MEMENİN KOMPLE ÇIKARILMASI


Mastektomi, memenin ameliyat ile alınması işlemidir. Günümüzde, ameliyat meme kanserinin en yaygın tedavi şeklidir. Pek çok durumda, mastektominin hemen sonrasında ya da daha sonra memenin yeniden yapılanması operasyonunun da yapılması mümkündür.

Mastektominin Çeşitleri Nedir?

Meme kanserinin tedavi edilmesi için yapılan ameliyatların pek çok yapılma şekli vardır. Bunların arasında;

Basit Mastektomi:

Memenin derisi ve meme ucu ile birlikte alınması operasyonudur. Genellikle bu operasyonda lenf bezleri çıkartılmaz. Bazı durumlarda ilk düzey lenf bezleri çıkarılabilir.

Modifiye Radikal Mastektomi:

Memenin tamamının, meme ucunun ve meme ucu çevresindeki renkli bölgenin (areola) ve genellikle koltuk altı lenf bezlerinin alınması işlemidir.

Radikal Mastektomi:

Memenin tamamının, meme ucunun ve meme ucu çevresindeki renkli bölgenin (areola), meme kaslarının (küçük ve büyük pektoral kaslar) ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması işlemidir. Bu işlem günümüzde nadiren uygulanmaktadır.

Quandrantectomi (kadranektomi):

Memenin dörtte birinin derisi ile birlikte alınması işlemidir. Cerrah koltuk altı lenf bezlerinin bir kısmının ya da tamamının alınması için ikinci bir operasyon yapabilir (koltuk altı lenf bezlerinin tümü yada sentinel lenf bezleri biyopsisi).

Kısmi yada Bölgesel Mastektomi:

Meme dokusunun bir kısmının tümör ve bir miktar sağlıklı dokuyu içine alacak şekilde çıkarılması işlemidir. Bu operasyonda kadranektomi'den daha az ama lumpektomi'den daha fazla doku alınır.

Lumpektomi:

Tümörün ve tümörün etrafındaki sağlıklı dokunun bir kısmının alınması işlemidir.

Eksizyonel Biyopsi:

Meme tümörünün ve etrafındaki sağlıklı dokunun alınması işlemidir. Eğer tümör bu biyopsi operasyonu ile tamamen çıkarılabilirse, bazen ikinci bir operasyona gerek kalmayabilir. Bu durum genellikle tümör çok küçükse olur.

Geçmişte, radikal mastektomi meme kanserinde uygulanan en yaygın mastektomi seçeneğiydi. Fakat uzmanlar modifiye radikal mastektominin de çoğu zaman radikal mastektomi kadar etkin olduğunu bulmuşlardır, bu nedenle modifiye radikal mastektomi bugün tüm memenin alınması gerektiği durumlarda en tercih edilen yöntem olmuştur.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr