Sinüs Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler


Bazı özel durumlar dışında hemen her zaman genel anestezi altında yapılan endoskopik sinüs ameliyatları sonrasında erken dönemde ameliyat süresine de bağlı olmak üzere 3-4 saat ağız yolu ile sıvı ya da katı gıda alınmaması gerekmektedir. Bu sürenin sonunda bağırsak hareketlerinizin başlaması ile birlikte ağız yolu ile öncelikle su ve yumuşak gıdalarla başlamak üzere yemek alabilirsiniz.
Url Mənbəyi: http://www.teomandal.com/sinus-ameliyati-sonrasi-yapilmasi-gerekenler/

Anesteziden uyandıktan sonraki ilk 3-4 saat içinde yatağınızda, baş kısmınız vücudunuza göre yüksek olacak şekilde yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Takiben kan basıncınız ölçüldükten sonra hemşire ya da hasta bakıcı refakatinde yavaş bir şekilde ayağa kalkıp kısa bir süre yürüyebilirsiniz. Anestezinin etkileri tam olarak geçip kan basıncınız ve kalp ritminiz normale dönene kadar aşırı aktiviteden ve hızlı hareketlerden kaçınmanız gerekir.

Sinüs ameliyatlarında genellikle tampon kullanılmadığı için ilk kez ayağa kalkma sırasında öne eğildiğinizde burnunuzdan koyu kıvamlı kanlı akıntı gelebilir. Yanak sinüsleri boşalma kanallarının sinüslerin üst kısımlarındaki yerleşimi nedeni ile sinüslerde biriken kan ve salgılar eğilme sırasında burna boşalabilmektedir. Doktorunuz izin vermediği sürece sümkürmemeniz gerekmektedir. Tuzlu su içeren spreylerle burun temizliğiniz yapılırken doktorunuz tarafından belirlenen süre boyunca burnunuzu kuvvetli sümkürmeden, genze doğru çekerek temizlemeniz uygun olacaktır. Endoskopik sinüs ameliyatlarından sonra genellikle önemli bir ağrı şikâyeti olmamadığından, basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrasında şiddetli ağrı oluşması beklenmeyen bir durumdur ve doktorunuza haber verilmesi gerekir.

Yapılan ameliyatın içeriğine bağlı olarak aynı gün taburcu olmanız mümkün olabilmekle beraber genellikle ameliyat günü hastanede kalmanız önerilmektedir. Ameliyat sonrası ilk 72 saat erken yara iyileşme döneminde kanama yönünden risk olduğu için bu süreçte ağırlık kaldırmak, ıkınmak gibi kan basıncınızı artıracak aktivitelerden kaçınmanız, aşırı sıcak ortamlarda bulunmamanız, sıcak yiyecek-içecek tüketmemeniz gerekmektedir.

Antibiyotik tedavisine ameliyat sonrasında 10-14 gün devam edilmektedir. Gerek görülen durumlarda bu süre uzatılmakta ya da ilave ilaçlar eklenebilmektedir. Bu nedenle antibiyotiğinizi doktorunuz aksini söyleyene kadar önerilen doz ve aralıklarla kullanmaya devam etmelisiniz. Burnu mekanik olarak temizleyip mukozayı nemlendiren, steril tuzlu su içeren spreyler kabuklanmalar geçene kadar kullanılmalıdır. Alerjik ve polipli hastalarda ikinci haftadan itibaren kortizon içeren spreylere de başlanmaktadır.

Endoskopik sinüs ameliyatlarının başarısında ameliyat sonrasındaki bakımın önemi oldukça fazladır. Ameliyat sonrası dönemde ilk bir ay içinde 3-4 kez pansuman yapılması gerekebilmektedir. Birinci haftanın sonunda yapılan ilk detaylı pansuman sırasında burun ve sinüs drenaj kanallarında oluşan kabuklar temizlenmekte, sinüs içine yapışmayı önleyici materyaller konulmuşsa bunlar alınmakta, enfeksiyon kontrolü yapılmaktadır. İlk pansumanın gerektiği gibi yapılması ameliyatın başarısı yönünden oldukça önemlidir. Ameliyatın boyutuna göre iyileşmeniz tamamlanana kadar 7-10 günlük aralarla kontrollere gelmeniz gerekecektir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Müəllifin Yazıları

Damaq Badamcıqlarının Hipertrofiyası və Adenoidlər

Badamcıq və genik əti XəstəlikləriBurnun arxa qisimi ( genik ) və boğazdakı zəng...

daha ətraflı...

Estetik Burun Əməliyyatı

Burun estetiği əməliyyatı ( Rinoplasti ) indiki vaxtda ən sıx edilən və müsbət n...

daha ətraflı...

Haymoritlər və Müalicəsi

Burun ətrafındakı sümüklərin içərisində iştirak edən hava boşluqlarına sinus ( p...

daha ətraflı...

Burun Tutulmaları və Müalicəsi

Burun normal tənəffüs orqanımızdır və aldığımız havanın istiləşməsini , nəmlənmə...

daha ətraflı...

Əlaqədar Məqalələr

Damaq Badamcıqlarının Hipertrofiyası və Adenoidlər

Badamcıq və genik əti XəstəlikləriBurnun arxa qisimi ( genik ) və boğazdakı zəng...

Burun Tutulmaları və Müalicəsi

Burun normal tənəffüs orqanımızdır və aldığımız havanın istiləşməsini , nəmlənmə...

Haymoritlər və Müalicəsi

Burun ətrafındakı sümüklərin içərisində iştirak edən hava boşluqlarına sinus ( p...