AKCİĞERİNİZİN YAŞINI BİLİYOR MUSUNUZ?


Koah’ belirlileri nelerdir? KOAH'ın belirtileri maalesef bazen çok geç dönemde ortaya çıkar. En sık görülen belirtiler öksürük, balgam nefes darlığıdır. Öksürük ilk zamanlarda sadece mevsim geçişlerinde görülür, balgam olmayabilir hatta İçişi balgam çıkarmakta sıkıntı bile çekebilir. Nefes darlığı da ilk zamanlarda ağır eforlarda 2-3 kat çıktıktan sonra olurken zamanla efor kapasitesi düşer, düz yolda da nefes darlığı görülmeye başlar

KOAH teşhisi nasıl konulur?

KOAH teşhisinde en önemli tam yöntemi üfleme testi - Solunum Fonksiyon Testi/SFT- dir. Bunun yanında akciğer filmi, kan oksijen seviyesi ve bazı kan tetkikleri ile kliniğin gereğine göre ileri testlerdir.

KOAH tedavisindeki temel püf noktalan nelerdir?

İlk adım KOAH'a yol açan etkenderjden uzak durmaktır. Yani kişi sigara içiyorsa kesin ve tamamen bundan uzak durmak zorundadır. Çalışma ortamlarında kirlı-dumanlı-kokulu koşullar varsa bunlardan uzak duracak şekilde yaşamım planlama durumuna gitmelidir Grip ve zatürre aşılarını yaptırmalı, ilaçlarını düzenli kullanmak hareketsizlikten kaçınmalı; beslenmesine dikkat etmeli, stresten uzak durmalı; daimi oksijen tedavisi önerilmişse bunu önerilen süre ve dozda kullanmalı; şikayetlerinin artması, atak olarak nitelendirilecek değişikliklerin olması halinde takip eden doktoru ile iletişime geçmelidir. Bunların birine bile dikkat edilmemesi halinde hastalık sürekli ilerler ataklarla sürekli hastaneye yatma gereksinimi doğar ve solunum yetmezliği gelişip yaşam süresi ve kalitesine ciddi olumsuz yansımalar olur.

Hastanemizde göğüs hastalıkları - solunum sistemi ile ilgili her türlü sorununuzun ayaktan-poliklinik; yatırarak-klinik- koşullarında en son standardize tam ve tedavi yöntemleri ile en kısa sürede çözümlenmeye çalışılır

Göğüs hastalıkları ile ilgili şikayetler: öksürük, balgam, nefes darlığı, hırütılı-hışıltılı solunum göğüs ağrısı-yan ağrıları-sırt/omuz ağrıları, kan tükürme, horlama-uykuda nefes darlığı-gündüz sürekli uykululuk hali. Sigaraya bağlı etkilenme-hasarlar-hastalıklar. işinize bağlı etkilenme-hasarlar-hastalıklardır. Nedeni izah edilemeyen genel şikayetler ise; ani kilo kaybı, ani kilo artışı, gece terlemesi - halsizlik - ateş ve nedeni izah edilemeyen ses kısıklıklarıdır.

En sık görülen Göğüs Hastalıkları

Astım. KOAH. bronşit-amfizem. üst solunum yollan hastalıkları, larenjit-farenjit-sinüzit- traeıt-bronşit-bronşiolit. zatürre-zatürcem- abse, uykuda solunum bozuklukları hastalıkları, tromboemboli - ciğere pıhtı atması-ciğer felci, akciğer nodül - kitle - kanser, meslek hastalıkları, sigarayla ilişkili hastalıklar interstisyel akciğer hastalıkları ve solunum yetmezlikleri-Sigara hava kirliliği, mesleksel tozlar, dumanlar ciğerlerinizi etkiler, erken yaşlandırır, tıkar, nefessiz bırakır. Akciğerinizin yaşını öğrenmek için hastanemizin solunum fonksiyon laboratuvarına bekleriz.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr