Göğüs büyütme ameliyatı süreci


Meme büyütme veya İngilizce söylenişi ile breast augmentation mammoplasty,ya da bizim halk arasındaki söylemiyle silikon ameliyatı uzun yıllardır plastik cerrahi uzmanları için prestij ameliyatları haline geldi.
Url Mənbəyi: http://blog.radikal.com.tr//saglik-guzellik/gogus-buyutme-ameliyati-sureci-116679

Eskiden genel cerrahlar her türlü ameliyatı yapabiliyordu. Sonra tıpta üst uzmanlık dalları ortaya çıktı. Benim branşım olan ve kısaca plastik cerrahi olarak adlandırılan branş, hekimler tarafından çok tercih edilmeye başladı. Şu anda ülkemizde yaklaşık 1200 plastik cerrah var. Bunlardan tam sayıyı bilemiyorum ama 100 ve üzeri benim gibi bayan estetik cerrah. Bugünlerde zaten üst branş olan estetik ve plastik cerrahi dalında hizmet veren hekimler, bazı ameliyatlarda özellikle tercih edilir hale geldiler. Bazı arkadaşlarım burun estetiği (rinoplasti) ameliyatında ön plana çıkarken bazıları da meme ameliyatlarında söz sahibi. Bazen bu söz sahipliği, egosu yüksek kişilerde en iyi estetik cerrah benim veya en iyi meme büyütme ameliyatını ben yaparım hissiyatı uyandırabiliyor. Bu durum bence adı henüz konmamış bir süper üst branş oluşumuna doğru bizi götürüyor. Sanırım bir süre sonra estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi olarak adlandırılan tıp branşı rinoplasti uzmanlığı,mamoplasti uzmanlığı gibi üst branşın da üstü bir hale gelecek. Zaten tıp harici bütün bilimlerde de bu gidişatı gözlemliyoruz. Artık her şeyden anlayan uzmanlar değerini yitirecek.

Ben meme ameliyatlarını çok seviyorum. Meme büyütme, meme küçültme, meme toplama, meme dikleştirme ameliyatları çok sevdiğim girişimler. Özellikle meme büyütme ameliyatı kadınları çok mutlu ettiği için sıklıkla tercih ettiğim bir ameliyat.(Burada meme diye bahsediyorum ama toplum bu organa daha çok göğüs demeyi tercih ediyor. Meme demekten utanılıyor gibi bir hava var. Oysa göğüs demek kalp ve akciğerin içinde bulunduğu vücudumuzun üst kısmıdır. Dolayısı ile meme daha doğru bir kavram olduğu için ben çoğunlukla meme demeye devam edeceğim.) Memeler adeta parmak izi gibi her kadında farklı olarak karşımıza çıkıyor. Sadece meme şekli ve büyüklüğü değil aynı zamanda kişinin boyu, eni, göğüs yapısı, deri kıvam ve dokusu, meme kıvamı, sarkma veya diklik durumu başka başka. Bu yüzden her memeye kendi özgün durumu içinde müdahale gerekir. Meme büyütme isteyen kadınlar en çok takılacak silikonun hangi boy olması gerektiği konusunda zorlanıyorlar. Buna tek başına hastanın ya da hekimin karar vermesi güç. Hekim ve hasta birlikte karar vermelidir. Karar için hastanın vücut yapısı ve istekleri değerlendirilir. Son kararı estetik cerrah verir. Hekim hastanın isteklerini iyi algılamış olmalıdır. Çünkü bazen hasta tam olarak ne istediğini bilemeyebilir. Bu durumda hastanın öncelikle beden yapısı daha sonra da sosyal durumu incelenir. Buna göre hangi boy silikon takılacağına karar verilir. Zaten nihai karar ameliyat sırasındaki deneme boyları hastaya uygulandıktan sonra hekim tarafından verilir. Bu ameliyat tıbbi bir zorunluluk olmadığı için hekimin tamamen hasta mutluluğuna odaklanması gerekir. Tabi Hipokrat'ın "önce zarar verme" ilkesini göz ardı etmeden.

Özellikle anestezi biliminin gelişimi ile bir çok ameliyat gibi meme büyütme ameliyatı da hasta için çok konforlu hale geldi. Daha az ağrı, daha az hastanede yatış süresi, daha hızlı iyileşme gibi faktörler hem hekimlerin hem hastaların hayatını kolaylaştırdı. Silikon teknolojisindeki gelişmeler de yine hem hekimlerin hem de hastaların içini rahatlatan ve silikon takma ameliyatına karar vermeyi sağlayan olgulardan biridir. Artık silikon kanser yapar mı gibi sorular hayatımızdan çıktı. FDA onaylı silikonların ömürlük olduğu söyleniyor. Tabi bu söylemler bizi rutin kontrollerimizden geri bırakmamalı. Çünkü zeminde bir kanser genetiği varsa tabi ki silikon takılsa da takılmasa da ortaya çıkacaktır.

Çok önemli olduğu için meme büyütme ameliyatı yani silikon taktırma sürecini tekrar etmek istiyorum. Benim hastalarımdan istediğim iki şey var. Birincisi bu ameliyatı olmaya kesin kararlı olmaları, ikincisi bana tamamen güvenmeleri. Aksi takdirde o hastayla yola çıkmam. Bence bu iki maddeden emin olmayan hastalar da biraz kendilerine zaman tanısınlar. Meme büyütme ameliyatı fiyatları bazı tercihleri etkileyebiliyor. Tabi bu konuda karar tamamen hastaya ait. Biz bu fiyatı silikon fiyatları doğrultusunda belirliyoruz. Karar verdikten sonraki aşama silikon ameliyatı gününün belirlenmesi. Ben daha çok sabah saatlerini tercih ediyorum. Çünkü hastalarım çoğunlukla aynı gün akşamı evlerine gitmek istiyorlar. Bu durum benim de tercihim. Çünkü evde insan, hasta psikolojisinden hızlı bir şekilde çıkarak daha çabuk iyileşiyor. Meme büyütme ameliyatı öncesi bir takım tahliller yapıyoruz. Bu tahliller temelde iki amaca hizmet ediyor. Birincisi kişinin ameliyatına engel bir hastalığı var mı, ikincisi kanla bulaşan bir hastalığı (Hepatit B,AIDS vs.) var mı? Tahlil sonuçları çıkınca anestezi doktoru hastamızı muayene eder. Ameliyat olabilir kararını verir. Biz de hastamızla beraber ameliyat hazırlıklarına başlarız. Tekrar muayene ederim. Hastamın son anda aklına gelen soruları varsa onları cevaplarım. Gerekli çizimleri yaparım. Hastamın cesarete ihtiyacı varsa sakinleştirici iğne yaptırırım. Artık meme büyütme ameliyatına hazırız. Ameliyata başlarız. 1 saat sonra hastam yeni memeleri ile yeni hayatına başlamaya hazır hale gelir. Ameliyat sonu muayenemi yaparım. Birkaç saatlik dinlenme süresinden sonra hastam yemeğini yer, yürüyüşünü yapar. Akşam saatlerinde kendini iyi hissederse evine gönderirim. Bazen hastam kalmak ister. Olabilir. Ertesi sabah son kontrollerimizi yapar, evine göndeririz. 3 gün sonra banyo yapmasına izin veririm. 2 hafta sonra kontrole çağırırım. Ağır bir işi yoksa yani masa başı vs. bir işte çalışıyorsa üçüncü günden itibaren iş başı yapabilir. Ancak 1 ay kadar ağır spor ve yük taşımak yasak. Bir aydan sonra her şey serbest. Altıncı ayda son bir kontrol yaparım. Bu zaman zarfında silikon biraz daha aşağıya inerek yapmış olduğum cebe iyice yerleşmiş ve formunu almış olur.

İnanır mısınız bilmem çoğu meme büyütme yaptıran hastam bu altıncı aydaki kontrollerine gelmiyorlar. Bu durum beni hem sevindiriyor hem üzüyor. Sevindiriyor, çünkü demek ki hastam iyi ve halinden memnun ki gelmiyor diye düşünüyorum. Üzüyor, çünkü ben de yaptığım işin sonuçlarını görerek mutlu olmak istiyorum hastam gelmeyince olamıyorum. Sonuç olarak meme büyütme ameliyatı bir mutluluk ameliyatıdır. Hem hastayı hem doktoru mutlu eder. İhtiyaç duyan tüm kadınlara tavsiye ediyorum. Çünkü her kadın güzel bir çift memeyi hak eder.Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Rekonstruktiv plastik cərrahiyyə və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...