Katarakt Ameliyatları FAKO Yöntemi İle Çok Kolay


Lokman Hekim Hastaneleri Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sadık Kavaklı, katarakt hastalığının tedavisinde FAKO cerrahisi yönteminin önemli olduğunu vurguladı. Kavaklı, kataraktın göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlandığını söyledi. Kataraktın en önemli nedeninin ileri yaş olduğuna değinen Dr. Kavaklı, "Değişik hastalıklar ve doğumsal hastalıklar dışında katarakt yaşlanmanın bir belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Kötü beslenme, güneş ışığı, alkol, sigara, şeker hastalığı, uzun süre kortizon türevi ilaç kullanımı, göze darbe gelmesi gibi nedenler katarakta yol açabilir" diye konuştu. Dr. Kavaklı, kataraktta en önemli şikayetlerin uzak veya yakında görme azalması, ışık kamaşması, insan yüzlerini, yol işaretlerini tanıyamama ve sulanma olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Katarakt ameliyatı, hastaların gözlüğe rağmen günlük işlerini yapmada güçlük çekmeye başladığı, gazetesini okuyamama, televizyonu net görememe durumlarının başladığı dönemde önerilmektedir. Kataraktın ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün değildir ve oluşumuna neden olan mekanizmalar tam olarak aydınlatılmadığı için ilerlemesini önleyecek bir yöntem de henüz yoktur. Günümüzde cerrahi tedavi tek seçenektir."

Katarakt tedavisinde tek seçenek olan ameliyat ile saydamlığını kaybeden göz merceğinin alınarak yerine yapay göz merceği yerleştirildiğini anlatan Sadık Kavaklı, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu teknikte lazer kullanılmayıp ultrasonik ses dalgaları yardımıyla kataraktın sert kısmı parçalanarak göz dışına alınır. Lokman Hekim Sincan Hastanesi Göz Kliniği hekimleri FAKO cerrahisinde deneyimlidir. Kullanılan göç içi mercekleri, numaralara sahiptir. Kişiye uygun numara göz ultrasonu ve bilgisayar yardımı ile hesaplanır. Kataraktın tipine ve bekleme derecesine göre değişmekle FAKO ameliyatında komplikasyon oranı belirgin şekilde düşüktür.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr