Gebelikte Kullanılması Gereken Vitaminler


Gebelikte Kullanılması Gereken Vitaminler
Url Mənbəyi: http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

Doğum Öncesi Kullanılacak Vitaminler

Gebeliğe hazırlanırken tavsiye edilecek ilk şey vitaminlere başlamaktır. Bunun gerçekten bir önemi var. Gebelik süresince ihtiyaç duyulan kalsiyum, folik asit, demir gibi vitamin takviyelerini gebelikten 3 ay önce almaya başlamak gerekmektedir.

KALSİYUM= Anne ve bebeğin güçlü sağlıklı kemik ve dişlere sahip olmalarını sağlar. Kas sinir ve dolaşım sistemininde düzenli işlemesine yardımcı olur.

FOLİK ASİT= Nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur. Bunlar beyin ve omurilikte oluşan ciddi anomalilerdir. Nöral tüp bebeğin ilk ayında oluşur ve daha sonra beyin ve omuriliğe dönüşür. Bebeğin gelişiminin en kritik zamanı olan dönem bu dönemdir.

DEMİR= Annenin ve bebeğin kan ve kas hücrelerinin gelişimini destekler. Ayrıca kandaki sağlıklı alyuvarların eksikliği olan aneminin önlenmesine yardımc olur.

Vitaminler düşük doğum kilosu riskini azaltabilirler. Ve bu vitaminler tüm eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilirler. Aile hekiminiz bu konuda size yardımcı olacaktır. Kullanılan vitaminler bulantı yapar ise geceleri yemekle birlikte almayı deneyebilirsiniz. Aldıktan sonra şeker yemek ve ya sakız çiğnemekte iyi gelebilir. Birde kabızlık çekiyorsanız bol miktarda su tüketin.

EK BESİN TAKVİYELERİ

Vitaminler besin ihtiyacının çoğunu karşılıyor olsa da biraz fazla almaya ihtiyaç duyabileceğiniz ek besinler olabi0ulir.

D Vitamini= Son 3 aylık dönemde vücutta kalsiyum ihtiyacı artar. Bu dönemde D vitamini çok önemlidir. Çoğu normal vitaminler D vitamini içermez. Normal vitaminlere ek olarak kalsiyum zengini olan gıdalar tüketin. Süt içmiyor ve kalsiyum zengini gıda tüketmiyorsanız D vitamini takviyesi almak en doğrusu olacaktır.

Omega 3 Yağ Asitleri= Normal kullanılan vitaminlerde de omega 3 yağ asitleri bulunmaz. Bu vitaminin bebek gelişimine faydası kesinlik kazanmamıştır fakat bununla ilgili bazı bulgular mevcuttur.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr