Diş İmpantının Riskli Olduğu Durumlar


Diş İmplantı ağızda eksik olan dişlerin yerini doldurarak dişlerin eski fonksiyonlarını yerine getirilmesini sağlayan ve dişlerin boşluklarından kaynaklanan estetiksel bozulmaların düzelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. İmplant direkt olarak diş kemiği üzerine uygulanan bir tedavi yöntemi olduğu için kemik gelişimini tamamlayan her hastaya uygulanabilir.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/dis-impantinin-riskli-oldugu-durumlar

Kemik gelişimi bayanlarda 15–16 erkeklerde ise 17–18 yaşından sonra tamamlanmaktadır. İmplant tedavisinde önemli olan kemik yapısı olduğu için belirtilen alt yaş limitleri haricindeki her yaş grubuna bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Ancak bazı özel durumları olan hastalarda, farklı rahatsızlıkları bulunan hastalarda bu tedaviyi uygulamak için bazı şartlar gerekmektedir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra İmplant tedavisinin yapılması ile ilgili kararını vermektedir.

Diş İmplantının Başarısız Olma Sebepleri

Her diş hekimliği uygulamalarında olduğu gibi İmplant tedavisinin de küçük de olsa belli başlı riskler olabilmektedir. Bu riskleri mümkün olduğunca en aza indirmek için hastanın çok iyi bir şekilde dental anemnezinin alınması gereklidir. Bunun için hastaya ağız içinde çıkabilme ihtimali olan her şey ile ilgili sorular sorulur. Hastanın bu sorulara verdiği cevaplar sayesinde hekim ameliyat anında beklenen olası sorunlar hakkında bilgi sahibi olur ve buna göre müdahale etme şansı olur. Bu aşamada hastanın vermeyi unuttuğu bir bilgi ya da yanlış verdiği bir bilgi operasyonun başarılı geçmesinde büyük önem taşımaktadır. Bütün bunlara rağmen bir İmplant uygulaması başarısız olabilir. Bunların birkaç sebebi bulunur.

 • Diş Hekimimin Etkisi; Uygulanan implant tedavisinde diş hekimlerden kaynaklanan sebepler olabilir. Hastanın ağız yapısına uygun olarak planlanan implant sayısını hekim fazla belirlerse çenekemiğinde fazladan bir yük oluşacak ve kemiğin direncini azaltmasına neden olacaktır. Ayrıca implantlar çeşitli boy ve yapılarda üretilirler. Diş hekimi çene kemiğini ve hastanın genel durumunu iyi muayene ederek en uygun implantı seçmelidir.
 • Markaların Etkisi; Diş hekimleri ticari kaygılarla implantların seçimini yaparken bazen yanlış kararlar alabilmektedirler. Daha düşük maliyetlerle implant tedarik etmek isteyen diş hekimleri piyasa da bulunan sahte, orijinal olmayan ve kötü şartlarda üretilmiş markası belli olmayan implantlar tercih ettiklerinde, bu implantlar hastaların tedavilerinde başarısızlık ile sonuçlanmaktadırlar.
 • Hastadan kaynaklanan sebepler; İmplant uygulamasının çok başarılı bir şekilde geçmiş olmasına rağmen hastaların kendilerinden kaynaklanan durumlar neticesinde ileriki zamanlarda sorunlar çıkabilmektedir. Tedavi sonrasında hekimin verdiği tavsiyelere uymamak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hekimin, hastaya operasyondan sonra belli bir süre yemek yememesi gerektiği, 24 saat sigara içmemesi, sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılması, sert yiyeceklerin iyileşme süreci boyunca tercih edilmemesi gerektiği gibi tavsiyelere hasta uymaz ve bunların bir ya da birkaç tanesini ihlal ederse başarılı geçen bir İmplant tedavisinin kötü sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden ameliyat sonrasında diş hekiminin verdiği tavsiyelere uyulmalı ve dikkatli davranılmalıdır.

İmplant Tedavisine Engel Olabilecek Sağlık Durumları

Bazı durumlarda İmplant tedavisinin uygulanması sakıncalı olabilir.

 • Sigara tüketimi fazla olan hastalarda; sigara kullanımı ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağını direk etkiler ve enfeksiyon riskini arttırır. Enfeksiyon tedavi sırasında damakta oluşan yaralın daha geç iyileşmesine sebep olmaktadır. Sigara tüketimi çok olan hastalarda hekim genel muayeneden sonra eğer onay verirse hastaya İmplant tedavisini uygular. Fakat hastanın tedavi öncesi ve sonrası hekim kontrolünde sigara kullanımını azaltması gerekir. Bu süre genel olarak tedaviden 15 gün önce ve tedaviden sonrada 1 ay süreyi kapsamaktadır.
 • Şeker hastaları; Kontrol altında olmayan şeker hastaları İmplant yapımında risk teşkil eden gruplar arasındadır. Şeker hastalarında uygulanan tedavi de dokulardaki tahribatın geç iyileşmesine ve enfeksiyon riskinin artmasına sebep olmaktadır.
 • Hipertansiyonu olan hastalar; Hipertansiyonlu hastaların İmplant tedavisinden önce kan basıncı ölçümlerinin yapılması büyük önem taşır. Diş hekimimin şüphelendiği durumlarda herhangi bir dahiliye uzmanından yardım alıp, hastanın durumu hakkında ayrıntılı bilgi istemesi gerekmektedir.
 • Kalp rahatsızlığı olanlar; Kalp rahatsızlığı bulunan hastalar diş hekimi tarafından hemen tedaviye başlanamayacak grupta olan hastalardır. Diş hekimi kardiyoloji ya da kalp damar cerrahi alanında uzman olan hekimler ile görüşmeli ve onların onayı ile tedaviyi uygulamalıdır.
 • Kan pıhtılaşması bozuklukları; Kan pıhtılaşması bozuklu olan hastalara İmplant tedavisi uygulanması çok tehlikeli olabileceğinden bu hastalara uygulanmaz..
 • Kemoterapi ve Radyoterapi gören hastalar; Kemoterapi ve radyoterapi gören hastaların vücut dirençleri zayıf oldukları için tedavi sırasında ya da tedavi sonrasında enfeksiyon kapma riskleri diğer hastalara göre daha fazla olur. Bu sebeple bu gruptaki hastalara İmplant tedavisi genellikle önerilmez ve uygulanmaz. Ancak kemoterapi ve radyoterapi tedavileri bitikten sonra 3–6 ay içerinde hasta eski haline döner ve genel sağlık durumun da iyi olduğuna kendi doktoru onay verirse İmplant tedavisi uygulanabilir.
 • Çene kemiğinin çok ince olduğu durumlar; İmplant tedavisinde çene kemiğinin yapısı çok önemlidir. İmplant tedavisinde kullanılan titanyum implantların belli bir uzunlukları ve şekilleri bulunmaktadır. Kişilerin çene yapısı bazen bu implantlara uyum sağlayamayabilir. Günümüzde ileri cerrahi yöntemleri kullanılarak kişinin çene yapısının tedaviye uygun hale getirilmesi işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Kemik greftleme yöntemi ile kişinin, kendisinin ya da dışarıdan elde edilen kemik dokusunun tedavi uygulanacak bölgeye nakil edilerek tedaviye uygun hale getirilebilmektedir. Kemik açma yönteminde ise tedavi uygulanacak alanda kemik açılarak kemiğin genişlemesi sağlanmaktadır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi sonrasında cerrahi işlem yapılan bölgede şişliklerin olması normaldir. Şiş olan bölgeye ufak bir buz kompresi yapılması bu şişliğin giderilmesini için yeterli olacaktır. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır.

 • İşlem sonrasında birkaç ay beslenmeye dikkat etmek gereklidir. İmplantın çene kemiğine kayması için gerekli olan zamanda sıcak ve soğuk olmayan gıdalar tüketilmelidir. Bu sayede implanta zarar vermeden bu aşamanın atlatılması sağlanmalıdır.
 • Sıcak ve soğuk gıdalar; Uygulanan implantın başarılı bir şekilde sonuçlanması için en azından birkaç gün soğuk ve sıcak gıdalarda uzak durmak gerekmektedir. Zaten diş hekimimin size ilk tavsiyesi de bu olacaktır.
 • Sert gıdalar tüketmemek; Cerrahi operasyon sonrasında kesi işlemi uygulanan diş eti dikilerek kapatılır. Dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemek ve dikişli bölgeye baskı yapacak yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Dikişler alındıktan ve iyileşme süresi geçtikten sonra dilenildiği gibi beslenilebilir.
 • Sigara ve alkol kullanımı; İmplant tedavisine başlamadan önce ve sonra hekimler hastalarının sigara ve alkol kullanımı azaltmalarını ve hatta komple kesmelerini isterler. Çünkü sigara ve alkol kullanımı tedaviden sonra iyileşme sürecini uzatmaktadırlar. Sigara kullanımı enfeksiyon riskini arttır. Sigara implantın kemikle bütünleşmesini yavaşlatır.
 • İlaç kullanımı; İmplant tedavisinden sonra hekimler tarafından verilen ağrı kesici ve antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması gereklidir. Hekim tarafından planlanan süreç boyunca ilaçların alınması gereklidir.
 • İmplant ve ağız bakımı; İmplant ameliyatından sonra ilk 48 saat içinde ağız bakımına dikkat etmek gereklidir. Genel olarak hekimler ameliyattan sonra bir gün içinde ağzınızı çalkalamanızı ya da gargara yapmanızı tavsiye etmez. Ağız içinde oluşan tükürükleri dışarı atarken de mümkün olduğunca dikkatli davranılması ve yumuşak hareketler kullanılması gereklidir. Tedaviden sonraki ilk günlerde diş temizliğini yaparken de dikkatli olunmasında fayda bulunmaktadır. Eğer dişlerimizi fırçalayacaksak yavaş ve yumuşak hamlelerle dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Yine dişimizi fırçaladıktan sonra ağzımızdaki diş macunu köpüklerini yavaşça dışarı atmamız gerekmektedir. İmplant uygulanan dişler gazlı bez ya da pamuklu bez yardımı ile de temizlenebilir

İmplant Tedavisinin Yan Etkileri

Çok sık karşılaşılmasa da İmplant tedavisi kişiler üzerinde bazı yan etkiler gösterebilmektedir.

 • Sinirlerin yıpranması; İmplant tedavisinde kullanılan genel anestezi, bazen sinirlerin zarar görerek etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu da diş etinde tahribata ve ağrıya neden olur. Belli bir süre konuşurken, yemek yerken, hatta yüz yıkanırken bile zorluklar çekilebilir.
 • İmplantın vücut tarafından reddedilmesi; Nadiren de olsa bu tedavide takılan implantlar bağışıklık sistemi tarafından reddedilebilir. Bu genellikle sigara alışkanlığı bulunan ve titanyuma alerjisi bulunan hastalarda görülür.
 • Enfeksiyon ve İltihap; Tedavi sırasında ya da sonrasında çalışma yapılan bölgede enfeksiyon kapılma ihtimali vardır.
 • Bakteriler; Diş eti çekilmesi sorunu yaşayanlar için diş implantının köklerinin açığa çıkması gibi bir durum ile karşılaşabilirler.
 • Titanyum alerjisi; İmplant titanyum denilen bir malzemeden üretilmektedir. Çok az kişide rastlansa da titanyuma alerjisi olan hastalarda implant kişiye rahatsızlık verebilir hatta çıkarılmasına sebep olabilir.

Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr