Sezaryen doğumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?


Sezaryen doğumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Url Mənbəyi: http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

Sezaryen doğum ameliyatı, vajinal doğumun mümkün olmadığı hallerde veya vajinal doğum sırasında anne-bebek açısından riskli bazı durumlar ortaya çıktığında bu risklerden korunmak için başvurulan bir ameliyattır. Ortada herhangi bir risk belirtisi yokken ve vajinal doğum mümkünken,sadece isteğe bağlı olarak yapılan bir sezaryen ameliyatı tavsiye edilmemektedir.

Psikolojik durumu uygun olmayan gebeler, doğum korkusu olanlar,sağlık durumu uygun olmayan veya bebeğin doğmasına engel olan anneye ait bozukluklar (yukarıda sayılmıştı) bulunan durumlarda,bebeğin ters ve uygunsuz şekildedoğum kanalına girdiği, çocuk eşinin önde olduğu,öbek kordonunun önde geldiği veya su kesesinin yırtılması esnasında dışarı sarktığı,bebeğin kordonunun çok kısa olması veya çok uzun olup bebeğin boynuna, vücuduna, koluna,bacağına dolanmış olması,doğum sancılarının aralıksız ve şiddetli olup bebeğe giden oksijen ve gıdayı olumsuz etkileyip anne karnında oksijensiz kalmasına sebep olduğu tetanik kasılmalarda,bu tetanik kasılmalara rağmen bebeğin doğum kanalına uygun yön ve açı ile girmemesi nedeniyle doğumun imkânsızlaşması sonucu rahim yırtılmasıgibi durumlarda, bebeğin sezaryenle doğurtulması anne ve bebek açısından hayat kurtarıcı ve gerekli olur.

Planlı ve zamanlaması iyi yapılmış,gerekli koşulların önceden ayarlandığı ortamlarda (sağlık kurumlarında),gerekli deneyime sahip uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılacak sezaryenlerde risk en aza indirilmiş olur.

Bugünkü bilimsel ve teknolojik imkânlar altında, çok emniyetli olarak epidural,spinal,kombine anestezi yöntemleriyle anne adayları çok konforlu ve sağlıklı,bebeklerinin doğum anını bizzat izleyerek ve doğum anında bebeğiyle tensel temasa da ulaşarak bu mutlu ve inanılmaz deneyimi yaşamaktadırlar.Az sayıda hastaya genel anestezi uygulanmakta ve doğum anının güzelliklerini anında izleyememektedirler.

Ülkemizde bundan 15 yıl önce anne ve bebek ölüm hızları; diğer gelişmiş ülkelerden çok yüksek oranlarda iken, arttığı tartışılan sezaryen oranlarına, dikkatli yapılan gebe takip programlarına ve ailelerin bilinçlenmesine bağlı olarak bugün dünya ülkeleri ile aynı seviyeye indirilebilmiştir.

Sezaryen doğumun anne için bazı dezavantajları şöyledir:

*Anestezi reaksiyonu: Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar bazı alerjik ve hassas bünyelerde solunum sorunları gibi tepkilere yol açabilir.

*Fazla kanama: Sezaryenle doğumda kan kaybı, vajinal doğumun iki katı kadardır. Bununla birlikte, sezaryenle doğumda kan nakli gerekliliği ender olarak görülen bir durumdur.Bu durum tehlike arz etmez.

*İdrar torbasının veya bağırsakların zarar görmesi: Sezaryenle doğumun ender rastlanankomplikasyonlarındandır.

*Endometrium iltihabı: Rahim duvarı zarının iltihaplanmasına ve mikrop kapmasına yol açan bu hastalık sezaryenle doğumun en sık görülen komplikasyonlarındandır, vakaların %1’inde görülür.

*İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar torbası iltihapları ve böbrek iltihapları,sezaryen kaynaklı komplikasyonlarda endometrium iltihabından sonra ikinci sırada gelir.

*Bağırsak fonksiyonlarının geçici olarak azalması: Anestezi ve ağrı kesici için kullanılan ilaçlar ameliyattan sonra bağırsakları geçici olarak yavaşlatıp şişkinliğe ve karnın gerilmesine neden olur.

*Yaranın enfeksiyon kapması: Annenin alkol tüketimi fazlaysaveya tip-2 diyabeti varsa enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir.

Sezaryen doğumun bebek için bazı dezavantajları şöyledir:

*Prematüre doğum: İsteğe bağlı sezaryenle doğumlarda bebeğin ana rahminde geçirdiği süre önemlidir. Prematüre doğumlar solunum sorunlarına ve düşük doğum kilosuna yol açabilir.Zamanında yapılmış(37–40 hafta arası) sezaryenlerde bu risk yoktur.

*Bebeğin zarar görmesi: Çok ender olarak görülse de sezaryen ameliyatı sırasında kaza sonucu bebek yaralanabilir.

Görüldüğü gibi sezaryen doğum; olması muhtemel problemli durumlardan kurtuluş için en emniyetli yoldur.Ama bunda bile geç kalınması ve zamanında uygulanmaması durumunda geriye dönüşü olmayan büyük sağlık sorunları anne ve bebeği olumsuz etkileyecektir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr