Menopozun İlacı Yürüyüş


Kadınların korkulu rüyası menopoz, basit önlemlerle kabul olmaktan çıkıyor. Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Op. Dr. Pakize Eylem ŞEKER ARI, menopoz döneminde kadınların bol bol yürüyüş yapmaları gerektiğini söyledi. Kadınlarda adetin doğal yollardan bitmesi anlamına gelen menopozla birlikte, kadınlar için sıkıntılı bir süreç de başlamış oluyor.

Bu sürecin daha az olumsuz etkilerle atlatılabileceğinin altını çizen Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Op. Dr. Pakize Eylem ŞEKER ARI, menopoz belirtileri başlayan kadınların mutlaka doktor kontrolünden geçmelerini tavsiye etti.

45-50’li Yaşlara Dikkat Dr. Arı, menopozun en büyük elirtisinin adet düzensizlikleri olduğunu ifade ederken, “Ateş basması, terleme, çarpıntı yanı sıra zaman zaman yüzde ve boyunda kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu belirtiler menopozun ilk dönemlerinde sıklık gösterse de zamanla azalmaktadır. Menopoz döneminde gerginlik ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlar da meydana gelirken uykunun kalitesi düşer. Cinsel birliktelikte ağrı hissi, idrar yapmada zorluk gibi belirtiler de menopoz döneminde görülen şikayetlerdir” dedi.

Menopozun genellikle 45-50’li yaşlarda görülmeye başladığını belirten Op. Dr. Pakize Eylem ŞEKER ARI, şöyle devam etti:

“Bu dönemde her kadın aynı şiddette belirtilerle karşılaşmaz. Hatta kimi bireylerde hiç sorun çıkmamakta ya da çok hafif seyretmektedir. Ancak; kendini iyi hissetmeyen, menopozun hayatını nasıl etkileyeceğini merak eden bireyler mutlaka doktorundan destek almalıdır. Kişinin menopoz dönemine bilinçli ve hazırlıklı girmesi menopoz belirtilerinin şiddetini azaltır.

Menopozdan sonra insan vücudundaki total kemik kitlesinde azalma görülür. Bu nedenle kırık oranları da artabilir. Bunun için 20-30 yaşları civarında doğal yollardan kalsiyum alınması son derece önemlidir. Kemik kaybının önlenmesinde yaşam tarzının da rolü vardır. Bu dönemde hanımlara yürüyüş önerilir. Sigara kullanımı da kemik kaybını artırdığı için sigarayı bırakması önerilir. Aşırı çay, kahve, kola gibi kafeinli gıdaların kontrollü tüketimi tavsiye edilir.”

Yürüyüş Önemli

Menopoz döneminde östrojen hormonunun ve koruyucu etkisinin azalmasından dolayı kalp ve damar hastalıklarında artış gözlendiğini anlatan Dr. ARI, “Tansiyon ve şeker hastalarının yanı sıra sigara kullanan bireyler risk taşırlar. Menopozdan sonra kadınlarda düşük dansiteli kolesterolde hızlı bir yükselme görülür ve bunun sonucunda koroner kalp hastalığı riski artar. Bu dönemde bireye doktorunun muayene bulguları neticesinde östrojen tedavisi uygulanabilir. Kalp için koruyucu olan yüksek dansiteli kolesterol oranı yalnızca egzersizle arttığından kişinin yürüyüş yapması kemik erimesini önlediği gibi kalp için de koruyucu olacaktır” diye konuştu.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr