Doktorum Google Söyle Bana Neyim Var?


Hani bir meşhur fıkra var; sanala en zor soruyu sorma yarışı düzenlemişler. İngiliz sormuş; 'sanal beş dakikada' cevap vermiş, Alman sormuş; 'sanal on dakikada' cevap vermiş, Fransız sormuş; 'sanal on beş dakikada' cevap vermiş, Rus sormuş; 'sanal yirmi dakikada' cevap vermiş. Bizim Temel'e sıra gelmiş ve muhteşem sorusunu sormuş; sanal bir türlü cevap verememiş.

Bir saat sonra 'çosss' diye bir ses, duman, kablo kokusu vs…

Jüri merakla yarışmayı kazanan Temel'e bu muhteşem sorunun ne olduğunu sorduğunda aldıkları muhteşem cevap şudur;

''Ne var ne yok diye sordum bilemedi, sinirinden patladı'' demiş….
Jüri soruyu ikiye ayırarak tekrar sormuş; 'ne var?' sanal binlerle dosya dökmüş, 'Ne yok?' sanal epey sonra yeniden çökmüş...

Son on beş yılda sanal alem yaşamımızın vazgeçilmezi haline geldi. Mail yoluyla haberleşmeden, 3G ile görüntülü görüşmeye, haberden magazine, sinemadan tiyatroya, sanattan coğrafyaya, hastalıktan teşhis ve tedaviye her alanda sor soruyu al cevabı kullan tepe tepe zahmetsiz, ucuz, kolay…

Enformasyon, dezenformasyon at sanal ortama, al kullan sanal ortamdan…
Doğru yanlış, güzel çirkin, eksik tamam her şeyi at, her şeyi al, karışan yok görüşen yok ve fakat al gülüm ver gülüm…..

Konu çok derin ve dahi oldukça teferruatlı olduğundan ben sadece doktor sanaldan ve hastalarından söz etmeye çalışacağım…..

Amerika Birleşik Devletler'in de hastalıklarını google’a soran üç bin hasta ile bilimsel bir çalışma yaplımış.
Çalışmaya katılan hastaların yüzde 40'ının google’un koymuş olduğu teşhisi doktorların onayladıklarını, yüzde 18'inin doktorların teşhisi yanlış bulduklarını, yüzde 42'sinin ise doktorlara başvurmadığını ortaya koymuş.
Çalışmanın sonuçları biyopsiko-sosyoekonomik travmanın boyutlarını ortaya koyması açısından oldukça anlamlı…..

Ülkemizde yapılmış benzer bir çalışma olmamakla birlikte hekimlerimize başvuran hastaların ekseriyetinin hastalıklarıyla ilgili şikayetleri google’a yazarak araştırdıkları, sanal ortamdan gelen yüzlerce dosya yalan yanlış bilgiyi analiz ederek kendilerine bir çok hastalık yakıştırdıkları ve ciddi şekilde psikolojik travma yaşadıkları, hatta hekimlerinin bilgileri google’la uyuşmuyorsa hekim hekim dolaşarak çare aradıkları bilinen bir gerçektir…..

Tıp öğrencileri ilk yıllarında okudukları ve hocalarının anlattıkları bilimsel birçok bilgiyi doğru yorumlayamadıkları için kendilerinde ve yakınlarında birçok hastalık olduğunu düşünerek bazıları hastalık hastası olabilmekte, bazıları ağır psikolojik travmanın etkisine girerek hiç hastalıkları olmadığı halde öğrenimlerini tamamlayamamaktadırlar. Peki bu durumda sade vatandaşımız 'doktor google'dan edindikleri doğru-yanlış yüzlerce dosya bilgiyi nasıl yorumlayabilmekte ve hastalıklarına nasıl teşhis koyabilmektedir?
Tabiki merak, kolay ulaşım, ucuzluk ve sınırsız bilginin cazibesi istesekte isteme sekte hastalarımızı sanal ortama yöneltmekte ve 'söyle bana doktorum google neyim var?' dedirtmektedir.
Kafalar karışmakta, en basit hastalıklar dahi ölümcül teşhisler alabilmekte, hayaller yıkılmakta, umutlar tükenebilmektedir.
Sonrası trajikomik hayat hikayeleri….Evhamın boyutları oldukça büyük, doktor doktor gezenler, alternatif tıp uygulamaları, merdiven altı teşhis ve tedaviler, medyumlar, büyücüler, psikobiyososyoekonomik derin kayıplar…

Sanal ortam nasıl denetlenir? Bilgi güvenliği nasıl sağlanır? Bu alanda sözüm yok ancak hastalarımıza birkaç tavsiyem olabilir.

Öncelikle ülkemizde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Projelerinin başarılı bir ayağı olan Aile Hekimliği ile her vatandaşımızın bir Aile Hekimi var.
Aile hekimi mahallemizde yani ulaşımı kolay, ücretsiz sağlık hizmeti sunulmakta...
Yani danışmak, muayene olmak, gerekli tetkikler bedava, altı yıl tıp fakültesi okumuş hekim yani bilgi güvenliği var olduğundan her yönüyle google'dan çok üstün ve kıyası kabil değil!

Öyleyse önce Aile Hekimine başvurmalı alınan bilginin ışığında belki 'doktor google'la başvurulmalı ve mutlaka bu bilgide Aile Hekimine onaylatılmalıdır.
'Doktor google' danışıldığında bilginin kaynağı mutlaka araştırılmalı ve kaynak güvenilir ise bilgi okunmalıdır.
Sorulan sorular şikâyetle sınırlı olmalı ve konudan uzaklaşılmamalıdır. Bazen uçuk yapan virusun kansere yol açabileceği gibi bir bilgi olabilir, 'acaba ben de kanser olabilir miyim? diye ipin ucu kaçırılmamalıdır.
Aile Hekimlerinin net olarak koyamadıkları teşhisler de google kesinlikle başvurulmadan önce uzman hekime başvurulmalı sonrasında belki 'doktor google'dan kaynağı güvenli dosyalardan hastalıkla ilgili merak giderilmelidir.
Sanal ortam yaşamımızda ki payını baş döndürücü hızla arttırırken aklımıza ziyan
psikobiyo-sosyoekonomik travmalara maruz kalmayalım maazallah…..
Hoş kalın, sanalda sınırlı kalın, sağlıcakla kalın İnşaallah...


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr