Gebe Kalma Yolları


Bazı çiftler için gebe kalmak çok kolaydır. Bazı çiftler için ise biraz şans ve sabır gerekmektedir. Gebe kalmanın temelinde karmaşık olaylar dizisi yer alır. Her ay hipofiz bezinden salgılanan hormonlar yumurtalıkları uyararak yumurtlama sağlar. Salınan yumurta, spermle buluşmak üzere fallop tüpüne doğru yer alır. Yumurta ile spermin birleşme oranının en yüksek olduğu dönem doğurganlık dönemidir.
Url Mənbəyi: http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

-Kadın üreme sisteminin içindeki spermin yaşama süresi ( en fazla 5 gündür.)

- Yumurtanın yaşam süresi ise ( 24 saat ).

Yumurtlama öncesindeki bir veya iki gün içinde cinsel ilişkiye girmek gebe kalma şansınızı artırır. Peki yumurtladığınızı nasıl bileceksiniz? En kolay çözüm sık cinsel birleşmedir. Düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez seks yapmak neredeyse kesin bir şekilde gebeliğe en uygun dönemi isabet ettirmenizi sağlayacaktır.

Gebelik için En Uygun Dönem

Bazı kadınlar ilk üç yöntemin adet döngüsü takibi, serviral sıvı ve bazal vücut ısısındaki değişiklikler birlikte kullanılmasının, gebeliğe en uygun dönemi saptamada daha doğru sonuç verdiği gözlemlenmiştir.

Takvim Yöntemi

Her ay adetinizin başladığı günü bir takvime işaretleyin (lekelenme değil). Bir adet döneminin kaç gün sürdüğünü takip edin. Çünkü kadın için yumurtlama bir döngünün dört gün içerisinde meydana gelir. Doğurganlığa en uygun dönemi belirlemek için bunu bir kaç ay takip edin. En kısa döngünüzdeki gün sayısından 18 çıkarın. Bir sonraki adetiniz başladığında çıkan sayı kadar gün sayın. Bu hafta doğurganlığınızın en yüksek olduğu dönemdir. Gebe kalma şansını artırmak için yumurtlamanın hemen öncesindeki günlerde hemen hemen her gün ilişkiye girin.

AVANTAJLAR= Takvim hesabı kolay yapılır.

DEZAVANTAJLAR= Stres, hastalık gibi birçok etken yumurtlamanın tam zamanının belirlenmesini etkiler.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr