Meme Dikleştirme [Mastopeksi]


​Kadınların memeleri başta yer çekimi olmak üzere, gebelik, emzirme, kilo alıp verme nedenleriyle zaman içinde sarkar. Memenin yapısı ve şekli her kadında farklı olduğu için memenin belirtilen nedenlere bağlı olarak sarkması da, her kadında farklı özellikler gösterir. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıkılığını da kaybeder, böylece sarkmaya başlar.
Url Mənbəyi: http://nazimdurak.net/works/meme-diklestirme-mastopeksi/

Dişiliğin sembolü olan meme, sarkma, yumuşama ve deri elastikiyetinin azalması ile özelliğini kaybetmektedir. Memenin bir kadının gençlik yıllarındaki özelliklerine kavuşturulması “meme dikleştirme” (mastopexy) ameliyatıyla sağlanabilir. Aynı ameliyatla meme daha dik ve sert kıvama kavuşur. Aynı ameliyatla meme başı daha dik hale getirilirken meme başını çevreleyen kahverengi bölge de küçültülebilir.

Bazı kadınlarda meme hem sarkık hem de küçüktür. Memesi küçükken gebelik ve süt vermeye bağlı olarak büyüyen ve emzirme sonrası sarkan ve tekrar gebelik öncesi büyüklüğüne inen memelerede yine meme dikleştirme ameliyatı çözüm sağlayacaktır. Ancak memenin küçük olduğu bu durumlarda aynı zamanlarda meme protezleri de kullanarak hem dik hem de daha güzel meme elde edilmesi mümkün olur.

İdeal büyüklük ve şekil cerrah ve hastanın bigrlikte karar, vermesi gereken bir durumdur. Hastanın yaşı, memenin şekil ve büyüklüğü ve meme derisininnin özelliğine bakarak ameliyatın şekline karar verilir. Ameliyat öncesi planlamada memenin sarkıklık derecesini saptayıp, gerekiyorsa memenin ne büyüklükte ve hangi tip meme proteziyle büyütüleceği belirlenir. Ayrıca meme başının ne kadar yükseltileceğine yine hasta ile birlikte karar verilir.

Ameliyat genel anestezi ile (yani hasta uyutularak ) yapılmaktadır. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre 45 dakika-2 saat arasında sürmektedir.

Meme kaldırma teknikleri çok değişiktir. Sadece meme başı çevresinden yarım çember veya tam çember şeklinde girilebileceği gibi, bunlara eklenen meme başının altına doğru uzatılan bir kesiyle girilerek meme dokusuna istenen şekil verilip meme başı ve çevresi yukarı istenilen yere kadar taşınır ve dikleştirilir. Bu işlemler sırasında bir meme protezi (silikon protezler) kullanılacaksa meme dokusunun arkasına oturacak şekilde yerleştirilir.

Tüm bu işlemler sonunda memeye istenilen dikleştirme ve büyütme kazandırılır. Sonuçta estetik olarak konulmuş küçük dikişler, dikleşmiş ve büyümüş memeler elde edilir.

Ameliyattan sonra bazı hastalarımızı aynı günün akşamı evlerine gönderirken bazı hastalarımızı sadece bir gün hastanede konuk etmekteyiz.

Memeleri desteklemek için bir sütyen giydirmekteyiz.. Hafif ağrı eşlik edebilir ancak ağrı kesici ile tamamen kesilen bir ağrıdır. 10 gün içinde iyileşme sağlanır. Süt kanalları kesilmediği için emzirme fonksiyonu bozulmaz.

Ameliyata bağlı izler ilk 1-2 ay pembemsi renkte olabilir. Bunlar zamanla solacak ve belli belirsiz hale gelecektir. Ancak bazı hastalarda bunun için 4-6 ay gerekebilir. Bu süre içinde dekolte veya bikini giyselen dahi izler görünmeyecektir. Ameliyat planlamanız bu durumu göz önünde bulundurarak yapılmış bulunmaktadır.

Meme dikleştirme ile elde edilen ve sizi mutlu edip güven duygunuzu tekrar kazandıracak olan yeni memelerinizin kalıcı olması bir ölçüde size bağlıdır. Aşırı kilo alıp verilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...