Bugün Kalbiniz İçin Yeni Bir Başlangıç Yapın


Kalbiniz için doğru adımlar atın ve sağlık planları yapın. Kalbinizi yoran tüm sorunları geride bırakın ve sağlıklı bir yaşam için, kalbinize daha iyi bakmak için kesin kararlar alın. Çünkü daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı, yaşam biçiminizde yapacağınız küçük değişikliklerde saklıdır. Bunun için hemen karar verip bugün uygulamaya başlayın.
Url Mənbəyi: http://www.memorial.com.tr/rehberler/saglik_rehberi/bugun-kalbiniz-icin-yeni-bir-baslangic-yapin/

Tükettiğiniz besinlerin rengini değiştirin!

Kalp sağlığınız için daha önceki beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak, sağlıklı beslenme kararı alın. Katı yağ tüketimini bırakarak, zeytinyağı ile beslenin. Kırmızı et alışkanlığından vazgeçin. Yeni yılda tükettiğiniz etin rengi ‘beyaz’ olsun. Kırmızı et yerine, balık, hindi, tavuk yiyin. Beslenmenizde, fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verin. Yağsız veya az yağlı, süt ve süt ürünleri tüketin. Konsantre süt, karaciğer, işkembe gibi sakatatlardan; sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durun. Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Beyaz un yerine işlenmemiş yani kepekli buğday unu tercih edin.

Çocuklarınıza sofra alışkanlığı kazandırın.

Köfte-pilavdan başka yemek yemeyen, fast food alışkanlıkları olan ve yemek seçen çocuklarınıza, sofra alışkanlığı kazandırın. Onlara bamya, fasulye, salata ve meyve yemesini öğretin. Çocuklarınızı fast food-hamburgerden uzak tutun.

Belinizi inceltin!

Yağların karın çevresinde toplanmasının özellikle kalp-damar hastalığı riskini artırdığını ve bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimi geçmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yeni yılda belinizi inceltin, kilo verin, öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son verin. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır.

Komşunuzun diyet listesinden uzak durun!

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunun için öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son verin. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin daha sağlıklı ve kalıcı olduğunu unutmayın. Kilo kaybı sağlıklı bir yaşam için ilk adımdır. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır. Kilo verirken komşunuzun diyet listesini değil, bilimsel standartlarda hazırlanmış ve diyetisyenin size önerdiği listeyi dikkate alın.

Menopozu geciktirin.

Östrojen hormonu kadınları damar sertliğine karşı korur. Ancak menopozla birlikte östrojen hormonu ortadan kalktığı için kadınlarda anormal bir damar sertliği süreci başlar. Bu nedenle menopozu geciktirici tedavi olun.

İş stresinden kurtulun.

İş yaşamınız için de yepyeni bir başlangıçlar yapın. Stres kontrolü sağlayıcı aktivitelerde bulunun. İşinizde beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Ağır sorumluluk altına girmekten kaçının. Düzenli egzersiz stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu nedenle kalbiniz için verdiğiniz yeni kararlar arasında hareketli bir yaşam tarzını benimsemek de olsun. Tembellikten uzak durun. Yürüyüş yapın ve asansör yerine merdivenleri tercih edin. Yakın mesafelerde aracınızı kullanmak yerine yürüyün.

Çocuklarınıza hazır olmadığı sorumluluklar vermeyin!

Özellikle aile şirketlerinde kalp krizi sorunuyla sık karşılaşılmaktadır. Ekonomik yönden güçlü olan aileler, çocuklarına yurtdışında çok iyi eğitim aldırarak genç yaşta aile şirketinin üst düzey yönetimine getirir. Ancak çocuğun deneyimi olmadığı için genç, kendini sürekli ailesine kanıtlama çabası içine girer ve stres yaşar. Sonunda, omuzlarına yüklenen ağır sorumluluk onun kalp krizi geçirmesine neden olur. Bu nedenle çocuklara hazır olmadıkları ve taşıyamayacakları sorumluluklar verilmemelidir.

Düzenli kalp kontrolleri yaptırın.

Ailenizde genç yaşta kalpten ölüm hikayesi varsa, diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastasıysanız, aşırılı kilolu ve hareketsiz biriyseniz kalp hastalıkları açısından risk grubundasınız. Risk grubu içinde olanlar 30, risk grubunda olmayanlar 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak bazı testler yaptırmalıdır. Bunlar; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekeri tetkikleridir. Bunları her yıl mutlaka yaptırın. Kan yağları dışında düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürün. Hekim kontrolünde günde 100 mg aspirin alın.

Aceleci olmayın.

Aceleciliği bir kenara bırakın ve yavaşlayın. A tipi olmak başarının sırrıdır ama sakin bir kişilik yapısı ile de başarının anahtarına sahip olabilirsiniz. Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz değişin. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışın. Daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmak için yoga yapın.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr

BÖYÜK DAMAR ӘMӘLİYATLARI

ÜRӘK CӘRRAHİYӘSİNİN ӘN BÖYÜK ӘMӘLİYYATI ARASINDA SAYILAN BU CӘRRAHİYӘ BÜTÜN BӘDӘ...

ÖZӘL TOBB ETU XӘSTӘXANASI ÜRӘK DAMAR CӘRRAHİYӘSİ ŞÖBӘSİ

ÖZӘL TOBB ETU XӘSTӘXANASI ÜRӘK DAMAR CӘRRAHİYӘSİ ÜÇÜN HAZIRLANMIŞ ӘMӘLİYATXANALA...

Atrial Fibrilasyon və Ablasyon Müalicəsi Nədir?

Ürək döyüntüsü, sol döşdə sıxışma, ürəyin pır pır etməsi kimi ifadələr həmişə ar...

ÜRӘK RİTİM POZULMASININ CӘRRAHİYӘSİ

ÜRӘK QAPAQ XӘSTӘLİKLӘRİNDӘ PATOLOGİYA SADӘCӘ QAPAQLARA ZӘRӘR VERMӘZ,EYNİ ZAMANDA...

QAPAQ ӘMӘLİYATLARI.ÜRӘK-

ÜRӘK QAPAĞINI SÜNİ QAPAQLA DӘYİŞDİRMӘK YERİNӘ QAPAĞI TӘMİR ETMӘK XӘSTӘLӘR ÜÇÜN Ә...