'HAYIR' Demeyi Öğrenme Zamanı Geldi!


işilerarası ilişkileri düşündüğümüzde belki de en çok yapılan hatalardan biri hayır diyememek, her şeye ve her beklentiye evet demek zorunda olduğumuzu düşünmektir. Aslında bunu çok farkında olmadan yapsak da, zamanla kişilik özelliğimiz haline gelebilir hatta önemli işlerimizi yapmaktan alıkoydurduğu için, zaman kaybettirici bir unsur haline bile gelebilir.

Her ne olursa olsun bu durum, kendi hayatımız üzerinde kontrolümüz olmadığı duygusunu yaratarak hem kendimize hem de karşımızdakine öfkelenmemize neden olabilir.

Neden “hayır” diyemez ya da “sınır” koyamayız?

Hayır diyemememizin birçok nedeni olabilir;

  • Diğer insanları kendimizden daha önde tuttuğumuz durumlarda,
  • Hayır dediğimizde karşımızdaki kişiden bir istekte bulunma hakkımızın kalmayacağını düşündüğümüzde,
  • Karşımızdaki kişinin üzülmesini istemediğimizde,
  • Hayır dediğimizde ortaya çıkabilecek huzursuzluk ve gerilimden kaçındığımızda,
  • Bencil olarak algılanmak istemediğimizde,
  • Ait olduğumuz arkadaşlık vb. grup içinde farklılık yaratarak dışlanmaktan korktuğumuzda.

Neden “hayır” demeli ya da “sınır” koymalıyız?

Düşünce ve duygularımızı açıkça iletmek veya iletmemek söz konusu olduğunda kendimizi ifade etmenin ya da etmemenin bedeline bakmamız gerekir. Elbette ki zaman zaman karşımızdaki kişiyi kırmamak birinci önceliğimiz haline gelebilir, zaten kişilerarası ilişkilerin sürekliliği de bazen bunu gerektirir. Ancak artık bunu alışkanlık haline getirdiysek ve bu nedenle hayatımızda aksamalar yaşıyorsak bu konuda önlem almamız gerekli demektir.

Örneğin; çevremizdeki bir kişinin herhangi bir davranışı ya da bir isteği bizim üzerimizde olumsuz bir etki yarattığında, ona hiçbir şey söylemeyip kızgınlığımızı ya da olumsuz duygularımızı içimize atabiliriz. Böylelikle bu duyguları dile getiriyor olmanın bize yaşatacağını düşündüğümüz rahatsızlıktan o an için kurtulmuş olabiliriz. Ancak, bu konuda duygularımızı açıkça ifade etmeyi sürekli reddedersek, kendimizi her seferinde engellenmiş hissedeceğimizden, hiç olmadık bir zamanda, küçük bir şey yüzünden öfkelenip kırıcı olabiliriz. Ya da o kişiden gittikçe uzaklaşabiliriz. Böylece, onunla olan ilişkimizi uzun dönemde tehlikeye atmış oluruz.

Bunun yerine rahatsız olduğumuz davranışı ya da bizden istenen şeyi yapamayacağımızı uygun bir dille iletebiliriz. Böylelikle, hem duygularımızı içimize atıp zaman içinde birikmesini ve ilişkimize zarar gelmesini önlemiş oluruz, hem de yakınımızda bulunan kişiler davranışlarının bizi nasıl etkilediği konusunda bilgi sahibi olabilir ve daha sağlıklı bir iletişim kurulabilir.

Nasıl “hayır” diyebilirim ya da “sınır” koyabilirim?

Size olumsuz duygular yaşatan belli bir davranışı veya olayı net bir şekilde tanımlayın,

Örneğin; “Bugün buluşamayacağımızı önceden haber verseydin, ben de seni beklemek yerine yarın ki sınavıma çalışırdım” gibi…

davranış veya olayın üzerinizde yarattığı etkiyi açıklayın(düşünce boyutu),

Örneğin; bu şekilde yapman bana “bu kadar mı önemsizim diye düşündürdü” gibi…

davranış ve olayı nasıl yorumladığınızıı(duygu boyutu) söyleyin.

Örneğin; bu durum bana kendimi “değersiz hissettirdi” gibi…

Kendimi ‘hayır’ demeye nasıl alıştırabilirim, daha kolay nasıl söyleyebilirim?

  • Doğrudan hayır demek yerine, düşünmek için biraz zaman isteyebilirsiniz.
  • Yalnız olduğunuz zamanlarda, karşıdaki kişiyi incitmeden hayır diyebilme ve sınır koyabilme provaları yapabilirsiniz.
  • Bir kere hayır diyebildikten sonra konuşmayı daha fazla uzatmamaya çalışın; çünkü bu bir dizi özür dilemenize ve belki de kararınızdan vazgeçmenize neden olabilir.
  • “Üzgünüm ama,........”, “Bunu söylemek zor ama,..............” gibi duygulara öncelik veren cümleler kullanarak konuşmaya başlamak. Böyle yapmak düşman gibi görünmenizi engelleyecek ve ortamı da yumuşatacaktır.

Uz. Psikolog Meltem ÖZCÜLER

08.01.2018


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr