KURBAN BAYRAMINDA BESLENME


Bayramlar sevdiklerimizle keyifli saatler geçirdiğimiz, geniş sofraların kurulduğu, ikramlıkların bol olduğu zamanlardır. Sağlıklı bir bayram geçirmek istiyorsanız et ve tatlı tüketiminize dikkat etmeli, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Özellikle kalp hastalığı, diabet, hipertansiyon, kolesterol gibi kronik hastalıkları olanlar ve gastrit, ülser gibi mide sorunları yaşayanlar daha dikkatli olmalıdır.

Kurban bayramında önemli bir noktada veteriner kontrolünden geçirilmiş hayvanların alınması, hijyenik koşullarda kesilip dolaba girene kadar hijyen koşullarına dikkat edilmesidir. Uygun koşullarda kesilmeyen hayvanlardan tenya, şarbon, salmonella gibi birçok hastalık insanlara geçebilir.

Kurban etini nasıl tüketelim?

Kesilen kurban eti 24 saat dolapta bekletildikten sonra uygun şekilde pişirilerek tüketilmelidir. Bekletilmeden pişirilen et daha sert ve lezzetsiz olur. Sert olan etin sindirimi zor olduğundan şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine yol açar.

Kırmızı et kaliteli bir protein kaynağı olması yanı sıra kolesterol ve doymuş yağdan da zengindir. Bu yüzden tüketilen kırmızı et miktarına dikkat edilmeli pişirme yöntemi olarak haşlama, ızgara gibi yağsız pişirme yöntemleri tercih edilmeli. Kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda kızartmak kanserojen maddelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Etler ızgarada pişirilirken etle ateş arasında 15 cm mesafe olmalı ve eti yakmayacak, kömürleştirmeyecek şekilde pişirilmelidir. Çiğ kalmamasına da dikkat edilmelidir.

Dengeli bir öğün tüketmek için etin yanına salata veya zeytinyağlı sebze yemeği tercih edin. Yemekleriniz tek besin grubundan olmasın, çeşitlendirmeye özen gösterin. Yemeğinizin yanına gazlı içecekler yerine ayran, cacık veya yoğurt tüketin.

Tatlılara dikkat

Özellikler diabet gibi kronik rahatsızlığı olanlar ve kilo problemi yaşayanlar tatlı tüketiminden kaçınmalıdır. Genel olarak sağlık için şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. İkram edilen şerbetli tatlılar tadımlık olacak şekilde yenmeli unutmayınız ki her gittiğiniz yerde ikram edilecektir. Fazla çikolata ve tatlı tüketimi mideyle ilgili şikayetlere sebep olur. Çikolata yerine kuru meyveler, fındık, ceviz gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

Bayramda öğün düzeni

Bayramda olsa öğün düzeninize dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Mutlaka 3 ana öğün yapın, öğün atlamayın. Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlayın. Kahvaltınızda hamurişleri, yağlı yiyecekler, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durun. Bunlar yerine peynir çeşitleri, yumurta veya az yağlı omlet, menemen, bol yeşillik ve tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Akşam yemeklerini geç yemekten kaçınarak ve porsiyon kontrolü yaparak bayramda kilo almayı engelleyebilirsiniz.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Bayram ziyaretlerinden dolayı suyun yerini çay, kahve ve gazlı içecekler alır. Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçıldığında mide sorunlarına, uykusuzluğa ve kalp atışlarının hızlanmasına sebep olur. Bu yüzden günde 1 kahveyi geçmeyin, çayları genelde çok açık tercih edin. Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. Bir günde 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Bayram tatilini fırsata çevirip fiziksel aktivitenizi arttırmak ve fazla yediklerinizi dengelemek için yürüyüşe çıkın.

Herkese sağlıklı bayramlar…

DİYETİSYEN ÖZGE ÇITAK

06.09.2016


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr