FRANSIZ MEMESİ BREZİLYA KALÇASI - Gazete Habertürk - HT Magazin


Plastik Cerrah Prof. Dr. Ali Gürlek, dünyanın estetik haritasını çıkardı:En güzel ırk;Slav ırkı.En muntazam bacaklar Ruslarda.Venezuelalılar kalçada bir numara. Almanların ise burnu hokka. Yüz ve vücut güzelliği, insanların doğduğu ve yaşadığı coğrafyaya bağlı olarak ortak ya da farklı özellikler gösteriyor. Plastik Cerrah Prof. Dr. Ali Gürlek, dünyanın en beğenilen ırkının Slav ırkı olduğunu söylüyor.

En çok beğenilen modellerin ve dünyanın en seksi kadınlarının hep bu ırktan olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gürlek, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor: “Slav ırkından olanların genetik olarak karışımları azdır. Beslenme, spor, kişisel bakımve yaşam alışkanlıkları da daha estetik bir görünüme sahip olmalarına yardım etmektedir. Güneş ışığı ve iklimde, bu ırkın güzelliğinde etkili bir rol oynamaktadır.” Dünyanın estetik haritasını çıkaran Prof. Dr. Gürlek, değişik ülkelerden insanların estetik açıdan en beğenilen ve beğenilmeyen yönlerini şöyle sıralıyor:

EN İYİ KALÇA VENEZUELA’DA

Rusların bacakları, yüz,meme ve genel olarak vücut orantıları çok düzgündür. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde, Rusya’da erkek nüfusu epeyce azaldı. Erkek sayısının az, kadın sayısının ise fazla olması nedeniyle, Rus kadınların güzelleşmeye büyük önem verdiği söyleniyor.
Venezuelalıların kalça ve göğüsleri çok güzeldir. Vücut orantıları ise çok düzgündür. En fazla dünya güzeli çıkaran ülke de Venezuela’dır.
Brezilyalı kadınların ciltleri çok güzeldir. Kalçaları ve göğüsleride, çok estetik bir görünüme sahiptir.
Almanların burunları oldukça biçimlidir. Aynı şekilde, Fransızlar da düzgün burunları ve güzel göğüsleriyle dikkat çekerler. Travma dışında estetik amaçlı burun ameliyatı yaptıran bir Alman veya Fransız neredeyse bulamazsınız.

İTALYANLARIN BOYU UZUN

İtalyanların boyları uzundur. Burunları ise genellikle büyük ama biçimli olur.
İspanyolların burunları genellikle pek güzel ve biçimli değildir. İspanyol çingenelerinin güzelliği ise dillere destandır.
Çin ve Japonya’da gözler çekik, burunlar basık, elmacık kemikleri ise çıkıktır.Bu bölgelerdeki insanlar, en fazla göz kapağı ameliyatı yaptırmaktadır. Çünkü bu insanların göz kapaklarında, bizim sahip olduğumuz kat yeri bulunmamaktadır. Bu insanların göz kapakları, gözlerinin üzerine dümdüz bir şekilde iner. Burun büyütme, burun ucunu dikleştirme, burun deliğini veya ucunu daraltma, elmacık kemiklerini küçültme; bu bölgedeki insanlara en sık uygulanan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Türkiye'nin En Güzelleri Trakya'daki Göçmenler

Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz ırkının yüz, boy ve genel vücut orantısı açısından çok estetik bir ırk olmadığını belirten Prof. Dr. Ali Gürlek, “Ülkemizde en düzgün ve orantılı görünüme sahip insanlar, Trakya ve Bursa tarafında yaşayan kişiler. Bunlara baktığımızda, çoğunun göçmen olduğunu görürüz” diyor.

Türk Kadını Burnunu Yaptırıyor Erkeği ise Saç Ektiriyor

Yılda yaklaşık 300-400 tane burun ameliyatı yaptığını belirten Prof. Dr. Ali Gürlek, ekliyor: “Bir doktor olarak Türkiye'de en sık yaptırılan estetik ameliyatların başında buruna yönelik müdahalelerin geldiğini söyleyebilirim. Bunu sırasıyla meme küçültme, liposuction ve karın germe, meme büyütme, kepçe kulak ameliyatları, göz kapağı düzeltme uygulamaları ve yüz germe işlemleri izliyor. Burun ameliyatlarına sanılanın aksine en çok Karadeniz bölgesinden insanlar değil; Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinden olan kişiler rağbet gösteriyor. Karadeniz bölgesinden olanların yaptırdığı burun ameliyatları, daha ziyade estetik talepler yerine hastalıklar nedeniyle gerçekleştiriliyor. Türk erkeklerinin en fazla rağbet gösterdiği estetik uygulama ise saç ekimi. Ardından, burun ameliyatları geliyor.

En fazla estetik ameliyat Amerika ve Brezilya'da

Dünyada en çok estetik ameliyatın Amerika ve Brezilya’da yapıldığını belirten Prof. Dr. Gürlek ekliyor: “Amerika’da genellikle varlıklı insanlar yaşadığı için ameliyat sayısı fazla. Bazı varlıklı turistler de, bu ülkede ameliyat olmayı tercih ediyor. Brezilya ise, sıcak ve karnavalları ile meşhur bir ülke olduğu için insanlar açık giyinmek ve dolayısıyla görünümlerine özen göstermek zorunda kalıyor. Brezilya için ‘plastik cerrahinin anavatanı’ denir çünkü cerrah sayısı çoktur. Amerika’daki plastik cerrahların da yüzde 40’ı Brezilya asıllıdır. Bu ülkede uygulama fiyatları uygun olduğundan, estetik turizmi gelişmiştir. Amerika’da estetik yaptıran biri, aynı parayla Brezilya’da hem estetik ameliyat olur hem de tatil yapar.”

Melezler Farklı Irkların İyi Yanlarını Birleştiriyor

Melezlerin, iki ayrı ebeveynin yani iki ayrı ırkın özelliklerini taşıdıkları için genellikle güzel olduklarını belirten Prof. Dr. Gürlek, siyahi ırkın ve Arapların en belirgin estetik özelliklerin ise şöyle özetliyor: “Siyahi ırkta boy uzun, bacaklar ince, dudaklar güzeldir. En çok basık ve geniş olan burunların düzeltilmesine yönelik işlemler yapılır. Ten rengi koyu olduğu için ameliyatlarda özen göstermek gerekir. Yoksa, ‘keloit’ dediğimiz ameliyat izinin kabarması ve genişlemesi sorunu ortaya çıkabilir. Arapların ise göz, kaş ve saç yapıları çok güzeldir. Genç kızlar ince fizikleri ile dikkat çekerken, orta yaşlı Araplarda ise yağlı beslenme stilleri nedeniyle şişmanlık gözlenir.”

ERKEKLERDE BÜYÜK MEMEDEN YAKINIYOR


index_clip_image001.jpg

Erkekler de büyük memeden yakınıyor

Emzirmeden kaynaklı sarkmalar, memelerin birbirinden ayrık olması kadınların en çok yakındığı estetik sorunların başında gelirken, erkeklerin de başı büyük memeyle dertte.
ESTETİK cerrahların kapısı yalnızca kadınlar tarafından çalınmıyor. Erkekler de kendilerini rahatsız eden estetik sorunlarla yaşamak yerine bunların çaresini arama yoluna gidiyor. Bu sorunların başında ise memelerin normalden daha büyük olması geliyor. Emzirmenin memelere etkisi, asimetrik memeler ve bazı erkeklerde göğüslerin neden daha büyük olduğu ile ilgili bilgileri Plastik Cerrah Prof. Dr. Ali Gürlek'ten aldık.

Hamilelik ve emzirme sürecinin memeler üzerinde etkisi nedir?

Gebelerde emzirme olmasa bile göğüslerde bir miktar sarkma ve büyüme olur. Bu hormonal değişime bağlıdır. Çünkü gebelik memeleri, bebeği beslemeye yönelik olarak yeniden düzenler değiştirir. Meme: meme bezi, yağ dokusu ve memenin iskeletini oluşturan bağ dokusundan oluşur. Emzirme döneminde, meme bezleri süt üretmek için aşırı faaliyet halindedir. Bu da memeyi hacim olarak büyütür. Eğer memeyi destekleyecek toparlayıcı sütyenler kullanılmaz ise meme ağırlık nedeniyle sarkar. Memeyi göğüs duvarına asan bağları uzar veya kopar. Emzirme dönemi bittikten sonra aşırı çalışan bezler çalışmaz hale gelir. Bu da memenin küçülmesine neden olur. Ancak uzayan ya da kopan bağlar ve meme derisi bu küçültmeye ayak uyduramaz, eski haline dönmezler ve büzüşürler. Başka bir deyişle emziren kadınlarda meme sarkar, deri buruşur. Meme derisinin elastikiyeti kaybolur.

EMZİRMEMEK ÇARE DEĞİL

Göğüslerini korumak için hamile kalındığı halde bebeği emzirmemeyi düşünen kadınlar da olabilir. Bebeğin beslenmesi için süt-anne bulmak düşünülebilir. Bu noktada gebe kaldığı halde emzirmeyen kişilerin kanser riskinin emzirenlere göre daha fazla olduğunu ve emzirmenin anne ile bebek arasındaki en önemli iletişim aracı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Hiç doğum yapmayanlar da meme kanseri riski ise doğum yapanlara göre daha yüksektir.
Memelerin birbirinden çok ayrık olduğu veya simetrik olmadığı durumlarda neler yapılabilir?

Sternum adı verilen göğüs kemiği içe doğru çökük veya dışa doğru çıkık olabiliyor. Göğüs kemiği içe doğru çökük ise kunduracı göğsü, dışa doğru çıkık ise güvercin göğsü olarak tanımlanır. Güvercin göğsü olanlarda memeler birbirlerinden çok ayrı ve meme başı genellikle sarkıktır. Bu tip göğüslerde şekillendirme yapmak zordur. Bunlarda gögüs kemiğine cerrahi müdahale ile şekil verilerek önce göğüs kafesi düzeltilir daha sonra memeler düzeltilir. Aksi halde memeye yapılacak işlem bozukluğu tam olarak düzeltmez. İçe doğru çökük olan kunduracı göğsü bozukluk ileri derecede değilse ise yağ enjeksiyonu ile şekillendirilebilir.

Ayrıca köprücük kemiklerinin göğüs kemiği ile uyumu da önemlidir. Köprücük kemiğinin göğüs kemiği ile birleşimindeki asimetri veya deformasyon, boyun ve gerdanın bunlarla uyumu son derce önemlidir. Bu bölgeyi de yağ enjeksiyonları ile şekillendirmek mümkündür.

Erkeklerde meme estetiği hangi durumlarda gerekli oluyor?

Deniz mevsiminde kadınlar için olduğu kadar erkekler için de meme önemli bir konu haline geliyor. Erkeklerde fit bir görünüm elde etmek için göğüs protezleri veya vücut geliştirme yöntemleri tercih edilebilir. Erkekler için ideal göğüs biçimi adeleli, göğüslerin bütün olarak belirgin, belin ince omuzların geniş olduğu vücut tipidir. Meme bölgesi çukur veya kadın memesi gibi büyük olabilir. Jinekomasti dediğimiz büyük olan memelerde liposuction ya da meme başından yapılacak cerrahi müdahale ile düzeltebiliyoruz. Asimetri ve çöküklük gibi hafif bozukluklarda yağ enjeksiyonu ile düzelme sağlanır. Bu yeterli olmuyorsa göğüs kemiğine cerrahi müdahale yapılarak sorun çözülür.GÖĞÜS BÜYÜMESİ

Erkeklerde göğüs büyümesi diğer adıyla jinekomasti hastalığı, ergenlik döneminde, orta veya ileri yaşlarda gündeme gelebiliyor. Yaşlılıkta jinekomasti hormonal değişim ve kilolar nedeniyle oluşur. Orta yaşlarda ise vücut geliştirme için kullanılan anabolizan ilaçların etkisiyle gündeme geliyor. Ergenlik dönemi ve gençlerdeki büyümeye ise tükettiğimiz besinlerin üretimi esnasında kullanılan hormonlar da bu soruna neden olabilmekte. Jinekomasti için çocukluk yıllarından itibaren estetik cerrahi uygulanabilir (özel kanüllerle liposuction ya da meme başından yapılan cerrahi girişimler).


UYURKEN GÖĞÜSLERİNİZ SARMASIN!


index_clip_image001_0000.jpg

Uyurken göğüsleriniz sarkmasın!

Uzmanlar uyuma şeklinin bile göğüs güzelliği üzerinde etkisi bulunduğunu söylüyor. Peki, yıllara meydan okuyan dik ve ideal şekilli göğüslere sahip olabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

TARİH boyunca güzelliğin, dişiliğin sembolü olarak görülen göğüsler, aynı zamanda bebekle anne arasındaki iletişimin en önemli aracı olmuştur. Egzersiz yapmanın, masajın, cinselliğin, sıcak-soğuk duş uygulamalarının göğüs güzelliğine etkisi gibi en merak edilen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Ali Gürlek, yüzüstü yatmanın memelerde deformasyona ve sarkmalara neden olduğunu belirtiyor.


İdeal meme nasıldır?

İdeal meme toplumdan topluma ve insanların isteklerine göre değişmekle birlikte genel olarak üzerinde anlaşılan tanım, meme başının 5. kaburga üzerinde, meme üst kısmının dolgun, meme başının dışarı çıkık, ucunun meme ortasında olduğu göğüs biçimidir. Meme karşıdan bakıldığında simetrik veya simetriğe yakın görünmelidir. Hiç kimsede iki meme birbirine eşit büyüklükte olmaz.

DOLGUNLUK


Meme estetiği için tercih edilebilecek yöntemler nelerdir?Sürekli kilo alıp verenlerde veya çocuk emzirmiş kadınlarda meme sarkarak aşağıya doğru bakan bir forma ulaşır. Sarkan memelerde memenin üst kısmındaki dolgunluk kaybolur. Bu dolgunluğu yerine koymak mümkündür. Mikro yağ enjeksiyonu yöntemi ile hiçbir kesi ve ameliyat izi olmadan, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu memeye uygulanarak 3-4 dakikada istenen görünüm yaratılmaktadır. Bu yöntem memede deformasyonun az olduğu durumlarda doğal bir dolgunluk vermek için tercih edilen bir uygulamadır ve vücuda yabancı madde verilmediğinden olumsuz yan etkiler doğurmaz.

Meme estetiği için tercih edilen bir diğer yöntem asma işlemidir. Meme asma işleminde 2-5 mm'lik 3-4 kesi ile özel imal edilmiş ipler ile sarkan göğüs olması gereken yere asılır. Vücutta reaksiyona neden olmaması için özel imal edilen bu ipler dışardan kesilmediği sürece kopmazlar. İşlemden sonra hafif bir şişlik olabilir, ancak bu 3-5 günde geçer. İki üç hafta memede hafif bir sızı hissedilir. Sonrasında ise iplerin geçirildiği izler ve ağrı kaybolur. Asma işlemi lokal anestezi altında yapılır ve ortalama bir saat sürer. Bu uygulama sonrasında hanımlara, 3 ay gece gündüz sütyen kullanmalarını, ikinci üç ayda ise gündüzleri sütyen takmalarını öneriyoruz.ÇOCUK EMZİRME

Kadınlar memenin sarkık olması kadar küçük veya büyük olması durumlarından da mutsuz oluyorlar. Çok küçük göğüslerde meme protezi (içi silikonlu yada serumla şişirilebilen protezler) uygulamaları ile arzu edilen şekil ve büyüklükte memelere sahip olmak mümkündür. Büyük göğüsler meme küçültme işlemi ile küçültülebiliyor. Büyük göğüslü hanımlar genellikle bel, boyun ağrıları, omuzlarında çöküntü, meme altında pişik, giysi ile gizleyememe problemleri de yaşadıklarından meme küçültme işlemi kişilerin bu şikayetlerinden kurtulmalarına da yardımcı oluyor. Meme estetiği yaparken birkaç yöntem bir arada da kullanılabilir. Meme küçültme ve büyütme işlemleri sırasında meme toparlama -dikleştirme işlemi de gerçekleştirilir.


Emzirmeye engel mi?

Kadınların meme estetiği öncesi kaygı duyduğu konuların başında yöntemlerin emzirmeye etkisinin olup olmayacağı konusu geliyor. Meme protezleri, asma yöntemi ve yağ enjeksiyonu emzirmeye engel değildir. Bu işlemler sonrasında kişi anne olmayı planlıyorsa uygulanacak yöntemler ona göre seçilir. Memenin süt verme fonksiyonunu korumak mümkündür. Duyu kaybı küçültmelerde tekniğe bağlı olarak değişir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Müəllifin Yazıları

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...

daha ətraflı...

Üz-Çənə Plastik, Estetik və Rekonstruktiv Əməliyyatları

Plastik cərrah PROFESSOR Dr.ALİ GÜRLEK, üz-çənə rekonstruktiv Əməliyyatları....

daha ətraflı...

Əlaqədar Məqalələr

Estetik Burun Əməliyyatı

Burun estetiği əməliyyatı ( Rinoplasti ) indiki vaxtda ən sıx edilən və müsbət n...

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...