OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE AİLE DAVRANIŞI VE OKUL BAŞARISI İLİŞKİSİ


İlkokula başlamadan önce özellikle kendi başına yemek yeme, kıyafetlerini değiştirme, öz bakım becerilerini yapma, kendi sorumluluklarını alma, sosyal kurallara uyumlu davranma, akranlarıyla ve yetişkinlerle iletişim alanlarında çocukların gelişmiş olması beklenmektedir.

Çocuğunuz ilk defa okul deneyimi yaşayacağı zaman aklından geçen sorular

  • Okul nasıl bir yer?
  • Okulda ne yapılır?
  • Öğretmen beni sevecek mi?
  • Bana kızacak mı? Ne yapsam bana kızar, kızarsa ne yapabilir?
  • Başka çocuklar beni sevecek mi?Arkadaşım olacak mı?
  • Annem beni almaya gelecek mi?

Özellikle sosyal fobisi gelişen, kaygı düzeyi yüksek, iletişim becerileri düşük, duygusal açıdan anneye bağımlılığı olan, okul öncesi eğitimi almamış çocukları olan anneler bu süreçte zorlanmaktadırlar. Şunu unutmamak gerekmektedir, çocuklarımızın ihtiyaç duydukları zaman yanlarında olduğumuzu, koşulsuz onları sevdiğimizi belirterek çocuğumuza güven vermeliyiz. Özellikle okul kavramı konusunda, neler yapacağı ve akranlarıyla iletişimi konusunda bilgilendirme yapmalıyız. Çocuğumuzu okul ile ilgili motive etmeliyiz. Ancak ilk defa okul deneyimi yaşayan çocuklarda ailelerin bu süreçte sabırlı olmaları ve çocuklarının duygularını anlamaya çalışmaları önemlidir. Özellikle ayrılık sahnelerinde çocuğunuzu terk ediyor algısını yaratmamak adına ona güven vermeli ve sözleriniz ve davranışlarınızla bunu desteklemelisiniz. Davranışlarınız ve söylediklerinizde tutarlı davranmalısınız. Unutmayın bu süreci kolaylaştırmak sizin elinizde siz ne kadar kararlı olursanız çocuğunuz okula o kadar kolay alışacaktır. Ancak çocuğunuzun da yeni girdiği ortama öğretmenine, arkadaşlarına alışması için ona zaman vermelisiniz.

Çocuğunuza eğer vücudunuzun bir parçasıymış gibi davranmış , aranızda bağımlı bir ilişki geliştirmişseniz sizler için durum çok daha zorlayıcı olacaktır. Çocuğunuz girdiği yeni ortamda bireysel olarak var olamayacağı için sizi de yanında isteyecektir. Bu nokta da sınırlarınızı belirlemeniz ve çocuğunuza doğru açıklamaları yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte belli bir süre çocuğunuzla beraber okula gitmek ve tabî ki de sınıf dışında bir ortamda beklemek daha doğru olabilir. Yeni girdiği ortamda öğretmeni ve arkadaşlarıyla iletişimini sağlıklı kurması ve güvende hissetmesi için bu çocuğunuz için gerekli olabilir. Anneyle ayrılma sürecini çocuk için travmatik hale getirmemek çok önemlidir. Ayrılık kaygısı çocuk için sizin tahmin ettiğinizden daha zorlayıcı bir hale gelebilir. Çocuk yaşadığı kaygı sebebiyle potansiyelini ortaya çıkarmakta zorlanabilir. bu sizlere okul başarısızlığı olarak geri dönmektedir. Çocuk okulda ki sorumluluklarını almakta isteksiz davranabilir.

Çocuğunuz kaygılı bir çocuk mu, sosyal fobisi olan bir çocuk mu diye bakmak gerekiyor. Çocuk okul öncesi eğitim almamışsa sosyal, zihinsel, akademik, duygusal olarak zaten gelişemiyor. Sosyal ortamlarda annenin desteğine ihtiyaç duyuyor.Bireysel olarak var olamıyor, özgüveni gelişemiyor. Okul dönemi öncesi çocuğumuzu dikkatli gözlemlemeliyiz. Dikkat süresi nasıl, günde kaç saat televizyon izliyor bunlara dikkat etmek gerekiyor. Dil konuşma bozukluğu, fiziksel veya zihinsel geriliği varsa bununla ilgili çalışma yapmak gerekiyor. Okul öncesi dönemde erken teşhiş ve müdahale yapabilmek çok önemlidir. Dikkat ve konsantrasyon problemi olan çocuklar olabiliyor. Eğer siz bunları okul öncesi dönemde erken fark ederseniz çocuğunuz için bu durum çok faydalı olacaktır. Anne babalar dikkat eksikliği olan ya da farklı gelişim gösteren çocuklarını ilkokul döneminde fark ediyorlar. Ancak bu döneme gelene kadar yapılabilecek çok müdahale varken anne babalar çok geç kalabiliyorlar.

Okul öncesi eğitim almayan çocuklarda bu durumlar ilkokula başladığında sorun olarak ortaya çıkıyor.Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr