ESTETİK BURUN AMELİYATI- RİNOPLASTİ


Yüzümüzün ortasında yer alan burnumuz dış görünümün en belirleyici unsurlarından biri olmasının yanında, sağlıklı solunumun da başlangıç noktasını oluşturur. Estetik olarak güzel, ancak etkili bir solunum yapmayan burun kabul edilemez.
Url Mənbəyi: http://www.gurhanulusoy.com/#!the_clinic/cagb

Kimler Burun Ameliyatı için Adaydır?

Öncelikle fizik muayene, gerekirse endoskopik muayene veya bilgisayarlı tomografi ile solunum yolları değerlendirilir.

Görsel şikayetlerin neredeyse tamamının solunum sıkıntısı olarak karşılığı vardır. Tabii ki, solunum sıkıntısı olmadan estetik kaygılar veya estetik kaygılar olmadan solunuma yönelik girişimler de yapılabilir.

  • Yüz yapısına orantısız büyüklük veya küçüklük
  • Doğumsal veya sonradan geçirilen travmalara bağlı doku kayıpları ve şekil bozuklukları
  • Burun ucunda aşırı düşüklük, kanca görünümü
  • Burun üzerinde kemik ve kıkırdak çıkıntı veya aşırı girinti(eyer burun),
  • Karşıdan bakışta sağa veya sola kaymalar
  • Geçirilmiş septoplasti veya rinoplasti ameliyatlarına ait sekeller.

Ameliyat yaşını burun gelişiminin tamamlanması belirler. Burun gelişimini bozabileceğinden 16-17 yaşından önce müdahale tercih edilmez. Nadiren, solunumun tam tıkalı olduğu veya doku kaybı olan çocuklarda, psikolojik ve fizyolojik faktörler göz önüne alınarak müdahale yapılır.


Ameliyat öncesi görüşmede :

  • Hastanın beklentileri
  • Cerrahın yapılabilecekleri
  • Hasta için ideal olan

tartışılır. Hayalinizdeki görünüm her zaman yüzünüze yakışan olmayabileceği gibi , hastanın beklentileri cerrahın yapabileceklerinin ötesinde olabilir.

qFrW5F.png

Dış görünüşle ilgili istekleriniz daima belirleyicidir. Bilgisayar programı kullanılarak yapılacak çalışma; somut ipuçları vermesi ve zaman tasarrufu sağlaması açından son derece yardımcıdır. Bilgisayar destekli tasarımlarda en büyük avantaj kişiye özel tasarım imkanıdır.

Son derece beğendiğiniz bir burun sizin için uygun olmayabilir. Yüzünüze yakışır ve cerrahi olarak sağlanabilir bir sonuç her zaman sizin beklentilerinizle çakışmayabilir. Bu noktada kullanılacak bilgisayar destekli tasarım ile sağlıklı bir değerlendirme yapılır.

Burun üzerin konulacak plastik veya alüminyum ateller ameliyat sonrasında oluşacak ödemi azaltma ve dış etkilere karşı burunu koruma amaçlıdır. Bu atel 5-7. günler arasında çıkartılır.Hastaneden çıkış ameliyattan 4-5 saat sonradır.İsteğe bağlı 1 gece yatış olabilir.

Ameliyat sonrası süreçte rahatsız edici boyutta ağrı olmayacaktır. Alınacak standart ağrı kesicilerle ağrı kontrolu mümkündür.

Hastalarımın %90-95'i hiç ağrı olmadığını söylerken, kalan grup sadece 1 veya 2 kez ağrı kesici aldıklarını söyledi. Binlerce ameliyat sonrası hastadan kimsenin ağrıdan şikayet ettiğini görmedim.


Oluşacak morluk ve göz kapaklarındaki şişlikler kişiden kişiye farklılık göstermeke birlikte; göz kapaklarındaki şişliklerin kaybolması 2-3 gün ve morlukların tamamen kaybolması ise 5-10 gün sürer. Kişinin açık tenli olması, orta duvar eğrilikleri veya konka cerrahisi gibi faktörler oluşacak şişlik ve morlukları arttırır. Hiç morluk olmaması mümkün müdür? Evet, fazla şişlik-morluk olabileceği gibi hiç morluk-şişlik oluşmayabilir. Ameliyat sırasında soğutma, ameliyat sonrası uygulanacak kremler bu amaçla yapılır.

İlk kontrol 6. gündedir. Bu kontrolde burun içindeki silikon tamponlar ve burun üzerindeki atel çıkartılır. Eğer açık rinoplasti tekniği ile ameliyat yapıldıysa burun ucundaki dikişler de bu kontrolde alınır.

ukvHV3.jpg


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr