Halluks Valgus


Halluks valgus ayak başparmak ekleminde çeşitli sebeplerle bağlı olarak gelişen deformitedir. Özellikle topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların çok kullanılmasıyla ortaya çıkan halluks valgus bu sebeple daha çok kadınlarda görülür.

En önemli nedeni yüksek, dar burunlu ve sıkı ayakkabı giymektir. Ayakta bir basma kusuru olan yüksek kavisin olması.Hastalığın ilerlemesinde hastanın kilosu, ayakkabı kullanımına gösterdiği özen gibi çeşitli faktörler rol oynar. Ancak halen başparmak çıkıntısı hastalığının kimlerde hangi hızla ilerlediği bilinmemektedir.

Genetik faktörler de halluks valgusun oluşmasında önemlidir.Ameliyatsız halluks valgus tedavisinde parmak arası makaralar ve gece atelleri kullanılır. Bu aletler hastalara oldukça rahatsızlık verir ve buna rağmen kesin çözüm üretmezler.

Halluks valgusun kesin çözümü ameliyattır. Halluks valgusun birçok çeşidi vardır. Yapılacak ameliyat da hastalığın çeşidine göre farklılık gösterir. Ameliyat şekli hastanın yaşına, eklemde bozulma kıkırdak kaybı miktarına (kireçlenme) derecesine, romatizmal bir hastalık olup olmamasına, göre belirlenir. Yapılan ameliyatın tekniğine göre hastaya 2 ile 6 hafta arasında değişen istirahat verilir. Hastanın 10 gün sonra özel ayakkabı ile yürümesine izin verilir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 2 daha çox

Əlaqədar Məqalələr