uyku apnesi problemi olan hastalarda uygulanan dil kökü bademciği ameliyatları da robotik cerrahinin sağladığı avantajlarla kolaylıkla yapılabilmektedir. Dil kökü bademciklerine yönelik ameliyatlar sonrasında normal bademcik ameliyatları sonrasında oluşan ciddi ağrı ve yutma güçlüğü problemleri oluşmadığı için hastaların horlama ya da apne sorununa neden olan burun ve damak bölgesindeki diğer problemlere aynı seansta müdahale edilebilmektedir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Müəllifin Yazıları

Damaq Badamcıqlarının Hipertrofiyası və Adenoidlər

Badamcıq və genik əti XəstəlikləriBurnun arxa qisimi ( genik ) və boğazdakı zəng...

daha ətraflı...

Haymoritlər və Müalicəsi

Burun ətrafındakı sümüklərin içərisində iştirak edən hava boşluqlarına sinus ( p...

daha ətraflı...

Burun Tutulmaları və Müalicəsi

Burun normal tənəffüs orqanımızdır və aldığımız havanın istiləşməsini , nəmlənmə...

daha ətraflı...

Estetik Burun Əməliyyatı

Burun estetiği əməliyyatı ( Rinoplasti ) indiki vaxtda ən sıx edilən və müsbət n...

daha ətraflı...

Əlaqədar Məqalələr

ANADANGƏLMƏ ÜRƏK DƏLİKLƏRİNİN KİÇİK KƏSİ (QAPALI ÜSUL) İLƏ QAPATILMASI

"Qapalı üsul" yəni kiçik kəsi ilə Atrial Septal Defekt və ya Ventriküler Septal ...

Aorta Anevrizması (Genişlənməsi) Nədir?

Bədənimizdəki ən böyük damar olan Aorta damarı, ürəkdən birbaşa çıxan və bütün o...