Gebe Kalmadan Önce Bunları Yapın


Çoğu zaman ilk doktor ziyareti gebelik testi pozitif olduktan veya adet gecikmesi olduğu zaman yapılmaktadır. Bilinmesi gerekir ki; idrar testi ile evde gebe kaldığınızı tespit ettiğinizde gebelik haftası 5 – 6 hafta olacaktır. Bebeğin organ sistemlerinin 8. haftada tamamlandığını biliyoruz; bu durumda, gebelik takibinde çok önemli bir zaman aralığı bilinçsiz olarak geçilmekte ve doktor ziyaretleri genelde 5 – 6. haftalarda yapılabilmektedir.

Ancak, ideali bu ziyaretin daha bebek yapmaya karar verildiğinde, yani gebe kalınmadan yapılması gerektiğidir. Gebe kalmadan; yani bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Günlük Folik Asit Alın

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 400 mikrogram folik asit günlük gereksinimi karşılamaktadır. Bunu kolaylıkla tablet olarak alabilirsiniz ya da yeşil sebze ve meyveleri günlük diyetinize ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Gebelikte diş ve diş eti bozukluklarına sık rastlanmaktadır. Bu yüzden jinekoloğunuza ilk ziyaretinizi yapmadan önce diş hekiminizden, diş ve dişetlerinin muayenesi için randevu almalısınız. Diş eti hastalıklarının sağlıklı bir gebelik sürecinde etkisi bilimsel olarak gösterilmiş ve erken doğuma neden olabilmektedir.

Sigara Ve Alkol

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı konusunda tartışmaya bile gerek yok. Bebek sahibi olmaya karar veren bir anne sigara ve alkolü kesinlikle bırakılmalıdır.

Kahveye Ara Verin

Günlük maksimum alınabilir kafein dozu 200 miligram olarak belirmenmiş olmasına rağmen bu konuda önerim, kahve alımını azaltın.

Fazla Kiloya Dikkat

Gebe kalmadan önce vücut kitle indeksinizin 25’in altında olmasına çaba gösterin. Fazla kilo gebelikte birçok problemin kaynağı olmaktadır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr