Dişte Meydana Gelen Renk Değişimi


Bir takım patolojik sebeplerin meydana gelmesi ile beraber, dişlerin normal renginde bozulmalar gerçekleşerek farklı bir renk alabilir. Buna dişin renk değiştirmesi denir. Bu durumun gerçekleşmesine çok sayıda ki etken neden olabilir. Diş rengi, beyaz tonlardan git gide koyu kahverengine doğru dönerek, değişiklik gösterebilir.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/diste-meydana-gelen-renk-degisimi

Diş neden renk değiştirir?

Dişlerde meydana gelen renk değişimlerinin sebepleri içerisinde;

 • Yaşlanma,
 • A sit veya travma ile alakalı meydana gelen aşınmalar,
 • Kullanılan ilaçlar ile alakalı oluşan renklenmeler,
 • Çay,
 • Kahve,
 • Gıdalar,
 • Diş fırçalama alışkanlıkları,
 • Sigara,
 • Şarap
 • Çeş itli hastalıklar,
 • Flor,
 • Yemek yeme,
 • Konuşma, gibi maddeler sayılabilir.

İnsan yaşı ilerledikçe kişinin vücudunda nasıl bir takım deformasyonlar meydana geliyor ise, aynı şekilde dişlerde de sararma, aşınma veya diş eti çekilmesi gibi durumlar da meydana gelebilir.

Kanal tedavisi yapılan diş ölü diş olduğu için, dişin içerisinde bulunan sinirler içerisinden alınarak, onun yerine bir takım malzemeler yerleştirilir. İşlem gören diş canlı olmadığı için, bir süre sonra kendiliğinden kararmaya başlar. Bunun önüne geçilmesi, şuan için mümkün değildir. A ncak kanal tedavisinde kullanılacak malzeme ile bunu geciktirmek elbette ki mümkündür.

Dişlerde meydana gelen renk değişikliklerinin diğer sebepleri ise;

2.1. Diş kökenli renklenmeler

Dişin dış yüzeyinde lokalize olarak bilinen faktörler ile alakalı olarak meydana gelen renklenmeleri ifade eder. Bu çeşidinde renklenmeler oldukça yaygındır ve çeşitli etkenler ile alakalı olarak meydana gelebilir. bu etkenler ise;

 • Diş ile ilgili bir yapının (Nasmyth zarı) kalıntıları :

Nasmyth zarının kalkması ile alınan gıdaların kalıntıları, içecekler, sigara ve tütün ürünleri, şarap ve boyalı kimyasal ürünler diş yüzeyine tutunarak diş renginde değişimin meydana gelmesine neden olur

 • Kötü ağız hijyeni
 • Diyet alışkanlıkları
 • Plak ile diş taşı birikimi
 • Bakteri ve mantarlar
 • Sigara, tütün, pipo kullanımı
 • Çay ve kahve

Gençlerde her renkte görülebilen bu renklenmeler, erişkin olan kişilerde genellikle kahverengi, gri veya siyah şeklinde görülebilir. Bu gibi renklenmeler de, tedavi olarak koruyucu yöntemlerin uygulanması tercih edilir. Bazı alışkanlıkların terk edilmesi, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, düzenli periyotlarda diş hekiminin kontrolünün yapılması, plak ve diş taşlarını gidermesi, ve temizleme cihazları bu tedavide oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Bunun dışında bazı yöntemlerin (mesela; mikroabrazyon sistemi, aşındırıcı diskler) yardımı ile beraber, renklenmelerin çözümünde alternatif tedavi seçenekleridir.

2.2 İç kökenli renklenmeler:

Dişin iç kısmında etkili olan bu tip renklenmeler ise;

I- Dişlerin oluşumu esnasında,

II- Dişlerin oluşumunun ardından geçen zaman olmak üzere, 2 ana grupta incelenebilir.

Bunlar ise;

Dişlerin oluşumu sırasında  meydana gelen reklenmeler

Sistemsel olarak meydana gelen hastalıkların sebebiyet verdiği renklenmeler;

 1. İnsan vücudunda sistemleri tutan bir takım hastalıklar dişlerin renk değiştirmesine sebep olabilirmektedir
 2. Kimyasal maddelerin sistemik olarak emilimi sonrasında gerçeklesen renklenmeler:
 3. a. Hastalık sırasında kullanılan bazı ilaçların sebep olduğu renklenmeler

Örnek verecek olursak : Tetra-siklin adlı bir ilaç dişin renk değişimi açısından özellikle anne karnındaki süre zarfında oluşumun ikinci altı aylık döneminden itibaren 8 yaşa kadar olan dönemde risk oluşturmaktadır.

b. Florozis renklenmeleri: Mine formasyonu ve kireçlenmesi anında fazla miktarda florür alınması neticesinde, meydana gelen renklenmelerdir. Gereğinden fazla florür içeren su kaynakları dışında, kullanılan bebek mamalarının florürlü suyla hazırlanması, florür kaynaklarının uygun olmayan biçimde kullanımı sonucunda, florürlü diş macunlarının istemeden yutulması, florürden zengin olan besinlerin fazla tüketilmesi florizise katkıda bulunan bir başka etkenlerdir. Çok fazla miktardaki florür, bazı hücrelerin (ameloblastlann) değişimesine sebep olarak istenmeyen çeşitli durumlara yol açabilirler

Dişlerin oluşumundan sonra meydana gelen renk değişiklikleri:

 Yaş ile alakalı meydana gelen renklenmeler: 

Az önce de belirttiğimiz gibi insan yaşı ilerledikçe, diş yapısında ortaya çıkan dentin apozisyonu ( dişin oluştuğu asıl maddenin pozisyonunda bozukluk olması ) ve kireçlenmiş diş dokuları ile beraber, dişin özü arasında bulunan sıvı değişiminin eskisi gibi olmaması ile dişte bulunan dentinin (dişin oluştuğu asıl madde) ve minenin ışık geçirgenliğine etki edereki dişlerin normale göre daha koyu görünmesine neden olur. Bunun dışında, diş minesinin aşınması, minede küçük çatlaklar ve çentikler meydana gelmesi, mine yüzeyinde çay, kahve, tütün, ve ilaçların birikmesi de renklenmelerin meydana gelmesine neden olur

Yerel (lokal) nedenlerle oluşan renklenmeler

 Pulpa odasındaki kanama meydana gelmesi ile pulpa dokusunun parçalanması, dişin kanal tedavisi esnasında kullanılan ilaçlar ve onarımda kullanılan çeşitli maddeler (restoratif materyaller) ve birçok sebebi henüz bilinemeyen durumlar ile alakalı olarak dişlerde renklenmeler meydana gelir.

Çürüklerden kaynaklanan renklenmeler:

 Dişte meydana gelen çürük, beyaz, opak veya gri görüntü verir. Dişte oluşan çürük temizlenerek, onarılırsa, bu durum tamamen ortadan kalkar ve normale döner.

Kimyasal renklenmeler: 

Metallerin doğrudan teması, oksitlenmesi ya da kan ve tükürük içinde çökelmesi sonucunda diş yapılarında renklenmeler görülebilmektedir. Bu tür renk değişikliklerinde renk griden siyaha kadar değişebilir.

Bazı işlemler sonrası (örneğin gümüş – amalgam kullanılarak yapılan onarımlarda -restorasyonlarda) oluşan maddelerin dentin kanallarına gitmesi ile dentinde griden siyaha kadar değişen çeşitli renklenmeler görülür. Bizmut, krom, nikel gibi endüstriyel metaller ise dişte ki mine dentin ve sementin yeşil, gri mavi renge boyanmasına neden olurlar.. Pigment içeren ve dişin yapısındaki boşluklarda mikropların arındırılması için kullanılan bazı uçucu maddeler ise, diş renginde sarı, kahverengi veya turuncu renklenmeler yapabilir.

2.3 Dişten kaynaklanan renk değişiklikleri

Diş renklenmelerinde en çok rastlanan durumlardan biridir. Genellikle canlılığını kaybetmiş, ölü dişlerde görülür. Bu renk değişikliği fildişi tabakasının içine, kanın içinde bulunan alyuvarların girmesi ile ilişkili olarak meydana gelir. Bu renk değişikliği pembeden, sarımsı bir kahverengi, kül rengi ve siyah rengine kadar değişik tonlarda olur.

En çok rastlanan dişlerin bu normal dışı renk değişikliklerinin dışında özellikle fildişi tabakasının siyaha yakın bir renge boyanan dolgu malzemelerinin kullanılması ile alakalı olarak da bu renk değişiklikleri ile karşılaşılabilir. Gümüş nitrat da bu görünümün meydana gelmesine sebep olur.

Capdepont hastalığında ise, dişler çok daha hızlı bir şekilde yıpranarak, renkleri amber rengi olur ve dişten çıkmaları gecikir. Kalıtımsal olarak mat fildişi tabaka hastalığında, dişler normale göre daha hızlı bir şekilde kırılır ve mavi, gri, eflatun renge bürünürler. Bu hastalıklar kalıtım ile geçer ancak çok nadir bir şekilde karşılaşılan bir durumdur.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr