Diş Eti Çekilmesi Nasıl Durdurulur?


Aslında diş eti çekilmesinin önüne geçmek oldukça kolay ve çok zaman almayan bir iştir. Diş eti çekilmesinin önüne geçmek için, tedavi olsa da olmasa da dişlerin mutlak suret ile fırçalanması gerekir. Gün içerisinde dişlerin 3 defa fırçalanması gerekir. Aynı zamanda ön, arka ve üst yüzeylerin fırçalanması zaten yapılması gereken ve herkes tarafından bilinen bir şeydir.
Url Mənbəyi: http://www.dentaluna.com/dis-eti-cekilmesi-nasil-durdurulur

Dişlerin fırçalanması sırasında, dişetinden dişe doğru ve süpürme hareketi gerçekleştirilerek fırçalanması gerekir. Yani, üst çenede yukarıdan aşağı alt çenede ise aşağıdan yukarı olacak şekilde yapılmalıdır.

Ağız temizliği yapılacağı sırada, dişlerin yanında dilin de temizlenmesi gerekir. Dil, pürüzlü yüzeyi ile bakterileri içerisinde bulundurma özelliğine sahip bir yapıdır. Ağız ve diş temizliğinde zengin lif ve sodyum bi karbonat iyonlarına sahip misvakın da bu konuda önemli bir rolünü olduğu kabul edilmektedir.

Diş temizliği nasıl yapılmalı?


Dişlerin, iki dişin birleştiği araları da mutlaka fırçalanmalıdır. Buna ilaveten diş fırçasının ulaşamadığı diş araları da diş ipi kullanılarak temizliğinin sağlanması önemlidir. Bazen dişler arası mesafe büyük olduğunda diş ipi bu yüzeyleri tam anlamı ile yeterli bir şekilde temizleyemez. Bu bölgeler için ara yüz fırçası olarak ifade edilen fırçalar kullanılabilir. Ara yüz fırçasının da yetersiz olduğu durumlarda ağız duşu olarak ifade edilen ve eczanelerden satın alabileceğiniz aparatların da yarar sağladığı vurgulanıyor. Ağız duşu, basınçlı su ile diş aralarının temizliğinde etkili özelliğe sahiptir. Ağızda meydana geldiği görülen diş taşları veya tıp terimi ile ile tartarların uzman bir doktor yardımı ile temizlenmesi diş eti çekilmesinin önlenmesinde çok önemli bir adım olarak görülür. Ağız ve diş sağlığı temizliğinde eczanelerde satılan ağız gargaralarının da yararı büyüktür.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Üz - Çənə Cərrahiyyəsi və 3 daha çox

Əlaqədar Məqalələr