Ozon'dan Gelen Sağlık


Ozon, oksijen bileşenlerinden oluşan bir kimyasal gazdır. Ozon, oksijene benzer ancak enerji potansiyeli bakımından çok daha fazladır. Ozonun oksijene nazaran kendine has bir kokusu vardır ve rüzgarlı günlerde deniz kıyıları gibi yerlerde hissedilebilir.

üçlü okside etme özelliği ile bilinen ozon, aynı zamanda bir dezenfekte aracıdır. Mikrop kırıcı olarak kullanılır. İçme suları gibi dezenfektesi şart olan işlemlerde ozon bir numaralı ihtiyaçtır. Buna bağlı olarak ozon, zamanla hastalıkların tedavisi konusunda da önemli bir kaynak haline gelmiştir. İnsanlar ozonu sağlık açısından değerlendirmiş ve çok başarılı sonuçlar almıştır. Geleceğe ışık tutan ozon tedavisi, tıpta yenileyici olarak kullanılır. Birçok bozukluğu düzeltir ve tedavi eder. Ozon tedavisi genel olarak cildin altına işlenir ve yeniler. Bu sayede bir sürü hastalığa derman olur. Tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Günümüzde kanser tedavilerinde de kullanılmakta olan ozondan, çeşitli hastalıklarla ilgili araştırmalarda da yararlanılmaktadır.

Ozon TedavisiTedavisine geçmeden önce ‘ozon nedir’ ona bir bakalım? “Ozon; atmosferin üst tabakalarında bulunan, üç oksijen atomundan oluşan, canlı varlıkları güneşin öldürücü morötesi (UV) ışınlarından koruyan bir kimyasal bileşiktir” diye tanımlayabiliriz. Ozon tedavisiyse; aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere verilen addır. Ozon tedavisi, bir çok patolojik durumu iyileştirmede yardımcıdır. Ozon terapi, doku ve hücrelere, ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlaması hedeflenen tedavidir. Medikal ozon, daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 % O3) arasında değişir. Ozon terapist, ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler. Ozon günümüzde içme sularının, yüzme havuzlarının, atık suların mikroplarının öldürülmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, gıda sanayinde de ozonun koku giderici ve mikrop öldürücü özelliklerinden yararlanılmaktadır. Yüksek oksidasyon aktivitesiyle, organik ve inorganik moleküllerle reaksiyona girer, onları oksitler, mikropları öldürür.

Ozon Tedavisi İle Neler Değişir?

* Hücre ve dokulara giden kan miktarı artar, dolaşım hızlanır.

* Damarları yeniler, tansiyonun düzenlenmesini sağlar.

* Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

* Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır. Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar.

* Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.

* Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.

* Kan ve lenf sistemini temizler.

* Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

* Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.

* Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr