İmplant Tedavisi Fiyatları 2014


Güzel ve doğal bir gülüşün size katabileceği pozitif enerjiye hakim olmak istiyor ancak diş problemlerinizle uğraşırken bu fırsatı kaçırıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/implant-tedavisi-fiyatlari-2014

Güzel ve doğal bir gülüşün size katabileceği pozitif enerjiye hakim olmak istiyor ancak diş problemlerinizle uğraşırken bu fırsatı kaçırıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Günümüzde en çok tercih edilen ve en konforlu olduğu düşünülen implant tedavisinden size biraz bahsedelim. Diş implantları kısaca diş kökünün yerine kullanılan küçük titanyum vidalardır. Bu vidalar diş kemiğinize kaynayarak size yapay bir diş kökü oluşturur. Böylelikle hem orijinale en yakın olan diş tedaviniz yapılmış olduğu gibi hem de siz yeniden sağlıklı dişlerinize kavuşmuş olursunuz. Yapılan ve halen hasta tarafından kullanılan ilk implant tedavisinin ardından ise 35 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Kimlere uygulanır?

İmplant tedavisi uygun koşulları için hastamız 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Çünkü yeterli kemik gelişimi yaş ile doğru orantılıdır. Aslında basitçe belirtmek gerekirse genel anlam da yaşını dolduran ve diş çekimi operasyonu geçirmeye müsait her hastamıza implant tedavisi uygulanabilir.

Klinik testleri ve röntgenler yeterli kemik düzeyine sahip olup olmadığınızı anlamak için yeterlidir ancak uç vakalarda çene kemiğine 3 boyutlu röntgen uygulanabilir. Testler sonucu yeterli kemiğe sahip olmadığınız ortaya çıksa bile yöntemlerimiz artık kemik olmayan bölgelerde kemik oluşturma tekniklerinde de fazlasıyla başarılıdır. Tasarımı ise yine hastanın isteği üzerine çıkarılıp temizlenebilen ve ya sadece hekim tarafından çıkarılabilen protezler olarak ayarlanabilir.

İmplant tedavisi hangi hastalar ne gibi avantajlar sunar:

  • Alt çenede tamamen dişini kaybeden hastalarda protezin (takma dişlerin) meydana getirdiği dil erimesi ve ya konuşma da zorluk gibi sıkıntıları ortadan kaldırır.
  • Üst çenede dişlerini tamamen kaybederek protez diş taşıyan hastalarda: protez dişlerin tat alma duyusunu kapatması ve mide bulantıları söz konusu olmaktadır. İmplant tedavisi bunun önüne tamamen geçmektedir.
  • Tek diş kaybı olan hastalarda ise uygulanabilecek en güzel yöntem implanttır. Çünkü sağlıklı diş yapısına ve komşu dişlere zarar verme olasılığı yoktur. Bu tedavi sağlıklı dokuyu koruyarak daha sağlıklı bir ağız yaratma konusunda önemli bir adımdır.

İmplant tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sterilizasyondur. İşlem steril ortamda yapılmadığı takdirde çenede enfeksiyon gelişebilmekte ve implantların çene kemiğine kaynamama gibi birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Günümüzde implantlar uygun olmayan ortamlarda dahi yapılmaktadır önemli olan fiyatı düşük tutmak için sağlıklı olmayan yöntemlere yönelmek değil sağlıklı bir operasyon için uzman doktorlara başvurmaktır. Uygulanacak implant tipi de tedavinin önemli bir karar aşamasını oluşturur.

Amerikan Diş Hekimleri birliğinin ise onayladığı iki tip bulunmaktadır bunlar:

Endosteal implantlar: Çene kemiğine doğrudan implante edilen bu tip diş eti çevresinin kendini yenilemesinin ardından bağlantıyı kuracak materyali yerleştirmek için başka bir operasyona ihtiyaç duyan tiptir.

Subperiosteal implantlar: Dişeti kemiğinin biraz altındaki çene kemiğine takılan metal bir çevreyle oluşturulur. Dişeti iyileşir ve bu metal dişetine sabitlenmiş olur. Endosteal implantta olduğu gibi yapay diş sonradan çeneye takılmaktadır.

Çenedeki kemik erimesi seviyesine göre implantın yapım aşaması ve iyileşme süresi de farlılık göstermektedir.

İmplant tedavisi yaklaşık olarak 1 ile 3 ayı kapsayan bir süreçte tamamlanır. Lokal veya hastanın korku durumuna göre genel anestezi altında uygulanabilir. Tedaviye engel teşkil edebilecek alışkanlıkların veya hastalıkların bu süreçte kontrol altına alınması gerekmektedir. Sigara kullanımı en az 15 gün önce kesilmeli sonrasında ise bir ay süreyle kullanımın durdurulması gerekmektedir. Şeker hastalığı tedavisi görenler için kandaki şeker düzeyinin kontrol altında tutulması sağlanmalıdır. Kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarımız içinse implant uygulaması yapılmamalıdır. Öncelik çene kemiği uygunluğu için panoromik röntgen çekimine verilir, ardından implant seçimi ve uygulaması gerçekleşir bu süre operasyon sırasında normal bir diş eti için 15 dakika kadar sürmektedir. İmplantın çene kemiğine kaynama süresinin ardından renk ve ölçüm analizi yapılır ve proteze eklenecek dişler uzmanlar tarafında hazırlanmaya başlar. Deneme aşaması gerçekleşir ve sonrasında şekil ,renk ve ölçü tamamen ayarlanır. Son olarak çene kemiğine kaynayan implantlar protez dişlerin üzerine vidalanarak işlem bitirilmiş olur.

implant tedavisinin faydaları ve diğer tedavilerden farkları da şöyle açıklanabilir, bu tedavi tek bir dişe diş yapısına uygulanmakta ve diğer hiçbir dişten destek almaya gerek duymamaktadır . Böylelikle sağlam olan hiçbir dokuya zarar verilmemiş olur. Bir başka özelliği ise takma dişlerin meydana getirdiği tüm rahatsızlıklara etkili çözüm üretmesidir. Ayrıca dişi bulunmayan hastalarımızda bile yeterli diş kemiği olması durumunda hastalarımız doğal ve kullanışlı dişlere yeniden sahip olabilmektedir.

Bu tedavinin yukarıda anlatılanlar harici genel avantajları:

  • Öncelikle takılan protezin sizin tarafınızdan kendi dişiniz hissini vermesi ve sosyal hayatınızda yeme, içme, gülme gibi aktiviteler sırasında kendinizi sınırlama durumunu ortadan kaldırmış olmasıdır.
  • Protez(takma diş) kullanmaya başlayan hastalarda biyolojik olarak kemik erimesi görülmekte bu da yüzde çenede şekil bozukluklarına yol açmaktadır. Ancak implantlar çene kemiğine yaptığı baskıyla bunu da ortadan kaldırır.Dezavantajları ise:
  • Diğer tedavilere oranla iyileşme süreci daha yavaş olmaktadır.
  • Diş sağlığınıza gereken önemden fazlasını vermeniz gerekecektir.
  • Maliyetin diğer tedavilere oranla fazla olması .

İmplantları ne kadar süreyle kullanabileceğiniz sorusuna gelince, ağız bakımına dikkat eden hastalarımız için oldukça uzun sürelerden bahsedebiliriz . Çünkü implant ve yeni yapılan dişinizin çürüme olasılığı yoktur ama unutmayın kendi öz dişleriniz de en az implantlar kadar sağlam olmasına rağmen iyi bakılmadığı için çürüdü. Düzenli fırçalama bu konudaki en önemli göreviniz olacaktır. Böylelikle yeni dişlerinizi ömür boyu sağlıklı biçimde kullanabilirsiniz.

İmplant tedavisi sonrası işinize, okulunuza veya sosyal çevrenize dönmeniz için ise yalnızca birkaç gün dinlenmeniz yeterli olacaktır.

İmplantın vücut tarafından reddedilme gibi bir durumu ise asla söz konusu değildir. Doku uyuşmazlığı tarzı testlere bu nedenle ihtiyaç duyulmaz. Ancak düzgün bir cerrahi ortamda yapılmadıysa implant başarısızlığı söz konusu olabilir ve enfeksiyon oluşan durumlarda yerine yeniden implant yapılması zaman kaybına da neden olacaktır. Bu açıdan implant fiyatlarının uygunluğu göz önüne alınarak işlem yaptırılmamalıdır.

İmplant fiyatlarına gelince :

Bir çok avantaja sahip olan bu tedavinin malesef fiyatları biraz pahalıdır. Yine de gelişen teknoloji ve farklı implant tedavileri implant fiyatlarında da bir rahatlama sağlamıştır.

Ülkemizde tek diş implantları için fiyat en az 1000 TL olmakla birlikte 2000 TL ye kadar çıkabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu implant tedavisini karşılar mı sorusuna gelince :

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (25.03.2010 tarih ve 27532 sayılı Resmi Gazete) belirtildiğine göre diş implantı “…hastaların bilinen rutin protetik diş tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyeceğinin, implant uygulamasının zorunlu olduğunun, üniversite diş hekimliği fakültelerinden cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından en az birer öğretim üyesinin katılımlarıyla oluşacak sağlık kurulu ile karara bağlanması, kararı destekleyen radyografik tetkiklerin sağlık kurulu raporu ekinde yer alması ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi şartıyla…”ve ancak, “alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında, dudak damak yarığı vb. gibi doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda” karşılamaktadır.

Sağlığınızı riske atmadan size en uygun tedavi yöntemini ve şartlarını belirleyerek uzman doktorlarla işbirliği yapmanızı öneriyoruz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr