Aşil Tendonu: Yırtıkları ve Tedavisi


Aşil Tendonu, yırtıkları ve tedavisi hakkında detaylı bilgi...

Aşil tendon rüptürleri (yırtığı) sık görülen ve ciddi sorunlar yaratabilen tendon yaralanmalarıdır. Genç-erişkin ve erkek hasta grubunda sık görülmektedir. Yırtığın meydana geliş sebepleri arasında ilk sırayı spor karşılaşmaları ( futbol, tenis başta olmak üzere), ani ve aşırı zorlanmalar, tendon üzerine direk travmalar ve kronik aşil tendinitleri almaktadır. Ayrıca; bazı antibiyotik grupları ve bazı kolesterol düşürücü ilaçların da nadiren de olsa tendinite neden olarak dolaylı dolaylı yoldan yırtıklara sebep verdiğine dair çalışmalar vardır. Spor karşılaşmalarındaki tendon yırtıklarında; özellikle düzenli spor yapmayan, ısınmadan spor yapan, kısa mesafede yarışmalı spor yapan ( halı saha futbol vb) orta yaş grubu erkekler risk grubundadır.

Yırtık gelişen hasta genellikle aşil tendonunun kemiğe yapışma yerinin yaklaşık 5-7 cm yukarısında ayak bileğinin arkasında ani zorlanma sonucunda ani ve şiddetli bir acı ( hastaların ifadesine göre taş atılmış, tekme atılmış gibi) hisseder. O andan itibaren yürümekte zorlanan hasta o taraf ayağının parmakları üzerinde yükselemez.

Muayenesinde, Thompson testi ( hasta yüzükoyun yatarken baldır kasının sıkılması sonucunda ayak bileğinde hareketin görülmemesi ) pozitiftir. Yırtık olan bölgede tendonda elle hissedilebilir çukurlaşma vardır ve ultrasonografi ya da MRI tetkikinde yırtığın tespit edilmesi ile tanı netleşir.

Tedavisinde; konservatif (cerrahi dışı) ve cerrahi yöntemler kullanılabilir. Kısmi yırtıklarda cerrahi dışı tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Hasta taraf bacak hekimin tercihine göre diz altı ya da dizin üzeri seviyesinden ayak bileği ekin pozisyonunda ( ayak bileği aşağıya doğru itilmiş pozisyonda) alçıya alınır. Daha sonra özel tip aşil botları, aşil atelleri ve kısa yürüme cihazları ile tedavi 3-6 aya kadar uzatılabilir.

Tam yırtıklarda farklı görüşler olsa da; genelde tercih edilen yöntem acil cerrahidir. Kısmi açık ( yırtık üzerinden 3-4 cm) yada açık yöntemler ile tendon cerrahi olarak tamir edilir ve tedaviye alçı, ardından özel tip aşil botları, aşil atelleri ve kısa yürüme cihazları ile tedavi 3-6 aya kadar devam edilir.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 52 daha çox

Əlaqədar Məqalələr