Ağrısız Doğum Mümkün Mü?


Doğum; insanoğlunun kendisinden bir parçayı, bir canlıyı dünyaya getirmesi yaşanabilecek en güzel duygulardan biri belki de en güzeli, en özeli. Ama çoğu zaman; o güzelliğin, o anın büyüsü; çekilen sancılarla ve taşınan endişelerle bozulmakta. Dokuz ayın sonuna doğru stres katsayıları iyice artan anne adayları, hem dinledikleri korku dolu hikayeler ve olumsuz anılar, hem de doğum yöntemlerinin çeşitliliği söz konusu olunca tam bir kaos yaşıyor.

Aslında, kulaktan dolma doğum hikâyelerini fazla ciddiye almadan, doğum yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olmak; güvenle doğuma girmenizi sağlayacak en önemli adımdır.

EPİDURAL ANESTEZİ


Normal doğum sancıları kısmen ağrılı bir süreçtir. Günümüzde bu sancılı doğum sürecine dayanama nedeniyle anne adayları, doğumu kısmen de olsa hızlandırmak ve sancıları hissetmemek için sezaryenle doğum istemektedir. Epidural anestezi (ağrısız doğum) ile anne adaylarımız doğrumun bu ağrılı aşamasını hiç hissetmeden rahatlıkla doğumu yaşayabilirler.

Tıbbi olarak uygun her hasta da hastanemizde uzman anestezi doktorları tarafından epidural anestezi uygulanmaktadır. Güvenle tercih edilmektedir. Bu yöntemle hastaneler tarafından yüzde 45’leri bulan sezaryenle doğum yerine hastaların normal doğuma yönlendirilmesi daha kolay olacaktır.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr