Lokman Hekim Hastanesi Obezite Tedavi Merkezi Açıldı!


Yüzyılın Hastalığı” kabul edilen obezite ile çok yönlü mücadeleyi esas alan Lokman Hekim Hastanesi Obezite Tedavi Merkezi yeni bir anlayışla açıldı. Dünya standartlarında hizmet sunmayı amaçlayan Lokman Hekim Hastanesi, obezite merkezinde de bir ekip yaklaşımı ile hizmet vermek üzere yola çıktı.

Obezite; ortaya çıkış nedenleri açısından birçok branşın ortak çalışması ile üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır.Bir hastanın fizik tedavi uzmanı öncülüğünde dahiliye uzmanı kardiyoloji uzmanı ve diyetisyen tarafından teker teker değerlendirilmesinden sonra, tedavi planı ortaklaşa belirlenir. Bu süreç içerisinde kişinin gerekli laboratuvar tetkikleri de yol gösterici olmaktadır.

Kişilerin takip planının yapılması ve gerekli kontrol sürecinin periyodik aralıklarla değerlendirilmesi kilo kontrolü sürecinde başarı şansını arttırmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi, 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu ilan etmiştir. Dünyadaki gelişmiş bütün ülkelerde olduğu gibi şişmanlık, ülkemiz için de giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, Türk erkeklerinin dörtte birinde (%25), kadınların da yarıya yakınında (%44) obezite belirlenmiştir.

Obezite, yani aşırı şişmanlık, yaşam kalitesini ve süresini anlamlı derecede etkilemektedir. Başta tip 2 diyabet olmak üzere hipertansiyon, kalp damar hastalıkları ve bazı kanser türlerinin oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca kireçlenme, safra kesesi taşı oluşumu, reflü, varis hastalıkları, kadınlarda adet düzensizlikleri, doğum zorlukları, uyku bozuklukları ve depresyon dahil pek çok hastalığın oluşumunda obezitenin önemli etkisi bulunmaktadır.

Lokman Hekim Obezite Tedavi Merkezi’nde sadece kilo kontrolü veya hastalıklara özel beslenme programları oluşturulmaz. Aynı zamanda obezite nedeniyle oluşabilecek (şeker hastalığı, diabet haşimato troidi, kemik erimesi ) vs. hastalıkların önlenmesi sağlanır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr