Burun Estetiği


Genel anestezi ya da sedasyon / lokal anestezi gerçekleştirilebilen burun estetiği ameliyatları önceden belirlenen ve planlanan yürürlükte yapılmaktadır. Burun estetik operasyonlarında konka hipertrofisi ya da septum deviasyonu şeklindeki solunum sıkıntıları da yaşanabilmektedir. Burun ameliyatından önce hastanın endoskopik muayene adını verdiğimiz ve bu şekilde hastanın tedavi öncesi analizini öğrenebildiğimiz yöntem uygulanır.

Ameliyatların süresi ortalama 1 ile 1.5 saat arasında değişebilmektedir. Bahsettiğimiz 1-1.5 saatlik süre, daha önceden herhangi bir operasyon geçirmemiş burunlar içindir. Söz gelimi önceden burun ameliyatı olmuş kimselerin pozitif netice alamamış olması, daha sonrasında da tekrar ameliyat olmasını gerektirebilir. Tabi birinci ameliyat ile ikinci ameliyat arasında en az 1.5 yıl farkın olması gerekiyor. Ayrıca ameliyat süresi 2-3 saatten fazla da zaman alabilmektedir.

Gelişen teknoloji ve tıbbi yeniliklerin sayesinde, şimdiki burun estetiği ameliyatlarında tampon kullanılmamaktadır. Burun içindeki örtünün dikilmesi ile tamponun basıncına ihtiyaç duyulmamaktadır. Lakin ameliyatın ardından sızıntıda artış görülmesiyle birlikte, nefesi kolaylaştıran borulu bir tampon kullanılabilir. Burun ameliyatından hemen sonra, burun ince bant ve plastik kalıp aracılığı ile sabit tutulması sağlanır. Operasyon ardından o gece hastanede kalınması gerekir.

Burun estetiği ameliyatlarının geçmiş yıllara nazaran, zor ve ağrılı geçtiği kesinlikle söylenemez. Yalnızca göz çevresinde soğuk yani buz uygulaması yapılmalıdır. Şişliklerin azalması hızlanacaktır.3 – 4 saat sonra yemek yenilebilir ya da içilebilir, yürüyüş yapılabilir.

Plastik kalıp 1 hafta boyunca hastada takılı kalır ve daha sonra alınır. Operasyonun ardından 2 ile 3 gün arasında, göz altı ve çevresinde çeşitli morluklar ve şişlikler görülebilir. Plastik kalıbın alınması ile burnun şekil yönünden farklı bir formata büründüğü, gözle görülerek fark edilebilir


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Müəllifin Yazıları

Üz-Çənə Plastik, Estetik və Rekonstruktiv Əməliyyatları

Plastik cərrah PROFESSOR Dr.ALİ GÜRLEK, üz-çənə rekonstruktiv Əməliyyatları....

daha ətraflı...

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...

daha ətraflı...

Əlaqədar Məqalələr

Estetik, Plastik və Rekonstruktiv Əməliyyatlar

Professor doktor ALİ GÜRLEK estetik, plastik və rekonstruktiv əməliyyatlar haqqı...

Estetik Burun Əməliyyatı

Burun estetiği əməliyyatı ( Rinoplasti ) indiki vaxtda ən sıx edilən və müsbət n...