3 ve 4 Boyutlu (3D/4D)Gebelik Ultrasonografisi


Bebeğinizin İlk Gülümsemesini Görmek İster Misiniz? 3D ve 4D gebelik ultrasonografisi nedir? 3D ve 4D gebelik ultrasonografisi, klasik ultrasonografi tekniği gibi ses dalgaları kullanılan özel bir görüntüleme yöntemidir. 2 boyutlu ultrasonografide elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına işlenerek 3 düzlemde görüntü alınabilmesidir.

Bu işleme zaman faktörü eklenirse 4 boyutlu ultrasonografi elde edilir. 3 boyutlu / 4 boyutlu görüntüleme yöntemiyle anne karnındaki bebeklerin gerçeğe oldukça yakın görüntüleri elde edilmektedir.

Kimlere yapılır?

En yaygın kullanım amacı, ailenin anne karnındaki bebeğin vücudunu, özellikle de yüzünü görmektir. Ancak bununla sınırlı kalmayıp, bebeklerde olabilecek hastalıkların tanımlanmasında doktora yardımcı olmaktadır. 2 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin iç organları değerlendirilir, 3 boyutlu ultrasonografide iç organ değerlendirilmesi yapılamaz. Bu yöntem ile en sık samak-dudak yarıkları, el-ayak problemleri, omurga açıklığı gibi hastalıklar değerlendirilir.

Ne zaman yapılır?

Tercihen 28-32. haftalar arasında yapılır.

Her zaman istenen görüntü elde edilebilir mi?

İstenilen görüntüler için bazı şartlar vardır. İncelenecek bölgenin (özellikle yüz) önünde amnion sıvısının yeterli olması gerekmektedir. Ara sıra bebeğin pozisyonu değiştirilerek, hareketi sağlanarak bu sorun aşılmaya çalışılır. Elde edilen görüntüler basılı fotoğraf veya CD şeklinde kaydedilir.

Riski var mı?

Üç boyutlu ultrason cihazları, diğer klasik ultrason cihazları gibi sadece çok yüksek frekanslı ses dalgalarıyla çalışır. Ultrason dalgalarının bebeklere veya başka dokulara bir zarar verdiği konusunda günümüze kadar kesinleşmiş bilimsel bir bulgu yoktur. Bu yüzden 3 boyutlu ultrasonla görüntüleme yöntemini zararsız olarak kabul etmekteyiz. Tercihen inceleme süresi 30 dakika ile sınırlı tutulur.


Şərhlər

Yüklənir...

Müəllif

Ortopediya və Travmatologiya və 42 daha çox

Əlaqədar Məqalələr