Liposuction


Bodyconturing- vücut konturlarının düzeltilmesi temel felsefesini oluşturur. Liposhaping (yağların şekillendirilmesi ), bodyshaping (vücut şekillendirilmesi), bodysculpturing (vücudun artistik heykeltraşlığı) terimlerinin tümü aynı anlamı taşımakta olup, hepsi yağların emilmesine dayanır.
Url Mənbəyi: http://nazimdurak.net/works/liposuction/

(İSTENMEYEN İNATÇI YAĞLARIN VAKUMLA ALINMASI AMELİYATI)

Ancak zaman zaman yeterli eğitim ve uzmanlık belgesine sahip olmayan kişiler, liposuction yöntemini kötüleyerek Liposhaping adında yeni buluşlara sahiplermiş gibi, gazetelerin magazin bölümlerinde boy göstererek, insanları aldatmaktadırlar.

Liposuctıon doğru hasta ve doğru hekim elinde, oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntemdir. Bir heykeltraşın elinde çekiç ve keski ile hoş olmayan fazlalıkları almasına benzer. Vücudun bazı bölgelerindeki yağ birikintileri ne denli diyet yapılırsa yapılsın gitmez ve bölgesel çıkıntılar halinde kalarak, şekil bozukluğuna neden olur. İşte bu bölgeler (göbek , kalça üstü, bacakların iç yüzleri basen tabir edilen yan bölgeler, diz kapaklarının arka bölgeleri) liposuction yönteminden oldukça yarar görürler ve düzgün bir vücut yapısı sağlarlar. Ne kadar diyet yapılırsa yapılsın bu bölgelerdeki yağlar, inatçı çıkıntı şeklinde belirgin olarak kalırlar.

Bu işlemde, hastanın derisinin kalitesi önem taşır. Deri elastikiyeti bozulmamış hastalarda, deneyimli bir hekim tarafından liposuction uygulanırsa, sonuç mükemmel olacaktır.

Basit sanılan bir çubuğun deriden sokularak, yağların emilmesi olmadığının bilincinde olan hekim, hiçbir zaman bir yer çukur, bir yer tümsek olacak şekilde dalgalanmalar oluşturmaz. Ancak hastanın derisinin gevşek olduğu durumlarda ise gereğinde cerrahi işlemler uygulanabilir. Başlangıçta hastaya derisinin özellikleri ve ne kadar sonuç alınabileceği anlatılmalıdır ki, beklentilerin doğru olması sağlansın.

Bu yöntemle, hasta göze hoş gelmeyen şekil bozukluklarına neden olan inatçı yağ birikintilerinden kurtulurken, kendisine olan güvenin de artması ile ruhsal açıdan da tatmin olacaktır. Gerek özel, gerekse de sosyal ve çalışma yaşantısında da, başarı grafiği yükselecektir.

Özellikle küçük yağ birikintilerinde lokal, geniş ve yaygın bölgelerde ise genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi yapılacaksa, mutlaka hastane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Bazı estetik-plastik cerrahi uzmanı olmayan kişiler tarafından donanımı yetersiz yerler ve koşullarda yapılarak hastalar riske edilmektedirler. Bu tip yerlerde lokal anestezi ile seans seans yapılarak, sonraki dönemlerde deride çukurluklar, gamzelenmeler, yer yer tümsekler ve asimetriler oluşturmaktadırlar. Sonuçta hastanın derisini suçlayarak yöntemi karalamaktadırlar.

Genel anestezi koşullarında yaklaşık yarım saat ile bir saat süren bir işlem olup , sabah yapılıp, akşam eve gönderildiği gibi, bir gün hastanede yatırılabilir.

Ameliyat sonrası hasta özel bandajlarla sarılır, üzerine bu işlem için hazırlanmış, bölgesine göre uyarlanabilen korseler giydirilir.

5-6 gün sonra bandajlar çıkartılır, hastaya duş aldırılır. 7.gün ise minik kanüllerin giriş yerlerindeki, iz bırakmayan tek dikişler alınır.Korse yeniden giydirilir. Korse 4 ile 6 hafta arası hastanın üzerinde kalır, bu süre derinin özelliklerine göre hekim tarafından uzatılır veya kısaltılır.

Bandajların alınmasından sonra, 10 gün süreyle ultra-sound tarzında hastaya fizik tedavi uygulanır.
Ancak unutulmamalıdır ki bu ameliyatın amacı asla hastayı zayıflatmak değildir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr