PRP Tedavisi


(Platelet Rich Plazma) trombositten zengin plazmadır. Son yıllarda gündeme gelen, merak edilen ve özellikle –estetik / kozmetik cerrahi de devrim yaratan tedavi yöntemlerinde biridir. Ülkemizde fazla bilinmeyen ancak son 5-6 aydır giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olup derinin gençleşmesi, derideki lekelerin giderilmesi, yaraların iyileşmesi, akne izlerinin düzeltilmesi, eklem kıkırdaklarının onarılması ve saç dökülmesinde uygulanan alternatif bir tedavi yöntemdir.

PRP tedavisi: doğal kök hücre tedavisi olarak da adlandırabiliriz.

PRP (Platelet Rich Plazma) trombositten zengin plazma olup otolog kök hücre tedavisi olarak da bilinir. Trombositler, dokuların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü olan özel tipte bir kan hücresidir. Parçalandıklarında içlerinden çeşitli kimyasal maddeler, kemotaktik maddeler ( savaşçı ve onarıcı hücreleri bölgeye çeken) ve büyüme faktörleri salgılayarak o bölgede inflamasyon ve yeni doku yapımını sağlarlar.

Bu nedenlerle: PRP tedavisi reperatif-onarıcı tedavi yöntemlerinden biridir. Normal kanda trombositler milimetreküpte yüz- iki yüz bin iken PRP tedavisinde özel kit ve santrifüj yardımı ile bu sayı zenginleştirilerek bir milyona çıkarılmaktadır. Şu soru akla gelebilir, insanın kendi kanı işlemden geçirilmeden enjekte edilse olmaz mı? Olmaz, çünkü insan kanındaki eritrosit ve onun içindeki hemoglobinde bulunan demir oldukça oksidan toksik bir madde olup dokular için çok zararlıdır.

PRP

Cilt gençleşmesi, yaraların çabuk iyileşmesi, akne izleri, yara izleri, keloid ve saç dökülmesinin önlenmesi ve zayıf saçların güçlendirilmesi, ayrıca son aylarda aşınmış eklem kıkırdaklarının onarımı için uygulanmaktadır.
PRP (Doku Yenileme) nin Cilt Üzerindeki Uygulaması

P.R.P. tedavisi (Platelet Rich Plazma) trombosit zengin plazma: kişinin kendi kanının özel işlemlerden geçirilip eritrosit, plazma, akyuvarların ve trombositlerin ayrıştırılması ile elde edilir. Hastadan 10-20 cc kan alınır bu özel bir tüpte santrifüje edilince üstte plazma altta kanın şekilli elemanları ortada-alta yakın PRP olarak ayrılır. PRP enjektörle çekilerek kullanılır 10cc kandan 1 cc PRP elde edilir.
PRP enjekte edildiğinde kişinin kendi trombositlerden salınan kemotaktik maddeler, büyüme ve doku yapıcı faktörler doku yenilenmesini sağlamakta- destek olmaktadır. Ayrıca ciltteki lekelerin azalmasını-yok edilmesini, sivilcelerden kalan izlerin, yara izlerinin yok olmasını, cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır. Son aylarda özellikle diz ve çene eklemi kıkırdaklarının tamirinde kullanılmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Cilt Yüzeyinde Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır ?

PRP yüz, boyun, dekolte, alt göz kapakları ve el üstü gibi problemli olan herhangi bir bölgeye ayrıca saçlı deriye uygulanabilmektedir.

PRP’nin Etkileri Nasıldır ?

uygulamadan 3- 4 hafta sonra etkisi gözle görülür hale gelir.

Saç İçin Uygulama

PRP tedavisi ile zayıflayan, ölmeye başlayan saç kökleriniz ve tüy haline gelen saç telleriniz canlanarak saçlarınız eski sağlığına kavuşur

P.R.P. ile saç tedavisi: (Platelet Rich Plazma) kendi kanınızın özel işlemlerden geçirilerek trombositlerinin ayrılması sonucunda elde edilen iksirin seyrelmiş ya da saçsız olan bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. Saç olmayan bölgeden saç çıkarmak amacıyla uygulanmakta ancak başarı şansı % 50-60 cıvarındadır.

P.R.P. tedavi yöntemi uzun yıllardır Uzakdoğu’da uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saçlarında incelme ya da seyrelmeler başlamış kişilere PRP tedavisini önermektedirler. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan PRP tedavisi sayesinde saç dökülmesinin durdurulması, saçların güçlenmesi ve yenilenmesinde çok belirgin etkileri gözlenmiştir

Bu uygulamanın temeli doku yenilenmesine dayanmaktadır ve toplam 30 dakika sürmektedir. Bu süre içerisinde herhangi bir acı ya da iz oluşmamaktadır

3-4 haftada bir kez olmak üzere toplam 3 kez PRP tedavisi uygulamaktayız.

Uygulamanın daha kalıcı olması için PRP saç tedavisi sonrasında da yılda bir defa uyarı amaçlı uygulanması yeterlidir

CİLT ve Lekelerde PRP Uygulaması

Cilt gençleştirmek amacıyla gençleştirilecek bölgeye özellikle gülme çizgileri, göz altı çöküntüleri, yara izleri, akne izleri, leke ve kırışıklıkların hemen altlarına enjekte edilerek uygulandığı gibi cildin diğer kesimlerine fraksiyonel lazer, derma-roller, dermabrazyon uygulamalarını takiben de uygulanabilmektedir. Özellikle lekelerin tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması ile birlikte son derecede başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

3-4 haftada bir kez olmak üzere toplam 3 PRP tedavisi uygulamaktayız.

Uygulamanın daha kalıcı olması için PRP yılda bir defa uyarı amaçlı uygulanması yeterlidir

PRP nin Yan Etkileri Var mıdır ?

PRP tedavisinde elde edilen karışım hastadan kendi kanı ile hazırlandığı için kan yoluyla bulaşan bulaşıcı hastalıklara yakalanma veya alerji olma gibi risk olmamaktadır. İşlem sırasında kızarıklıklar oluşabilmekte anmcak bu da birkaç saat sonra kendiliğinden geçmektedir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Müəllifin Yazıları

Üz-Çənə Plastik, Estetik və Rekonstruktiv Əməliyyatları

Plastik cərrah PROFESSOR Dr.ALİ GÜRLEK, üz-çənə rekonstruktiv Əməliyyatları....

daha ətraflı...

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...

daha ətraflı...

Əlaqədar Məqalələr

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...