İDRAR KAÇIRMA


Yaklaşık kadınların %40’ı az veya çok idrar kaçırırlar. İdrar kaçıran kadınların sadece %25’i şikayetlerine çare bulabilmek için doktorlara giderler. Bu kadınlara önerilen tedavilerin çoğu cerrahidir ve ameliyat korkusu olan kadınlar tedaviden vazgeçerler. Bazı kadınlara verilen ilaç tedavisi veya egzersizler ise uzun süreli tedavilerdir.

İdrar Kaçırma

Yine çoğu kadın hayat boyu ilaç kullanmak veya egzersiz yapmak istemez. Diğer taraftan kullanılan ilaçların da ciddi yan etkileri vardır. Bu durumda hasta ümidini yitirir ve durumunu kabullenmeye başlar. Günlük işlerini yapamaz. Psikolojik ve sosyal

problemler de beraberinde görülür. Hayat kalitesi kötüleşir. Nihayetinde yaş ile birlikte idrar kaçırma şikayetleri daha artınca daha kötü durumda ameliyat olmak zorunda kalırlar.

İdrar kaçırma şikayeti, sıklıkla mesane kasının ya da pelvis (leğen kemiği) kaslarının ve bağ dokusunun çeşitli nedenlerden dolayı yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Böyle bir durumda doktorlar yakın zamana kadar birçok ameliyat çeşitlerinden uygun olan birini hastalarına tavsiye ediyorlardı. Ancak sadece idrar kaçırma şikayeti ile değil aynı zamanda diğer şikayetleri olan hastalarda artık ameliyatsız çözüm mümkün!


Lazer ile İdrar Kaçırmaya Çözüm !

İdrar kaçırma sorununa ameliyatsız ve acısız bir çözüm


Lazer ile idrar kaçırma tedavisi

Özel bir yöntemle kullanılan Lazer cihazının vajinal uygulaması artık idrar kaçırma şikayeti olan kadınlar için bir çözüm yöntemidir. Özellikle de erken yaşlarda olup gecikmeden doktora başvuran hastalarda 1 veya 2 seans lazer uygulaması sorunu yok etmektedir.

Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma problemine yeni ve etkin bir çözüm getirmektedir.


İdrar Kaçırmada Lazer !

Yüksek başarı oranları (%80-90) ve hasta memnuniyeti sağlayan eşsiz bir tedavidir.

  • Uygulama sırasında ve sonrasında acı duyulmaz. Kanamaya neden olmaz.
  • Günlük yaşama hemen dönülebilir.
  • Her yaşta uygulanabilir.
  • Uygulama yaklaşık 15-30 dakika sürer.
  • Uygulama öncesinde bakım ve hazırlık gerektirmez.
  • Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenli bir yöntemdir.
  • Hastaların çoğunda tek seans yeterlidir. Gerekli görülür ise 1 ay sonra bir uygulama daha yapılabilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir ?

İdrar kaçırma tiplerinde teşhis için ayrıntılı bir sorgulama ve dikkatli bir muayene çoğu zaman yeterlidir. Çok nadir olarak idrar basınç ve akım hızını ölçmek için bazı testler yapılabilir. Bu testler kesin teşhis metodları değildir. Teşhis için yardımcı fikir verici araçlardır.


İdrar Kaçırmaya Neden Olabilecek Risk Faktörleri Nelerdir?

Şişmanlık, menopoz ve vaginal doğum en önemli risk faktörleridir. Bunlardan özellikle vaginal doğum esnasında vakum ya da forseps kullanılması, çok genç yaşlarda doğum yapılması, doğumun uzaması ve iri bebek (4000 gr ve üzeri) doğurmak ilerideki yaşlarda stres tipinde idrar kaçırma olasılığını arttırmaktadır.


İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nelerdir ?

Tipine göre değişmektedir. Ancak son zamanlarda başarı oranları ameliyat ile eş değer, muayenehane şartlarında, anestezi gerektirmeden, ameliyatın getirebileceği komplikasyonları içermeyen, ağrısız bir yöntem olan LASER ile tedavi ön plana çıkmıştır. LASER ile stres tipi idrar kaçırmanın tedavisi yaklaşık 20-25 dakika sürmekte, genellikle bir ay ara ile yapılan en fazla 2 seansda başarı elde edilmektedir. Avantajları nedeni ile günümüzde ilk seçenek tedavi olarak, ameliyat teklif edilen stres tipi kaçırması olan kadınlarda, ameliyat yerine LASER tedavisi yapılmaktadır.

Sıkışma tipi idrar kaçırmada ise tedavi ilaçlarla yapılır. Bu ilaçlar ömür boyu alınmalıdır. Ancak bu ilaçların bazı yan etkileri vardır. Bunlar arasında ağız kuruluğu, göz kuruluğu, kabızlık, halsizlik, çarpıntı, göz tansiyonu krizi, böbrek taşı krizi sayılabilir.

Karışık tipte olan idrar kaçırmalarda genellikle kombine tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. En kolay ve risksiz olanı LASER uygulaması ile birlikte uygun ilacın beraber kullanılmasıdır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Rekonstruktiv plastik cərrahiyyə və 13 daha çox

Əlaqədar Məqalələr