KATETERLER (Kemoterapi ve dializ portları)


Uzun süreli kemoterapi gören hastalarda damar yolu ile ilgili tedavinin aksamasına neden olabilecek kadar ciddi problemler görülebilmektedir.

Bu durum, zaten önemli bir hastalığa karşı mücadele vermekte olan hasta için oldukça can sıkıcı olabilir. Görülen problemlerin en hafif şekli enjeksiyon sırasında damar boyunca hissedilen ağrı ve yanmadır. Bazen de damarların ve üzerindeki cilt tabakasının zarar görmesine hatta doku kaybına varan durumlar ortaya çıkabilir. Damar yolu sorunlarının yaşandığı diğer bir hasta grubu da kronik böbrek yetersizliği nedeni ile uzun süreli diyalize gereksimi olan hastalardır. Bu hastalarda işlemin yapılabilmesi için uygulanan geçici diyaliz kataterleri ve a-v shunt (şant)'lar berberinde pek çok sorunu da getirdiği için diyaliz seanslarının aksamasına neden olabilmektedir. Yaşanan bu tür sorunları önleyebilmek için, yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen modern port katater sistemleri bir alternatif olmanın yanı sıra çoğu zaman soruna kalıcı çözüm getirmektedir. Böylelikle aktif yaşamı engellemeksizin önemli tedavilerin sürdürülmesi mümkün hale gelmiş olmaktadır.

PORT NEDİR?
Port, kelime anlamı olarak kapı, giriş kapısı demektir, yani portun vücudunuza yerleştirilmesi ile damar sisteminize bir giriş kapısı sağlanmış olur. Tabiki bu kapı sizin kontrolunuz altındadır. Kalbe giden ana toplardamara ince bir tüp (kateter) yerleştirilir. Kateterin diğer ucu içine ilaçların enjekte edilebildiği bir porta (hazne) bağlanır. Port, hiçbir surette ağrı olmadan enjeksiyon yapılabilecek şekilde vücudun seçilecek uygun bir bölgesinde cilt tabakasının altına açılan bir cebe yerleştirilir. Böylece porta enjekte edilen ilaçlar kateter boyunca ilerleyerek direkt kan akımına karışır
PORT-KATETER SİSTEMİ NASIL İMPLANTE EDİLİR?
Port, vücudunuzda önceden kararlaştıracağınız bir bölgeye (sıklıkla sağ veya sol göğüs bölgesi), kolayca bulunabilecek, ancak dışarıdan fark edilemeyecek şekilde yerleştirilir. Operasyon lokal anestezi ile yapılır ve 20-30 dakika kadar sürer. Geriye sadece kolayca iyileşen, ince ve küçük bir cilt kesisi kalır. Port ve yerleştirileceği bölge kişiye uygun olarak seçilir, böylece sizi rahatsız etmez ve başkaları tarafından dışarıdan görülmez. Port cilt altında yer alır. İlaçları kendi kendinize bile kolayca, güvenle ve ağrısız olarak uygulayabilirsiniz.
PORT İLE GÜNLÜK YAŞAM

Sistemin enfeksiyonlardan ve diğer etkilerden korunacak şekilde cildin hemen altında yer alması nedeniyle, özgürce hareket edebilir, duş ya da banyo yapabilirsiniz. Tamamen histokompetibl (dokuya dost Materyeller ) materyelden imal edilmiş olması nedeniyle istenirse port vücudunuzda çok uzun süre kalabilir. Port membranı yaklaşık 1 cm kalınlığında blok silikondan oluşmaktadır ve bu iş için geliştirilmiş özel iğne kullanıdığı ve hijyenik kurallara uyulduğu sürece her injeksiyondan sonra iğnenin açmış olduğu delik otomatik olarak kapanır ve membran sağlam kalır.

Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr

Aorta Qapağının Dəyişdirilməsi Üçün Üsullar

Bu gün, Aorta Qapağının Dəyişdirilməsi 3 müxtəlif yolla həyata keçirilir: Açıq Ü...