Lazerle Diş Beyazlatma


Günümüz toplumunda hemen hemen herkesin sloganı haline gelen ’ Daha iyi bir görünüm’ Bakımlı saçlar, bakımlı bir cilt ve bakımlı dişler. Dişlerin özenli bir görünüme sahip olması için dişin üzerinde herhangi bir lekenin bulunmaması, daha beyaz ve parlak görünüme ait olması gerekir. Elbette ki aynı zamanda diş eti sağlığının da yerinde olması gerekiyor ama bu apayrı bir konu.

Diş yüzeylerinin koyu renkli gözükmesinin bir çok nedeni vardır. Bazıları doğuştan sarıdır ya da lekelidir. Daha önceleri bu durum kişinin kaderiydi. Ancak artık bir çok beyazlatma yöntemi ile sarı ve lekeli dişlerin sorununa çözüm var. Çok fazla beyazlatma yöntemi ve tekniği ile dişleriniz eskisinden çok daha beyaz bir görüntüye sahip olabilir. Bu tenikler den biri de lazer ile diş beyazlatma hakkında bilinmesi gereken bilgileri bu yazımızda size temel bir şekilde anlatacağım.

Son zamanlarda fazlası ile popüler hale gelen lazer diş beyazlatma tekniği diş hekimleri tarafından yapılarak, dişlerin eski rengine geri dönmesinde hızlı sonuç vermektedir.

Peki, diş beyazlatma yöntemleri kimlere uygulanır?

 • Dişlerinin rengi belli bir zaman içerisinde sararmış kişilere. Genç iken beyaz dişlere sahip olan ancak zaman ile dişleri sararan kişilere. Bu kişiler dişlerine çok dikkat etseler bile zaman içinde mine tabakasının incelip, dişin altındaki asıl dişe rengini veren dentin tabakasının renginin belirginleşmesi ile diş daha sarı gözükmektedir.
 • Bazı çeşitli antibiyotiklerin 12 yaş altında kullanılmaması daha uygundur. Kullanılan bu antibiyotikler tetrasiklin grubuna ait antibiyotiklerdir. Dişlerde sarı hatta kahverengi renklenmelere bile sebep olurlar. Çok fazla lekeler oluşmadıkça beyazlatma yöntemi ile giderilebilirler.
 • Flororis denilen dişin iç kısmında olan renklenmelerde.
 • Doğuştan sarı dişlere sahip bireylerde. Her dişin rengi kişiye özel olarak farklılıklar gösterebilir. Özellikle beyaz tenli olan insanların dişleri sarı olmasa da daha sarı gözükür.
 • Estetik bir diş tedavisi yapılırken restorasyonun renginin beyaz olması istendiği zaman altta bulunan dişlerin renklerinin de açılması gerekir.
 • Uygulanan kanal tedavisi veya travma neticesinde zarar görmüş dişler morararak renk değiştirirler, bu tip dişlerde rengi geri kazanmak için uygulama yapılabilir.
 • Dişler gelişimlerini ağız içinde henüz tamamlanmadan atlatılan ateşli hastalıklar sonucunda sararır ve rengi değişir. Bu tip bireylerin dişlerin de uygulama yapılabilir

Beyazlatma kimlere yapılmaz?

 • 18 yaşından küçük olan bireylere,
 • Hamile bireylere,
 • Çay ve sigarayı çok yoğun kullanan ve tedavi esnasında bunların kullanımını durduramayanlara,
 • Kullanılan solüsyon veya ilaçlara alerjisi olanlara,
 • Dişlerinde çatlak ,kırık, ve dişeti çekilmesi sonrasında kök yüzeylerinin açığa çıkması durumunda,
 • Dişinde porselen ve kompozite tarzında restorasyon olanlarda.

Beyazlatma nasıl uygulanır?

İlk olarak dişin yapısının ve kişinin bu tedaviye uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra, uygun olan bireylerde mutlaka resim alınır. Diş renginin önce ki hali kaydedilir. Eğer kişinin dişindeki renklenme koyu ve inatçı ise kendisinin uygulayacağı ev tipi beyazlatma yapılmalıdır.

Lazer ile beyazlatma yapılmadan önce;

 • Dişler kliniğe gelmeden önce flour içermeyen bir macunla fırçalanmalıdır
 • Dişler seansın başında pomza ile temizlenir
 • Dişetleri ve dudaklar özel koruyucular ile korunur.
 • Dişlere beyazlatıcılı jel-toz sürülüp her bölge 30 sn lik ışınlamalara maruz bırakılır. Bu ışınlama süresi her bir diş için kullanılan cihaza ve jele göre değişiklik gösterir.
 • Diş eti ve dudaklara uygulanan koruyucu jel ve koruyucu bariyerler uzaklaştırılarak seans tamamlanır. Kişi ihtiyaç duyarsa ev tipi beyazlatmaya devam edilir.
 • Ev tipi beyazlatmaya devam edilmeyecek ise ilk 24 saat içinde kesinlikle çay , kahve ,sigara gibi dişin renklenmesine sebebiyet verecek içecek ve yiyeceklerden mutlaka uzak durmak gerekir.

Lazerle diş beyazlatmanın ömrü ne kadardır?

Bu süre kişiden kişiye ve kullanıma göre değişmektedir. Genel olarak ortalama 2 yıl ile 3 yıl arasında bir süredir. Bu süre boyunca tüketilen çay , kahve miktarı ve ağız bakımı oldukça önemlidir. Bu tüketime dikkat edip, ağız bakımı iyi yapılacak olur ise bu süre kesinlikle uzayabilir. Aksi durumda da süre kısalır.

Diş beyazlatmayı tetikleyici yan ürünler doktor tavsiyesi ile kullanılırsa bu süre daha da uzar.

Soru – cevaplar

Lazerler beyazlatma dişe zarar verir mi?

Bütün beyazlatma yöntemlerin de ki gibi uygun endikasyon konulur ve hastaya özel zaman ve ilaç ayarlamaları yapılırsa dişe hiçbir bir zararı olmaz.

Tüm kurallara uyulmasına rağmen dişim beyazlatıldığı seansın sonunda bir gün sızladı normal midir?

Bütün beyazlatma yöntemlerinin neticesinde dişlerde kısa süreli bir hassasiyet olması çok normaldir. Hassasiyet giderici macunlar hassasiyetin azalmasında yardımcı olur. Ortalama 24 saate hassasiyet sorunu ortadan kalkar

Beyazlatma tamamlandığından ne kadar süre sonra çay, kahve gibi boyayıcı şeyler kullanabilirim?

İşlemini tamamlandıktan sonra beyazlatma 24 saat daha etkisini göstermeye devam eder. Bu sebeple bu süre içinde hiç çay ,kahve gibi boyayıcı gıdalar kullanılmamalıdır

Lazerli diş beyazlatma güvenli mi?

Birçok durumda güvenlidir. Yıllarca bu alanda yazılan ulusal ve uluslararası makaleler lazerli diş beyazlatmanın son derece güvenli bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir.

Lazer diş beyazlatma ne kadar sürer?
Ortalama seans süresi 1 saat olup bazı durumlarda 2-3 saat sürmektedir.

Diş beyazlatma için kullanılan lazer ve diğer yöntemler arasındaki fark nedir?

Soğuk lazer ve jel kullanılarak gerçekleştirilen lazer diş beyazlatma diğer uygulanan yöntemlere nazaran daha hızlı ve kalıcı sonuçlar verir.

Dişlerimde bulunan kaplama ve dolguları beyazlatır mı?

Hayır. Lazer ile diş beyazlatma yalnızca doğal dişler üzerinde etkili bir tedavi yöntemidir. Dişleriniz üzerinde bulunan kaplama ve dolguların beyazlamasını sağlamaz.

Can yakar mı?

Bu konu hakkında tedavinin uygulandığı hastaların çoğunluğu herhangi bir şikayette bulunmamıştır. Ama bazı hastalar diş eti ve dişlerin hassasiyetinin özellikle çok soğuk ve sıcak gıdaların tüketiminde artığını bildirmektedir.

Lazer diş beyazlatma yaptırmaya karar verdiğiniz zaman bu uygulaman doktorun tecrübesine göre, kliniğinin hangi il ve semtte olduğu göre ödenecek olan ücretin değişiklik gösterebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Diş beyazlatma alanında en çabuk ve etkili yöntem olan lazer diş beyazlatma tedavisi dışında evde uygulayabileceğiniz bir takım uygulamalar da bulunmaktadır.

Bütçenizi ayarlayarak lazerle diş beyazlatma tedavisi yaptırıp dişlerinizin daha beyaz ve doğal görünümüne kavuşmasını sağladınız. Peki ama asıl önemli olan bundan sonra yapacaklarınız.

Ağız ve dişlerin özenli bakımı sizi hem yüklü masraflardan hem de diğer önemli sağlık sorunlarından koruyacaktır. Dişlerinizi yemeklerden sonra düzenli bir şekilde fırçalayın. Akşamları yatmadan önce dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını diş ipi ile temizleyinp antiseptik özellikli bir ağız gargarası kullanarak dezenfektenizi tamamlayın. Bu sayılanları düzenli olarak aksatmadan yaparsanız ve senede en az bir kere diş hekimine genel muayeneye giderseniz dişleriniz uzun süre sararma sorunu yaşamayacaktır


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr