HİDROTERAPİ (AKUATİK REHABİLİTASYON)


Hidroterapi (havuz terapisi), suyun fiziksel özelliklerinden faydalanarak hastalıkların ve fonksiyonel kayıpların tedavi edilmesi yöntemidir. Suyun kaldırma kuvvetinin yardımıyla vücudun taşıdığı yük azalır, normalde yapılamayan ya da yaparken çok fazla ağrıya sebep olan hareketlerin yapabilmesi mümkün olur.
Url Mənbəyi: http://www.fizyomer.com.tr/tedavi-detay.php?idd=18

Hastanın ve hastalığın durumuna göre, fizyoterapi ile birlikte ya da fizyoterapi yerine kullanılabilir. Özellikle travma ya da cerrahi işlem sonrası yük bindirmenin sakıncalı olduğu fakat eklem hareket genişliğinin sağlanması ve kas kuvvetinin arttırılmasının gerektiği durumlarda kullanılır. Uzman fizyoterapist ve/veya hidroterapistlerce planlanan programlarımıza katılacak hastalarımızın tuvalet problemi olmaması gerekmektedir.


Hidroterapinin faydaları

  • Ağrı ve hassasiyeti azaltır
  • Eklem hareketlerini artırır
  • Kasları gevşetir
  • Solunum kaslarını geliştirir
  • Suyun direnç özelliğini kullanarak kas gücünü ve dayanıklılığını arttırır
  • Suyun dışında yapamadığı hareketleri yapabilen hastanın kendine güveni ve motivasyonu artar
  • Suyun dışında ağrılı ve bunaltıcı olabilen egzersizler, özellikle çocuk hastalar için, eğlenceli bir hal alır
Hidroterapi uygulanan başlıca hastalıklar

Serebral Palsi, Multipl Skleroz (MS), Muskuler Distrofi, Guillan Barre Sendromu, Kas-İskelet Sistemi Yaralanmaları, Nörolojik Hastalıklara Bağlı Hareket Kısıtlılıkları, Eklem Zedelenmeleri, Kırık ve Cerrahi İşlemler Sonrası, Fibromiyalji, Romatizmal Hastalıklar, Spor Yaralanmaları, Yumuşak Doku Zedelenmeleri, Obezite, Osteoartrit (Kireçlenme), Denge Problemleri, Çocuk Felci.

Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr