Acil Servis Nedir?


Ani gelişen ve kişinin hayatını ya da hayatın bütünlüğünü tehdit eden durumlar acil sağlık durumları olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası Acil Tıp Federasyonu’na göre akut gelişen hastalıklar ya da yaralanmalar, acil tıbbın müdahale edeceği konular olarak belirtilmekle birlikte birçok ülkede mevcut ortak sorun, acil servislerde oluşan hasta yoğunluğudur.Dünyada, Acil Servislere başvuran hasta sayılarının Acil Servis kapasitelerini aşması nedeniyle triyaj kavramı ortaya çıkmıştır. ​ ​

Triyaj Nedir?

Triyaj kelimesi, İngilizce “Triage” ve Fransızca “Trier” kelimelerinden köken alır ve “ayırma, sınıflandırma, öncelik belirleme” anlamlarına gelir. Triyaj, tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan kişilerin müdahale önceliklerinin belirlenmesi işidir. Acil Servislerde tüm dünyadaki güncel uygulama, öncelikle hastaların triyajının yapılmasıdır. Acil Servis girişlerinde yapılan efektif bir triyaj sayesinde yoğun anlarda kritik durumdaki hastaların müdahalesi gecikmeden yapılabilmektedir. Triyaj işlemi sayesinde öncelikle durumu kritik olan hastalar gereken muayene ve tedavi ihtiyaçlarına mümkün olan en kısa sürede ulaşmakta, ayrıca hastaneler de bu sayede kaynaklarını etkin şekilde kullanmaktadırlar.

Özel TOBB ETÜ Hastanesi Acil Servisi’nde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili Yönetmelikleri ve Tebliğleri gereği triyaj uygulaması yapılmaktadır. Hastanemizde tüm Acil Servis personeli triyaj eğitimi almıştır ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanmaktadır.

Acil Servisler hastanelerin aynalarıdır. Hastanelerde gerçekleşen tüm hasta karşılama, tanılama, yatış, operasyon, yoğun bakım, taburculuk, kısacası tüm tanı ve tedavi süreçleri acil servislerde vardır ya da iç içedir. Ayrıca Acil Servisler, hastanelerin 24 saat boyunca durmaksızın işleyen ünitelerinden biri olması nedeniyle kesintisiz olarak hastaneye başvuran acil hastalara gereken tüm tıbbi ve sosyal hizmetleri verebilecek düzeyde yapılanmış olmalıdırlar.

Acil Servis’e gelen hastaların geliş sebepleri genellikle beklenmeyen rahatsızlıklar olduğundan, hastalar geliş şikayetlerinin dışında ayrıca endişelidirler. Bu endişe, sebebini bilmediği bir durumun onu bilmediği bir yere ve bilmediği insanlara götürmesidir. Acil Servislerin, mekan olarak hastaların kendilerini rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olacak şekilde dizayn edilmiş olmaları gerekmektedir. Acil Servislerde çalışan doktor, hemşire, idari personel ve yardımcı sağlık personelinin de hastaların bu olası endişelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak şekilde davranışlar sergilemesi gerekmektedir.

Özel TOBB ETÜ Hastanesi Acil Servisi, konusunda uzman tecrübeli kadrosu, teknolojik ve tıbbi altyapısı, özgün mimarisi, fonksiyonel dizaynı ve hastane içerisindeki fiziksel konumlandırılması ile ilk anda göze çarpan bölümlerden biridir. Özel TOBB ETÜ Hastanesi Acil Servisi, fonksiyonel mimarisi sayesinde hem hastalarımız hem de çalışanlarımız açısından çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Acil Servis’te hastaların muayene ve tedavilerinin yapıldığı 3 muayene odası, 1 cerrahi müdahale odası ve 6 yataklı bir gözlem salonu bulunmaktadır. Ambulans ve yaya girişleri için iki ayrı girişi bulunan Acil Servis’te minör travmalara, kesi ve yaralanmalara, ortopedik acil durumlara müdahale etmek üzere düzenlenmiş ve küçük cerrahi işlemlerin yapılabildiği ayrı bir girişim odası bulunmaktadır. Buna ek olarak kritik durumda olan hastalar ve ağır travmalı hastalar gerektiğinde acil girişim için düzenlenmiş canlandırma odasında uygulanan yeniden canlandırma işlemlerinin yanısıra gerektiğinde her türlü acil girişim de yapılabilmektedir. Özel durumları ya da hastalıkları olan hastalar için ayrıca bir izlem odası mevcuttur. Özel enfeksiyonları olabilecek hastalarımız Acil Servis’te bulunan negatif basınçlı izolasyon odasına alınırlar. Özel TOBB ETÜ Hastanesi Acil Servisi’nin, Radyoloji bölümüyle olan komşuluğu sayesinde Acil Servis’e gelen hastaların en kısa sürede görüntüleme tetkiklerinin yapılabilmesini sağlamaktadır. Yoğun Bakım Üniteleri, Anjiografi Ünitesi ve Ameliyathaneler ile de yakın komşuluğu ve özel koridorlarla bağlantısı da fonksiyonel bir kolaylıktır.

Özel TOBB ETÜ Hastanesi’nin tüm birimlerinde olduğu gibi Acil Servis’te de hastaların laboratuvar numuneleri Pnömatik Tüp Transfer Sistemi (PTTS) aracılığı ile barkodlu olarak laboratuvara gönderilmektedir. Özel TOBB ETÜ Hastanesi Radyoloji bölümünde bulunan PACS sistemi sayesinde radyolojik görüntüler çekildiği anda filmlerin basılmasına gerek olmadan doktorlar tarafından bilgisayar ekranlarından incelenebilmektedir. Acil Servis’te verilen tüm hizmetler, Özel TOBB ETÜ Hastanesi kalite ve akreditasyon standartları çerçevesinde hazırlanan işleyiş prosedürlerine uygun olarak verilmektedir. Hastane bünyesinde verilen hizmetiçi eğitimler ile tüm personelin kendisini geliştirmesi sağlanmaktadır.

Bunları Biliyor Musunuz?

Yanıklar ve ilk yardım

Birinci derece yanıklar: Cildin sadece epidermis denilen üst tabakası etkilenmiştir. Deri genellikle kızarmıştır. Yanan bölgede şişme ve ağrı da görülebilir.

İkinci derece yanıklar: Cildin üst tabakası yanmış ve dermis denilen ikinci tabaka da etkilenmiştir. Deride su toplanması sonucu kabarcıklar (bül) oluşur, aşırı derecede kızarıklık ve beneklenmeler görülür. İkinci derece yanıklarda aşırı derecede şişlik ve ağrı görülür.

*Yanık bölgeyi soğuk su altında en az beş dakika ya da ağrı geçene kadar tutunuz.

* Yanık bölge üzerine steril gazlı bez koyunuz.

* Ağrı kesici alabilirsiniz.

*Mümkünse yanık bölgeyi kalp seviyesinden yüksekte tutunuz.

*Yanık bölgesinde yüzük, bilezik gibi takılar varsa mutlaka hemen çıkarınız.

*Kesinlikle buz kullanmayınız.

*Diş macunu, yoğurt gibi maddeleri kesinlikle kullanmayınız.

*Su toplamış kabarcıkları patlatmayınız.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Əlaqədar Məqalələr