Meme Kanseri Üzerine Keyifli Sohbet


Lokman Hekim’de işe nasıl başladınız? Mesleğini icra ederken hastalarıma en iyi hizmeti verebilecek alt yapıyı göz önünde bulundurduğum için yaklaşık 2 yıl önce bu güvenle çalışmaya başladım

Türkiye ve dünyada sağlık sektörünü değerlendirir misiniz?

Sağlık insan için bir haktır. Bu nedenle hizmet artık insan odaklı olmak zorundadır. En son teknik imkanlar ve bilgi birikimi etik ilkelerden taviz vermeden uygulanmak zorundadır. İnsanlığın değerleri ortaktır. Sınırların kalktığı mesafelerin kısaldığı dünyada insana insan olduğu için hizmetin en hakça yapıldığı bir sağlık sektörü hedeftir. Ancak büyük küresel güçlere tabi değil onlara yön veren öncü olan bir sağlık hizmeti anlayışı ön plana çıkmaya başlamıştır.

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri memenin salgı yapan ve onu taşıyan bez bileşeninde gelişen kötü huylu tümöral yapıdır

Erken teşhis ve mamografi, meme kanseri konusunda devamlı duyduğumuz iki anahtar kelime. Bunların önemini anlatır mısınız?

Mammografi ile henüz ele gelecek kadar kitle yapmamış ya da kitle yapmadan yaygınlaşma eğiliminde olan kanser olguları erkenden yakalanabilmekte ve tedavisinde %100 e yakan başarılar sağlanmaktadır.

Sizin yaptığınız çalışmalardan biliyoruz ki, ülkemizde meme kanseri hastaları ile daha genç yaşta karşılaşıyoruz. Bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda, ülkemiz için tarama programları (klinik muayene, mamografi yada diğer görüntüleme yöntemleri ile) nasıl olmalıdır?

Özellikle aile öyküsü olanlarda 25 yaşından itibaren periyodik muayeneler usg ile desteklenmeli ve gerekli olgularda manyetik resonans tekniğinden yararlanılmalıdır. Empedans mamografi gibi radyasyonsuz teknikler reprodüktif dönemdeki kadınlarda usg ve muayene ile oldukça yararlı bilgiler vermektedir.

Son günlerde basında Mamografi çekimi sırasında hastaların maruz kaldığı radyasyon ile ilgili tartışmalar yer alıyor ve hastalarda bu konuda endişe içerisindeler. 40 yaşında itibaren 70 yaşına kadar yılda bir kez Mamografi çektiren hastanın alacağı total radyasyon hasta açısından ne kadar risklidir? Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Mammografinin bu yaş aralığında kansere neden olmadığı bir çok araştırmada bildirilse de mammografik kontrollerin 2 yılda bir yapılabileceğine dair görüşler artmaktadır. 40 – 50 yaşları arasındaki grupta MG yeterli bilgi veremeyebilmekte ve bu da zaman zaman kanser tanısında gecikmeye neden olabilmektedir.Amerika’da kadın doğum uzmanları yıllık kontrollerde elle meme kontrolü de yapıyorlar! Türkiye’de böyle bir uygulama var mı?

Bazı Kadın Doğum uzmanları bu muayeneyi yapıyorlar. Ancak meme cerrahisi bu konuda deneyimli olmayı gerektiren bir uygulama alanıdır. Kadın doğum uzmanlarının bu muayeneyi yaparken büyük bir sorumluluk aldıklarının farkında olduklarını umuyorum.

Düzenli kendini kontrol ve mamografi arasındaki farklar nedir? 40 yaşından sonra mamografi yerine kendini kontrol ile idare edilebilir mi?

Düzenli kontrol sadece kişinin kendi normali konusunda bir fikir sahibi olmasını sağlar. Yapılan araştırmalar düzenli kendi kendine muayenenin meme kanserinden ölüm oranını azaltmadığını göstermiştir. Bu nedenle asıl dikkat edilmesi ve meme cerrahının kontrolüne girilmesi gereken yaşlar 40 lı yaşlardır.

Meme kanserini tetikleyen veya riski artıran faktörler nedir?

Yaş, aile öyküsü, kanser açısından risk taşıyan biyopsi sonuçları, önceden meme kanseri tanısı almış olmak belli başlı risk faktörleridir. Ayrıca emzirmemiş olmak, obezite, erken adet ve geç menopoz diğer risk faktörlerindedir

Ailesinde meme kanseri olan kadınların diğer kadınlardan farklı olarak alması gereken önlemler nedir?

20 yaş sonrası düzenli kontrollere başlanması önerilir

Doğum ve emzirme ile meme kanserinin ilişkisi var mı?

İlk doğum yaşının 20 yaş öncesi olması ve 30 yaş sonrası ilk doğumu yapmış olmak, hiç doğum yapmamış olmakla meme kanseri açısından risk hemen hemen aynıdır. Emzirme süresi ile meme kanserine yakalanma ihtimali arasında negatif ilişki vardır

Meme kanseri uzmanı olarak mastektomi (memenin tamamen alınması) konusuna değinir misiniz?

Meme kanserinin cerrahi tedavisi 40 yaş öncesi 40-65 yaş arası ve 65 yaş sonrası hastalarda farklılık arzeder. Günümüzde daha çok meme koruyucu cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Ayrıca memenin tamamının alınması gereken durumlarda hastaya yeniden meme rekonstrüksiyonu rahatlıkla yapılabilmektedir.

Neden meme kanserinde diğer kanser türlerinden daha fazla vurgu yapılıyor?

Erken tanı konduğu takdirde meme kaybı önlenebilmekte ve tamamen tedavi edilebilmektedir

Meme kanserinde en önemli faktörler neler?

Obezite, alkol, bozulmuş kan şekeri profili riski artırmaktadır.

Meme kanserine ne gibi önlemler alabiliriz?

Düzenli hekim kontrolleri

Obeziteden, alkolden kaçınmak

Ekzersiz ve Doğal beslenme


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr