Sağlıklı ve Uzun Ömrün Şifreleri


Sağlıklı ve uzun bir ömür için öncelikle yaşam alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz ve doktorların önerdikleri testleri düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Uzmanlar “Erken tanı hayat kurtarıyor” diyerek her fırsatta düzenli yapılan testlerin ne denli önemli olduğunun altını çiziyorlar. Aynı zamanda yaşam alışkanlıklarımızda alacağımız basit ama etkili önlemlerle uzun yıllar sağlıklı yaşamamızın mümkün olduğuna dikkat çekiyorlar. İşte sağlıklı ve uzun ömrün şifreleri:

YILDA BİR DİYEBET TAHLİLİ

Amerikan Diyabet Derneği, kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor. Şikayeti olmasa bile 20 yaşın üzerindekiler yılda bir diyabet testi yaptırmalı.

GÜNDE EN AZ 7 SAAT UYUYUN

Uyku, hayatımızda her şeyin düzene konduğu, tamir ve tedavinin yapıldığı son derece önemli bir süreç. Ayrıca uyku sırasında gençlik hormanlarıa olarak lanse edilen büyüme hormonu ve melatonin salgılanıyor.

GÜNDE 2-3 LİTRE SU İÇİN

Su, hücrelerin tüm organların yaşaması için şart. Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin.

KEMİK ÖLÇÜMÜ YAPTIRIN

Özellikle ailenizde osteoporoz(kemik erimesi) öyküsü varsa, kemik ölçümü yaptırmanız çok önemli. Erken teşhis sayesinde, ileri yaşlarda ciddi ve yaşamsal problemlere neden olan kırıkların oluşması engellenebiliyor.

BENLERİ KONTROL ETTİRİN

Cildinizi her yıl dermatoloji uzmanına göstermek de sağlığınız için yaptırmanız gerekenler arasında yer alıyor. Çünkü benler, ölümcül bir kanser türü olan melanom riski taşıyor.

40’TAN SONRA CHECK-UP

40 yaşından itibaren yılda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz, kalp sağlığınız açısından büyük önem taşıyor


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr