HPV İle İlgili Bilinmesi Gerekenler


Human papilloma virus (HPV) insanlarda enfeksiyona neden olan bir virüs türüdür. HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık karşılaşılanlardan birisidir. Genital bölgeyi enfekte eden HPV, temas yolu ile kolayca yayılır. Bulaşma olduktan sonra gözle görülür bulgular bazen birkaç ay, bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden vücutta kalabilir. Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık en yüksektir.

HPV kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere yol açabilir ancak bundan çok daha önemlisi kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde de penis kanserine neden olabilmesidir. Rahim ağzı kanseri tanısı konmuş kadınların %95'inde HPV saptanmaktadır.

Human Papilloma virüslerin, DNA yapıları farklılıklar gösteren 100'den fazla alt tipi vardır. Bu HPV tiplerinin bazıları daha sıklıkla genital bölgede siğillere, bazı tipleri ise kadında rahim ağzındaki hücrelerde ileride kansere dönüşebilecek değişimlere neden olabilir. HPV tipleri rahim ağzı kanserine neden olma olasılığına göre risk gruplarına ayrılmıştır. Daha çok siğile yol açan tipler, rahim ağzı kanseri açısından düşük risk grubundadır. Bu düşük risklilerden en fazla rastladıklarımız Tip 6 ve 11’dir. Rahim ağzı kanseri riski açısından en yüksek riskli HPV tipleri Tip 16, 18, 31, 45 olarak belirlenmiştir.

HPV enfeksiyonu taşıyan bir kişiyle ilişkide bulunmak, mutlaka o kişide de enfeksiyon ortaya çıkacak anlamına gelmez. Bağışıklık sisteminde kişiler arası farklılıklar olduğundan, bazı kişilerde bağışıklık sistemi virüsü ortadan kaldırabilir. Ancak yapılan araştırmalar aktif enfeksiyonu olan bir kişi ile ilişkiye girenlerin %60'ında ilk 3 ay içinde enfeksiyon bulgularının ortaya çıktığını ortaya koymaktadır.

Bir başka olasılık da virüs bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilmemesine rağmen, hiçbir belirti ortaya çıkmamasıdır. Kişi yıllarca hatta bazen ömrü boyunca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan bu enfeksiyonu taşıyabilir. Ancak bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu durum latent ya da sessiz enfeksiyon olarak adlandırılır.

HPV'nin en sık neden olduğu belirti genital bölgede görülen siğillerdir. Ciltten hafif kabarık, yumuşak olan bu siğiller cinsel bölgeyi oluşturan deride, vajina ile makat arasında, anüs etrafında, bacakların iç kısmında, penis ucunda ya da çevresinde görülebilir. Bazı durumlarda vajina içinde ve rahim ağzı üzerinde de siğiller olabilir. Genital siğil, yakılarak ya da dondurularak tedavi edilir. Çok büyük boyuttaki siğillerin ise cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir. Az sayıdaki küçük siğiller ise bölgesel olarak uygulanan kremler yardımı ile yok edilebilir. Siğillerin tedavi edilmesi bir daha çıkmayacağı anlamına gelmez. Yeniden ortaya çıktıklarında tekrar tedavi edilmeleri gerekir. Bazı kişilerde siğil ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra bir daha ömrü boyunca yeni siğil çıkmaz. Bazı kişilerde ise sık aralıklarla siğiller çıkar. Kişiler arasında bu derece fark olmasının nedeni büyük olasılıkla bağışıklık sistemleri arasındaki farklılıktır.

HPV enfeksiyonları virüsün tipine bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi adı verilen bazı değişimlere neden olabilirler. Rahim ağzında HPV'ye bağlı değişim saptanan hastaların çoğunda 2 yıl içinde smear testlerinde displazi ortadan kalkar.

Rahim ağzı kanseri geç tespit edildiğinde öldürücü olma oranı yüksek bir kanserdir. Buna karşın kanser türleri arasında önlenebilir olması açısından ayrı bir öneme sahiptir. Serviks kanserini önlemenin tek ve en basit yolu düzenli aralıklarla yapılan smear testleridir. Smear testinde anormallikler saptandığında önce biyopsi yapılarak tanı kesinleştirilir. Daha sonra hastalığının derecesine göre rahim ağzındaki değişime uğramış bölge çıkartılır ve düzenli kontrollere başlanır. Bazı durumlarda, kişi ailesini tamamlamış ve başka çocuk istemiyorsa ya da menopozal yaşlar civarındaysa rahmin alınması da bir diğer tedavi alternatifidir.

PAP smear testinde HPV'ye bağlı olduğu düşünülen değişimler saptandığında aynı materyal içinde HPV'ye ait DNA incelemeleri yapılarak HPV varlığı ve HPV’nin tipi saptanabilir.

Rahim ağzı hücrelerinde değişim saptanması ya da genital siğil olması kanser gelişeceği anlamına gelmez. Rahim ağzı kanserlerinin yarısından sorumlu olduğu bilinen HPV tip 16 varlığı bile mutlaka kanser gelişeceği anlamına gelmez. Sadece artmış risk söz konusudur ve yakın takip gereklidir. Rahim ağzı kanseri tanısı konmuş kadınların %95'inin son 5 yıl içinde smear testi yaptırmamış olmaları bu tarama testinin ne derece önemli olduğunu ortaya koymak bakımından çarpıcıdır. Her kadın cinsel yaşantısı başladıktan sonra ilk üç yıl içinde ilk smear testini mutlaka yaptırmalıdır.

HPV'nin kesin bir tedavisi yoktur. Günümüzde yapılan DNA incelemeleri virüse ait genetik materyalin 6-24 ay içinde vücuttan tamamen atılabildiğini ortaya koymaktadır. Ancak hangi kişilerde virüsün kaldığı, hangilerinde ise atıldığı belli değildir. HPV kan dolaşımına geçmediğinden ne erkeklerde ne kadınlarda kanda bu virüsü saptamak mümkün değildir.

Cinsel yönden aktif olan kadın ya da erkek herkes HPV enfeksiyonları açısından risk altındadır. HPV virüsü her türlü cinsel ilişki ve ciltten cilde temas yolu ile de kolaylıkla bulaşabildiğinden, prezervatif kullanımı diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı tam bir koruma sağlamasına rağmen, HPV'ye karşı her zaman böyle bir koruma sağlamaz.

Ülkemizde iki ayrı firma tarafından üretilen iki değişik HPV aşısı piyasada bulunmaktadır. Biri HPV'nin serviks kanserlerinin %70'inden sorumlu olan Tip 16 ve 18’e ve genital siğillerin %90'ından sorumlu olan tip 6 ve 11'e karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Diğer aşı sadece Tip 16 ve 18’e karşı geliştirilmiştir, ayrıca Tip 31 ve 45’e karşı çapraz koruma sağladığı gösterilmiştir. HPV aşısı koruyucu bir aşı olup, tedavi edici özelliği yoktur. Aşının koruyuculuğunun kaç yıl sürdüğü henüz netlik kazanmamıştır. HPV aşısı 6 ay içinde toplam 3 seferlik enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Aşı olan kişilerin yıllık smear kontrollerine devam etmeleri gerekmektedir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr