Çocuğumla İletişim Gerçekten Önemli mi?


​Çocukla iletişim kurarken genelde amacımız bellidir. Bazen dalga geçeriz, küçümseriz, öğüt veririz. Bazı günlerse yasaklar koyar, açıklama yapmasını engeller, sadece üstünlük kurmak için çaba gösteririz. Bu alışkanlıklarımız dünyanın sonu olmadığı gibi, dünyanın daha iyiye gitmesini de sağlamamaktadır.

Bizim zamanımızda, yani bizler 3-5 yaşındayken büyük ihtimalle anne ve babalarımız 'çocuğumla daha etkili nasıl iletişim kurarım' diye araştırmalar yapmıyorlardı. Bu yüzden nispeten 'yeni' olan çalışmalara gereksiz olarak da yaklaşılabilir. Ama bir de şu açıdan düşünelim: bizim zamanımızda renkli televizyon ya yoktu ya henüz yaygınlaşmamıştı, bilgisayar yoktu, cep telefonu hayal bile edilemezdi...O zaman çocukların aynı şekilde yetiştirilmesini düşünmek ne kadar doğru olur? Anne ve babaların gelişen çağa ve akıl almaz uyaranlara karşı kendilerini yenilemeleri kadar doğal ve harika bir şey olamaz! Evet bu alışkanlık yine dünyayı kurtarmaz belki, ama dünyanın daha iyiye gitmesini sağlayabilir.

1- Çocuğu Dinleyebilmek

İletişimden bahsederken ilk aklımıza gelen konuşmak olsa da en önemli öğe dinlemektir. Dinlediğiniz ve sadece çocuğa ilgi gösterdiğiniz zaman, ona yüzlerce öğüdü vererek yaptıramayacağınız şeyi yaparsınız. Örnek olursunuz. Eğer siz çocuğa saygı gösterir, sözünü kesmeden dinler, ilgilenir ve değer verirseniz, o da size o şekilde davranmayı öğrenir.

Çocuğu nasıl dinlemeli? Çocuğunuzu dinlerken, amacınız cebinizdeki hazır öğütleri vermek, konuşmasını sürekli kesmek, sıkılmak, sağa sola bakmak, bir yandan başka iş yapmak olmamalıdır. Amacınız o andan zevk almak, paylaşımın tadını çıkarmak, destek olmak, örnek olmak, sevgi ve saygı göstermek olabilir. Her zaman anlatılan konular eğlenceli olmayabilir, ama etkin dinleme yöntemleri kullanarak onun kendini değerli hissetmesini ve iletişim becerilerini artırabilirsiniz. Çocuk anlatırken 'hmm, evet, anlıyorum, peki başka, daha sonra ne oldu, demek ... hissettin' gibi sözel ifadeler kullanabilirsiniz. Ayrıca 'başı hafifçe yana eğme, dokunma, kucaklama, göz teması kurma ve başla onaylama' gibi vücut ifadeleri konuşmanın devam etmesini sağlar.

Ona duygularını ifade etmekte destek olabilirsiniz...'demek arkadaşın sana vurunca üzüldün...'

Ona çözemediği konularda yardımcı olabilirsiniz...'kardeşin senin eşyanı aldığında, hayır diyebilirsin...'

Onun özgüvenini artırmada yardımcı olabilirsiniz...'ben de küçükken adımı söylerken heyecanlanırdım, hadi seninle biraz soru sorma oyunu oynayalım...'

Onun kendini anlatmasını, ifade becerisini artırabilirsiniz...'anladığım kadarıyla bugün okuldaki yemeği sevmedin, peki bu konuda ne yapabiliriz?...

Onun kendini değerli hissetmesi için etkin dinleme yöntemlerini uygulayabilirsiniz...

2- Çocukla Konuşabilmek

En öncelikli olarak konuşma zamanına ve fiziksel ihtiyaçlara dikkat etmek gerekir. Yemekten önce, uykusuzken, yorgunken, okuldan alır almaz, başkalarının yanında önemli konuları gündeme getirmenin hiç bir yararı olmaz. Tok, dinlenmiş, ailesiyle hasret gidermiş, düzenini sağlamış çocukla daha rahat konuşulur.

Genelde alışkın olduğumuz gibi öğüt, emir, vaaz, eleştirme, tanı koyma, teskin etme yerine; amacımız dinlemek, anlamak, yardımcı olmak, destek olmak olabilir

Cümleleri kurarken henüz 3-6 yaş arası bir çocukla konuştuğumuzu defalarca hatırlamamız gerekebilir. Kurulan çok uzun cümleler, imalar, kıyaslar, benzetmeler bazen onun için anlamsız olabilir. Daha kısa, net ve imasız konuşmamız daha etkili olur.

Koyacağımız kuralların gerçekçi olması gerekmektedir. Her gün yatak toplamasını, diş fırçalamasını ve arkadaşlarıyla kesinlikle kavga etmemesini istemek pek gerçekçi olmaz. Henüz bu konularda sizin desteğinize ve hatırlatmanıza bazense yardımınıza ihtiyaç duyar.

Ne zaman uzmana danışılmalı?

Çocuklarınızla yaşadığınız sorunları kısa sürede çözemiyor, artan sorunlarla uğraşıyor, tahammülsüzlük yaşıyor, ceza ve şiddeti uygular duruma geldiyseniz mutlaka yardım almalısınız. Bu dönemde kuracağınız sağlam ilişki 'sağlıklı ergenlik ve yetişkinlik' için temel oluşturmaktadır. Konuyla ilgili uzman psikoloğumuza danışabilirsiniz.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr