Koah Hastaları; Soğuk Kış Günlerine Dikkat!


Koah Hastaları; Soğuk Kış Günlerine Dikkat! KOAH ( kronik obstriktif akciğer hastalığı ) hava yollarının daralması ile oluşan, ilerleyici , tam olarak düzelmeyen , fakat önlenebilir ve tedavi edilebilir akciğer hastalığıdır.

KOAH dünyada 50 milyon kişiyi etkileyen ve her yıl 3 milyon kişinin ölümüne neden olan önemli bir hastalıktır . Ülkemizde de 5 milyon KOAH'lı olduğu tahmin edilmekte olup her yıl bu hastalıktan 26 bin kişi ölmektedir

KOAH gelişiminde en büyük etken sigara kullanımıdır . Kişinin kendisi sigara içmese bile, sigara dumanına maruz kalması da ( pasif sigara içiciliği ) hastalığın gelişiminde etkendir .Günümüzde pasif sigara içiciliğin önemi ciddi bir şekilde anlaşılmış olup ,halkın bu konuda bilinç düzeyi artmıştır . Sigara dışında mesleksel ve çevresel faktörlerde KOAH gelişiminde etkindir . Ayrıca genetik ( alfa 1 antitripsin eksikliği ) % 1 'den az olarak risk faktörlerinde yerini alır. KOAH hastaları mevsimsel değişiklerden etkilenen hastalıkların başında gelir . Bu etkilenme yazın ısı ve nem artışı nedeni ile olsa da esas KOAH atakları sonbahar ve kış dönemlerinde ciddi bir şekilde artar .

KOAH hastaları mevsim değişimi yaşanan sonbahar ve kış aylarında risk taşırlar. Çünkü bu hastalar soğuk havaya adapte zorluğu yaşarlar ayrıca dirençleri de düştüğü için enfeksiyonlara yatkınlıkları artar . Soğuk havalarda iç mekanlarının yeteli havalandırılamaması, grip ve benzeri solunum yolu enfeksiyonlarının daha çok yayılmasına neden olur. Bu enfeksiyonlar KOAH hastalarında sağlıklı kişilere göre daha şiddetli seyreder . Kış aylarında soba ve kaloriferlerin yanması ile oluşan hava kirliliği de KOAH hastalarının kış aylarında kötüleşmesinde önemli etkendir . Bu aylarda poliklinik ve acil başvurular arttığı gibi hastane ve yoğun bakım yatışları artmaktadır.

KOAH'lı hastalar kış aylarında nasıl korunmalılar?

İlk olarak sigarayı en kısa sürede bırakmalı,

Düzenli beslenmeli ,ilaçlarını düzgün kullanmalılar.

Eylül yada ekim aylarında grip aşısını yaptırmalı ,

Odları kış aylarında da havalandırmalı , nemlendirmeliler.

Kış aylarında ( kirli ve soğuk havada ) mümkün olduğunca daha az dışarı çıkmalı,

Kalabalık ortamlardan uzak durmalılar .

Düzenli yürüyüş ve solunum egzersizi ( nefes alıp verirken kullandığımız akciğer kaslarını güçlendirirler ) yapmalılar.

Tabi en önemlisi şikayetleri artığında en kısa zamanda göğüs hastalıklarına başvurmalılar.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr