Cep Telefonlarına Dikkat!


Ev ve iş yerlerimizde gün boyu kullandığımız teknolojik ürünler, hayatımızı kolaylaştırmasına rağmen, yanlış veya fazla yararlanıldığında çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen elektromanyetik alanların oluşmasına yol açar.

Aynı şekilde elektronik cihazlar da yapay elektromanyetik alan yaratmaktadır. Örneğin; cep telefonu, kablosuz internet ağı, baz istasyonları, bilgisayar ekranı, televizyon vericileri, radyo, saç kurutma makinesi, buzdolabı, mikrodalga fırınlar, elektrikli ev aletleri, nükleer santraller, yüksek gerilim hatları, röntgen makineleri, trafolar, floresan ve ekonomik lambalar elektromanyetik alan oluşturan cihazlar arasındadır.

ELEKTROMANYETİK TEHLİKE

Cep telefonları, elektromanyetik alan yaratan radyo frekans dalgaları ile çalışır. Radyo frekans dalgaları, frekansı yüksek X-ışınları veya gama ışınları gibi iyonize edici radyasyon değildir. Yani, vücudumuzda kimyasal bir bağı çözme ya da iyonlaştırma etkisi yoktur. Ancak cep telefonunu kullandığımızda çevrede elektromanyetik alan oluşturmuş oluruz. Elektromanyetik dalgalar vücuttaki dokuları ısıtarak ya da kimyasal değişimlere uğratarak zarar verirler. Bu dalgalara maruz kalma süresi ve maruz kalınan uzaklık vücuttaki hasar oranını belirleyen en önemli faktörlerdir. Elektromanyetik radyasyonun, beynin elektriksel yapısında ve dikkat, hatırlama, tepki verme gibi algılama fonksiyonlarında kısa süreli değişimlere neden olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak, üzerimizde oluşan etkileri yorgunluk, huzursuzluk, sinirlilik, depresyon ve uyku bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı, kulak çınlaması ve eklem ağrıları olarak sayılabilir. Yapılan araştırmalarda, cep telefonuna bağlı elektromanyetik dalgaların beyine ulaşmasının yaş ile birlikte azaldığı, 5 yaşındaki bir çocukta bu dalgaların beyine yüzde 75 oranında ulaştığı, erişkinde bu oranın yüzde 25 olduğu deneysel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmamaları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilmektedir.

KANSERE NEDEN OLABİLİR Mİ?

İyonlaştırıcı olmayan radyo frekans dalgaları, atomlardan elektron kopararak iyonizasyon yapacak güçte değildir, dolayısıyla DNA hasarına yol açmaz ve kansere neden olduğuna dair bilimsel bir kanıt da bulunmamaktadır. Ancak yapılan çalışmalar henüz yeterli düzeyde olmadığından, ‘zararsızdır’ demek doğru değildir. ‘Bilimsel olarak yüzde 100 sağlıklıdır’ açıklaması yapılıncaya dek elektromanyetik alanlara karşı ihtiyatlı bakılmalıdır.

ELEKTRONİK TEHLİKEYE KARŞI PRATİK ÖNERİLER

 • Kullanmadığınız elektrikli aletleriya kapalı tutunuz ya da fişten çıkarınız.
 • LED, LCD veya plazma bilgisayar ekranlarını ve televizyonları kullanmaya özen gösteriniz.
 • Bilgisayar ekranı ile klavye arasına 1 metre mesafe koymaya çalışınız, ekran filtresi kullanınız.
 • Ekonomi lambalarını okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösteriniz.
 • Yatak odasında TV ve bilgisayar bulundurmamalı, eğer varsa yatarken kapatmalısınız.
 • Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Bu nedenle, sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanınız.
 • Cep telefonlarını sohbet amaçlı kullanmayınız, kullanmadığınız sürede mümkünse kapalı tutunuz. Açıkken, kalp üzerinde, göğüste taşımamaya dikkat ediniz. Kalp pili kullanıcılarının telefonu üzerlerinde taşıması önerilmemektedir.
 • Cep telefonunu kesinlikle kablolu kulaklıkla kullanınız. Açık durumda iken vücudunuzdan mümkün olduğunca uzakta taşımaya özen gösteriniz. SAR değeri 1 W/kg’dan az olan veya sıfıra en yakın telefonları tercih ediniz.
 • Hamilelerin cep telefonu kullanması önerilmemektedir.
 • Kablosuz telefonlar ve kablolu modem kullanılmalıdır. Kablosuz interneti kullanmadığınızda bilgisayarın Wi-Fi özelliğini kapatmayı unutmayınız.
 • Restoran, otel, tatil sitesi gibi yerlerde kablosuz internet erişimi olmayanları tercih ediniz.
 • Fotokopi makineleri ve mikrodalga fırınlar gibi aletlerden mümkün oldukça uzak durmaya çalışınız.
 • Elektrikli tıraş makinesini mümkünse şarjlı modellerini kullanmayı tercih ediniz.

Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr