Burun estetiği nedir ve nasıl yapılır?


Burun estetiği burun şekil bozukluklarının düzeltilmesi anlamına gelmektedir ve temel olarak iki şekilde yapılabilmektedir. Açık ameliyat denilen burun altında küçük bir kesi yapılarak ve kapalı teknik denilen burun dışında hiçbir kesi yapılmadan yapılabilmektedir.

Bu iki teknik arasında başarı şansları açısından iyi ellerde bir fark olmamaktadır. Fakat her kişinin kendi durumu incelenerek hangi tekniğin daha uygun olacağına karar vermek gereklidir. Günümüz koşullarında kapalı teknik ameliyatla açık teknikle yapılabilecek tüm müdahaleler yapılabilmekle birlikte başarı şansını arttırmak açısından kişiye özel karar verilmektedir. Her hasta için özel olarak ameliyat öncesi fotoğraf üzerinde çalışma yapılmalı photoshop çizimleri yapılarak hastanın nasıl bir burun istediği konusunda bilgi edinilmeye çalışılmalı ve ameliyat planı buna göre yapılmalıdır. Hastanın isteği halinde ameliyat öncesi birçok defa görüşme yapılabilmekte ve hasta aydınlatılmaktadır.

Estetik burun ameliyatları duruma göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte genellikle genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyat süresi kişiden kişiye farklı olmakla birlikte ortalama 1,5 – 2 saat civarındadır. Burun içine tampon konulmamakta ve kişi ilk günden itibaren nefes alabilmektedir. İçeriye gerekli hallerde slikon splintler konulmaktadır bunlar delikli olduğu için nefes almaya engel değildir ve 2-3 gün sonra çıkarılmaktadır. Burun sırtına atel konulmakta ve genellikle 1 hafta sonra çıkarılmaktadır bundan sonra gerekli hallerde bantlama yapılabilmektedir. Özenli bir ameliyat kadar özenli bir takip de önemlidir.

Ameliyat tekniği olarak total zar altı tekniği tercih etmekteyiz, bu şekilde ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morlukların çok aza indirgenmesi sağlanmaktadır. Ameliyat esnasında kanamasız ameliyat yapmaya ve şişlik ve morluğu en az seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Bu şekilde özenli yapılan bir ameliyat sonrası genellikle şişlik-morluk görülmemekle birlikte kişiye göre farklılık gösterebilir ve oluşabilecek şişlik ve morluklar genellikle 1 hafta içinde ortadan kalkmaktadır. Kullandığımız özel teknik ve aletlerle hastaların çoğunda neredeyse hiç morluk oluşmamaktadır. Burundaki ödemli hal genellikle 1. ay sonunda ortadan kalkmaktadır. Tabiki burnun tam oturması için 6 ay süre gereklidir.

Ameliyat tekniği olarak burun iskelet yapısını zayıflatacak teknikler yerine kıkırdak ve kemik yapıları koruyarak şekillendirmek ve uzun dönemde burun yapısının bozulmasını önlemek hedeflenmektedir. Bu sayede ileri dönemde burunda düşme veya şekilde bozulmalar görülmemektedir.

Estetik burun ameliyatları ile birlikte burun içinde var olan eğrilikler, burun etlerindeki büyümeler (alt konka hipertrofisi), burun içi etlerin balonlaşması (konka bülloza), sinüs problemleri (sinüzit, osteomlar vs. ) gibi problemler de düzeltilebilmekte ve kişinin nefes alış verişi mükemmel bir hale getirilebilmektedir. ENTO KBB CERRAHİ DAL MERKEZİ olarak tüm ekibimiz bu ameliyatlar konusunda gerekli deneyime sahiptir ve bu tür ameliyatlar başarı ile uygulanmaktadır.

Ücretsiz görüşme için randevu alabilirsiniz.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Rekonstruktiv plastik cərrahiyyə və 5 daha çox

Əlaqədar Məqalələr

Estetik Burun Əməliyyatı

Burun estetiği əməliyyatı ( Rinoplasti ) indiki vaxtda ən sıx edilən və müsbət n...

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...