Grip Mevsiminde Sağlıklı Kalmanın Yolları Nelerdir ?


Grip Virüsü Nasıl Yayılır ? Grip genellikle öksürük, hapşırma veya konuşma sırasında yapılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Daha az sıklıkta görülmekle birlikte, grip virüsü bulaşmış bir yüzey veya nesne dokunduktan sonra kendi ağız, göz ya da burnunuza dokunarak da grip olabilirsiniz.

Soğuklarla Birlikte Türkiye İçin Grip Sezonu Başlıyor!

Gribin şiddeti, virüsün yayılma hızı, gribe maruz kalanların sayısı her yıl değişmekle birlikte tüm aşılama çalışmalarına rağmen grip hala önemli bir hastalık olarak gündemdeki yerini koruyor.Özellikle yaşlılar, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve farklı hastalıkları (astım, diyabet, kalp hastalıkları) taşıyan insanlar için grip çok daha büyük bir risk oluşturmaktadır. Buna karşılık grip sağlıklı bir yetişkini de etkisi altına alabilen bu hastalıkla mücadelede öncelikle enfeksiyonu önlemek için adım atılması önemlidir.

Gribi Önlemenin En İyi Yolu Nedir ?

Yıllık aşı gribe karşı korunma için ilk ve en iyi yoldur. Grip aşısı hastalıkları, doktor ziyaretlerini, iş gücü kayıplarını önlemenin yanı sıra, griple ilgili hastaneye yatışları ve ölümleri azaltabilir. 6 aydan büyük herkes yılda bir kez grip aşısı olmalıdır.

Aşıların yıllık olmasının en önemli sebebi her yıl yaklaşan grip sezonunda insanlar arasında en çok hastalığa neden olan grip virüslerine karşı aşıların güncellenmesidir. Grip aşıları mükemmel değildir, ama yine de gribe karşı savunmanın ilk ve en önemli yoludur.

Grip Aşısı Hakkında En Büyük Efsane!

Birçok kişi grip aşısıyla vücuduna grip mikrobu verildiğine ve bunun kendisini hasta edeceğine inanıyor. Oysa grip aşısı grip hastalığa neden olamaz. Aşı içinde, enfeksiyona neden olmayan ve zayıflatılmış mikroplar vardır. Bir grip aşısı ile gelen en yaygın yan etki boğaz ağrısı ve düşük ateştir. Oysa ciddi bir grip virüsü ölüme kadar yol açabilen bir hastalığa sürükleyebilir.

Grip Aşısıyla Beraber Alınacak Basit Önlemlerle Hastalıktan Korunabilirsiniz.

Basit alışkanlıklar edinerek gripten korunabilirsiniz. Ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının ve sık sık ellerinizi yıkayın. Öksürürken muhakkak ağzını örtün.

Bu küçük adımlar mikropların yayılmasını ve grip gibi solunum yolu hastalıklarını önleyebilir.
Ayrıca hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak veya sınırlamak da önemlidir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr